Przywieźli ze stolicy 9 medali

flash Gorące tematy Sport

9 medali przywieźli z Warszawy reprezentanci Koneckiego Klubu Karate Kyokushin. To dorobek podopiecznych trenera Mateusza Garbacza wywalczony w Otwartych Mistrzostwach Bielan w Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Dzielnicy Bielany – Warsaw Cup.

16 czerwca reprezentacja Koneckiego Klubu Karate Kyokushin z treneremMateuszem Garbaczem wzięła udział w turnieju karate Warsaw Cup – Otwarte Mistrzostwa Bielan. Te zawody mają charakter mistrzostw klubów zrzeszonych w Branch (gałęzi) współpracującej z Mariuszem Mazurem (5 dan). W turnieju rywalizowało ponad 200 zawodników z 12 zaprzyjaźnionych klubów.

Skomplikowane struktury karate

Struktury karate są dość skomplikowane. – Mamy tu do czynienia z kilkoma federacjami światowymi. Poza tym są dwie części, taka typowo sportowa oraz ta związana ze zdobywaniem kolejnych pasów oraz kultywowaniem różnych tradycji. Do tego dochodzą jeszcze rozbieżności pomiędzy kulturą europejską, w której funkcjonujemy oraz japońską. W Polsce, mówiąc w dużym uproszczeniu, karate jest zorganizowane w następujący sposób: jest Polski Związek Karate (PZK), do którego mogą przystępować przedstawiciele różnych federacji karate. Zawody rozgrywane są według regulaminu PZK. Daje nam to duży prestiż ponieważ mistrz Polski czy zwycięzca Pucharu Polski jest jeden, niezależnie od federacji. Potem jest Polska Federacja Karate Shinlyokushin (PFKS) i inni przedstawiciele innych federacji światowych. Nasz klub należy właśnie do PFKS, które jest umocowane w Europejskiej Organizacji Karate (EKO). EKO jest europejskim zrzeszeniem krajowych federacji funkcjonujących w ramach światowej organizacji WKO NPO. Shinkyokushinkai. I tak jak EKO odpowiada za organizację Mistrzostw Europy, tak PFKS odpowiada za wyłonienie reprezentacji narodowej oraz współpracę z PZK w tym zakresie – przekonuje Mateusz Garbacz.

Szef gałęzi

Kolejną instytucją jest Branch Chief (szef gałęzi), których w strukturach karate shinkyokushin w Polsce jest kilkunastu. – Są to osoby fizycznie podlegające pod japońskie struktury oraz posiadające uprawnienia do nadawania stopni w karate, często nawet do 3 stopnia mistrzowskiego (3 dan). Te osoby również wydają zgody na podejście do egzaminu, w przypadku uczestniczenia w egzaminach międzynarodowych. Każdy Branch Chief, uwzględniając ogólne zasady, kreuje politykę stopni w swojej gałęzi (Branch). Konecki Klub Karate Kyokushin współpracuje z shihan Mariuszem Mazurem (5 dan) z Warszawy. Jest to naszym zdaniem obecnie najmocniejszy sportowo Branch w Polsce. Uważamy, że między innymi dzięki temu nasz klub również jest mocny sportowo. Kluby zrzeszone w tym Branch to: Bielański Klub Kyokushin Karate – sensei Mariusz Mazur (5 dan) i sensei Andrzej Niedzielski (3 dan); Międzyszkolny Klub Sportowy Karate Kyokushin – sensei Tomasz Lenkiewicz (4 dan); Klub Karate Kyokushin „Ippon” – sensei Paweł Orysiak(3 dan) i Marianna Sulima (3 dan); Międzyszkolny Klub Karate Kyokushin – sensei Artur Prusiński (4 dan) i sensei Marian Zając (1 dan); Klub Karate Kyokushin „Sekai” – sensei Grzegorz Jaros (4 dan); Stowarzyszenie Sportów Walki Husarz – sensei Sławomir Grabowski (2 dan); UKS Karate Shinkyokushin Otwock – sensei Michał Malesa (2 dan) i sensei Tomasz Malesa (2 dan); Konecki Klub Karate Kyokushin – sensei Mateusz Garbacz (3 dan); Klub Karate Morawica – sensei Andrzej Horna (2 dan); Klub Karate Kyokushin Shodan – sensei Maciej Jończyk (1 dan) i UKS Pancerni – sensei Piotr Wysocki (2 dan) i senseiMariusz Owczarek (2 dan) – informuje Mateusz Garbacz.

Mistrzowie Polski i Europy

Wśród wymienionych powyżej klubów jest wielu, którzy mają w swoich strukturach mistrzów Polski i Europy oraz reprezentantów na mistrzostwa świata. – Maciej Mazur był w pierwszej ósemce MŚ Open. Dlatego „turniej branchowy”, jak nazywają go między sobą przedstawiciele klubów, ma ogromną wartość sportową. Istotny jest tu również nietypowy jak na rywalizację młodzieżową podział kategorii. Unika się tu łączenia roczników. Więcej zawodników rywalizuje w ramach jednego rocznika. Jest nieco mniej kategorii wagowych. Ma to na celu przygotowanie do rywalizacji w najbardziej prestiżowej w karate kategorii otwartej – dodaje Garbacz.

Kolejne trofea KKKK

Konecki Klub Karate Kyokushin wystawił na te zawody 13-osobową reprezentację. – Sezon był dość długi i ciężki, dlatego też składy na ostatnie zawody są nieco mniejsze. Zdobyliśmy 9 medali. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Olgierd KozielskiJakub OwczarekKacper Kurp i Kamila Sapieja. Drugie miejsca zajęli: Martyna BiałeckaNatalia Cieszkowska i Marcin Sapieja, a trzecie Wiktor Białecki i Kornelia Kozerawska. Ponadto Kamila Sapieja zdobyła tytuł najlepszej zawodniczki turnieju. To szczególne wyróżnienie i zaszczyt dla zawodnika oraz dla klubu – kończy trener Mateusz Garbacz.

Organizatorem zawodów był Bielański Klub Kyokushin Karate.

Dariusz Kosma

Dodaj komentarz