500 lat parafii w Czermnie. To było wyjątkowe świętowanie (zdjęcia)

Fałków flash Galeria Gorące tematy

Parafia w Czermnie działa już od pięciu wieków. W minioną niedzielę odbyły się główne uroczystości związane z tym wyjątkowym jubileuszem.

W obchody 500-lecia parafii w Czermnie zaangażowana była niemal cała gminna społeczność skupiona wokół kościoła oraz Szkoły Podstawowej im. Henryk Sienkiewicza w Czermnie. Inicjatorem jubileuszu był ks. proboszcz Jerzy Rozmusłowski.  Niedzielną uroczystą mszę świętą poprzedziły modlitwy prowadzone przez dwa dni. W kościele odbywały się rekolekcje, głoszono nauki, a w piątkowy wieczór przez miejscowość przeszła droga krzyżowa. W sobotę parafianie mogli wziąć udział m.in. specjalnym koncercie, w którym wystąpił ojciec Łukasz Buksa z Krakowa, znany śpiewający franciszkanin, duszpasterz młodzieży.
Przekazanie relikwii było bardzo ważnym momentem.
W niedzielę uroczystości rozpoczęło przekazanie relikwii św. Jana Pawła II. Arcybiskup Lwowski Mieczysław Mokrzycki wręczył je gospodarzowi parafii ks.Jerzemu Rozmysłowskiemu. Przekazaniu towarzyszyła okolicznościowa procesja z relikwiami, w której szło mnóstwo mieszkańców Czermna i parafian z okolicznych miejscowości. Podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej również przez biskupa Henryka Tomasika padło wiele ważnych słów dotyczących zarówno historii parafii jak i zawierzenia jej św. Janowi Pawłowi II. Z parafianami modli się goście m.in. wojewoda Agata Wojtyszek i wójt Henryk Konieczny.
Uczniowie miejscowej szkoły utworzyli Orszak Świętych i Narodowych Patriotów.
Po części religijnej wszyscy udali się na plac przed remizą. Nie było to jednak zwykłe przejście. Uczniowie miejscowej szkoły utworzyli Orszak Świętych i Narodowych Patriotów. Każda osoba była przebrana za jednego za znanych świętych i patriotów. Za przygotowanie orszaku odpowiadali nauczyciele na czele z Dorotą Lasotą, która wraz z panią dyrektor Marianną Michalską poprowadziła kolejną część obchodów. Uczniowie odebrali nagrody w wielu konkursach związanych z życiem parafii. Odbywały się one przez ostatnie tygodnie. Rywalizowano zarówno w pracach plastycznych, konkursie historycznym, a nawet biegach na czas. Piknikowi towarzyszyły również stoiska z regionalnym jadłem. Parafianki i parafianie częstowali m.in. kuglem, białym barszczem z kiełbasą czy chlebem ze smalcem. To jednak nie wszystko. Można było oglądać wystawę archiwalnych zdjęć ze zbiorów Mariana Jankowskiego, czy wpisać się do księgi pamiątkowej.

Zdjęcia: Mariusz Zając

Dodaj komentarz