Uwaga na jaja z antybiotykiem!

flash Gorące tematy Końskie

Kupujesz jaja w supermarketach? Uważaj! Przed zakupem sprawdzaj dokładnie jakiej są klasy i jaki mają kod! Do sklepów trafiły jaja z pozostałościami antybiotyku. Ostrzeżenie dla całego świętokrzyskiego wydał Państwowy Inspektor Sanitarny w Kielcach.

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach wydał komunikat ostrzegający przed spożyciem jajek klasy A, w których znaleziono pozostałości antybiotyku – lazalocydu! Na stronie internetowej wojewódzkiego Sanepidu, w ostrzeżeniach publicznych, został zamieszczony komunikat w sprawie stwierdzenia obecności pozostałości antybiotyku lazalocydu w ilości przekraczającej maksymalny dopuszczalny poziom w jajach konsumpcyjnych klasy A. Kod na który należy zwracać szczególną uwagę kupując jaja podaliśmy w ramce do tekstu. Jaja z tym kodem nie powinny być spożywane przez konsumentów – ostrzega wojewódzki Sanepid.

 Monitorowanie sytuacji

– Dostaliśmy informację, że w sklepach na terenie kilku powiatów województwa świętokrzyskiego znajdują się partie skażonych antybiotykiem jaj – mówi Ilona Gładysz-Pięta, kierownik Oddziału Higieny Żywności i Żywienia w Świętokrzyskim Państwowym Wojewódzkim Inspektoracie Sanitarnym w Kielcach. – Informacje zostały rozesłane do powiatowych stacji sanitarno epidemiologicznych, które zajmują się wycofywanie szkodliwych partii towaru ze sklepów i na bieżąco monitorują sytuację. Spisał się dystrybutor, który od razu zareagował i podjął bardzo wcześnie działania. Pomimo tego kupując jajka zwracajmy uwagę na klasę i numer partii. Skażone antybiotykiem jajka mają termin przydatności do spożycia – od 15.06.2018 do 06.07.2018 r. – dodaje.

Warto zwrócić uwagę

Z pytaniem o skażone jajka na terenie powiatu koneckiego zwróciliśmy się do Anny Wojtasińskiej, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Końskich. – Z naszej kontroli wynika, że w żadnym ze sklepów na terenie powiatu koneckiego  nie stwierdzono obecności jajek z pozostałościami antybiotyku – informuje Anna Wojtasińska. Skażone jajka było można jednak kupić w sklepach w sąsiednich powiatach skarżyskim i starachowickim. Warto więc sprawdzić kody na jajku, zanim zdecydujemy o jego użyciu w swojej kuchni.
Nie kupuj z tym kodem!

Obecność pozostałości antybiotyku lazalocyd w ilości przekraczającej maksymalny dopuszczalny poziom w jajach konsumpcyjnych klasy:

oznaczonych na skorupkach następującym kodem:

– 3 – PL 30211306

z terminami przydatności do spożycia – od 15.06.2018 do 06.07.2018 r.

Małgorzata Śpiewak, woyt

Dodaj komentarz