Nowy zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej

flash Gorące tematy

Decyzją świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Adama Czajki, pełniącym obowiązki zastępcy koneckiego komendanta PSP objął st. kpt. Ryszard Stańczak. Tego aktu dokonano na uroczystej zbiórce w KP PSP w Końskich.

Stanowisko zastępcy komendanta było nie obsadzone od lutego 2018 roku, gdy to brygadier Bogusław Jakóbczyk odszedł na emeryturę i w stan spoczynku. Na razie pełniącym obowiązki będzie st. kpt. Ryszard Stańczak.

Rodzina i mundur

Jak nam powiedział pełniący obowiązki zastępcy komendanta, st.kpt.Ryszard Stańczak ma 48 lat, z czego służby  w strażackim mundurze 21 lat. Jest żonaty z Ewą. Ma dwóch synów, studenta SGGW i ucznia II LO w Starachowicach. Ostatnio pracował, a właściwie służył w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Kielcach. W koneckiej komendzie powiatowej będzie zajmował się  sprawami operacyjnymi, kontrolno rozpoznawczymi i wszelkimi zleconymi przez komendanta powiatowego. Po służbie lubi sobie zwiedzać Polskę. Co w praktyce może prowadzić jedynie podczas urlopu. Podkreśla, że lubi patrzeć, oglądać, na zabytki, jak choćby  zamki polskie. Podziwia budowniczych, konstruktorów tych obronnych budowli. A starszy syn, to wszystko uwiecznia na fotografiach.

Służba, służba

Służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął 1 września 1997 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Starachowicach jako młodszy ratownik – kierowca. Przez kolejne lata podnosił swoje kwalifikacje, brał udział w licznych działaniach ratowniczo-gaśniczych oraz w przeciwpowodziowych i zdobywał doświadczenie na różnych stanowiskach. Od młodszego specjalisty poczynając, a  na zastępcy naczelnika wydziału operacyjnego KW PSP kończąc. W kilka kolejnych lat kształcił się w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie, Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu. Z tytułem inżyniera ochrony środowiska pracy od 2009 roku pełnił służbę w Wydziale Operacyjnym Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. Zajmował się jednostkami OSP, które są wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Pełnił funkcję Wojewódzkiego Koordynatora ds. Ratownictwa Wodnego, brał udział w wielu ćwiczeniach rangi wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Odznaczenia

W roku 2011 ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego. Ostatnio pełnił funkcję zastępcy naczelnika wydziału operacyjnego w KW PSP w Kielcach. Został odznaczony m.in.: brązowym medalem „Za Długoletnią Służbę”, srebrną odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Starszy kapitan Ryszard Stańczak trafił do Końskich, gdzie chyba niebawem na stałe obejmie stanowisko zastępcy komenda.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz