Kuźnice Koneckie śladem króla Kazimierza Wielkiego (zdjęcia)

flash Galeria Końskie

Kuźnice Koneckie za nami. Tegoroczna edycja przypomniała rolę króla Kazimierza Wielkiego w kontekście jego wizyt w gminach Fałków i Ruda Maleniecka. Nie zabrakło również powiatowych nagród, a wśród nich prestiżowych Marek Koneckich.

W tym roku organizatorzy wydarzenia czyli Starostwo Powiatowe postanowiło zrezygnować z dwóch dni świętowania i wszystkie atrakcje zamknąć w sobocie. Korzystając z bardzo dobrze przyjętego rok temu rajdu rowerowego kontynuowano go i w tym roku. Na trasę sprzed szkoły w Stadnickiej Woli wyjechało blisko stu wielbicieli dwóch kółek. Podobnie jak rok temu Kuźnice miały charakter objazdowy.

Pierwszym przystankiem był plac przed szkołą w Lipie, w gminie Ruda Maleniecka, gdzie odbyło się powitanie króla Kazimierza Wielkiego, który w tych okolicach bywał na łowach. W rolę monarchy wcielił się Andrzej Kos, znany konecki animator kultury, pomysłodawca koneckiego Orszaku Trzech Króli. Tu odbyła się krótka inscenizacja historyczna, w strojach z epoki wystąpili uczniowie miejscowej podstawówki.  Pokaz psów myśliwskich przygotował Piotr Słoka, a sokolniczy m.in. Wojciech Wiaderny. Leśnicy z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka wystawiali leśne trofea. Po części oficjalnej król udał się do kościoła, gdzie ks. prof. Stanisław Łabędowicz odprawił mszę świętą w języku łacińskim nawiązując tych nabożeństw, w których uczestniczył Kazimierz Wielki.

Po modlitwie wydarzenia przeniosły się do Fałkowa. Tam w malowniczej scenerii zamkowych ruin króla witali uczniowie miejscowych szkół ubrani w tradycyjne stroje. Niewątpliwą atrakcją był pokaz walk zaprezentowany przez grupę rekonstrukcyjną. Co ciekawe fałkowski piknik historyczny nawiązywał bezpośrednio do roku 1340, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie dla Fałkowa. Jak przystało na królewski piknik nie zabrakło tańców historycznych oraz pokazów sokolniczych. Później już wydarzenie przeniosło się na teren Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, gdzie zgodnie z kilkunastoletnią tradycją poznaliśmy laureatów powiatowych nagród. Na terenie muzeum widowiskowe pokazy prezentowali karatecy z Koneckiego Klub Karate Kyokushin, zawodowi strażacy z Końskich, a na zbiorniku wodnym druhowie z OSP Ruda Maleniecka.

Zdjęcia: Paweł Kubiak/Starostwo Powiatowe w Końskich

1 Komentarz dla “Kuźnice Koneckie śladem króla Kazimierza Wielkiego (zdjęcia)

Dodaj komentarz