Woda – nasz cenny dar

0
0

Jak ją oszczędzać mieszkając w bloku, a jak będąc mieszkańcem wsi? O czym pamiętać by nie przyczyniać się do jej marnotrawienia? Woda – jeden z najcenniejszych składników natury, bez niej życie nie byłoby możliwe. O oszczędzaniu wody oraz skutkach zaniechania tych czynności rozmawiamy z Urszulą Tomoń, rzecznikiem prasowym Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

– Jak zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym? Co robić by nie marnować wody?

– Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie swojej małej retencji. Mając ogródek możemy magazynować w pojemnikach deszczówkę i używać jej do podlewania roślin. Zakręcajmy wodę, kiedy jej nie potrzebujemy, unikajmy bezsensownego lania wody z kranu. Zadbajmy o szczelność kranów! Kapiący kran to nawet 500 litrów straconej wody w miesiącu! Myjąc zęby przy odkręconym kranie marnujemy za każdym razem 15 litrów wody. Biorąc prysznic, zamiast kąpieli w wannie, możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt litrów wody jednorazowo. Jeżeli mamy zmywarkę, myjmy w niej naczynia, jeżeli nie, myjmy naczynia w zlewie napełnionym wodą, nie pod strumieniem lejącym się z kranu.

– Jak zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie rolnym?

– Warto zagospodarować deszczówkę z powierzchni dachowych do oprysków, jest to woda miękka, lepsza niż ze studni. Dobrym rozwiązaniem jest też tworzenie śródpolnych oczek wodnych i zbiorników małej retencji, z których woda może być wykorzystywana do nawadniania upraw, jako alternatywa dla poboru wody ze studni.

– Dlaczego oszczędzanie wody jest takie ważne?

– Patrząc na kulę ziemską mogłoby się wydawać, że mieszkańcy świata nie muszą się martwić o wodę – zajmuje ona 70% jej powierzchni. Jednak zaledwie około 3% tych zasobów stanowi woda słodka, czyli ta, której potrzebujemy w codziennym życiu.

Patrząc na mapę Polski mogłoby się wydawać, że mając dużą sieć rzek, systemy jezior, do tego morze, nasze zasoby wody są pod dostatkiem. Niestety tak nie jest. W Polsce na jednego mieszkańca przypada około 1.600 m3 wody na rok, w innych krajach europejskich wskaźnik ten wynosi do 4.500 m3. Te dane pokazują, jak ważne jest dbanie o wodę.

Zasoby wodne w dużej mierze pochodzą z opadów atmosferycznych, a tych w ostatnich latach mamy bardzo mało. Właściwie nie mamy zim, więc gleba przestała być zasilana wodą z pokryw śnieżnych. Pamiętajmy, że człowiek do życia potrzebuje wody. Nie tylko po to, aby ugasić pragnienie, ale żeby mógł funkcjonować. Wodę należy oszczędzać i dbać o jej czystość.

– Do czego możemy doprowadzić nie oszczędzając wody?

– Woda jest źródłem życia. Woda jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy musimy o nią dbać. Musimy pamiętać, że nie jest to niewyczerpalne źródło. Dlatego tak ważne jest stosowanie przez każdego z nas codziennych, dobrych nawyków korzystania z wody w domach. Jeżeli nie będziemy oszczędzać wody, może nam jej po prostu zabraknąć albo jej dostępność będzie mocno ograniczona. Nieoszczędzanie wody może także doprowadzić do zwiększenia kosztów wody, spowodowanych koniecznością poszukiwania pokładów wody podziemnej, budowy nowych ujęć i kosztów uzdatniania.

 CO ROBIĆ BY OSZCZĘDZAĆ WODĘ? WAŻNE WSKAZÓWKI

 Eksperci radzą by naszym pierwszym krokiem w celu oszczędzania wody, było sprawdzenie stanu instalacji wodociągowej w naszym domu tzn.:

– zlokalizujmy i zlikwidujmy przecieki. Łatwym sposobem na sprawdzenie tego, jest odczytanie stanu liczników wody przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody

– zlokalizujmy i naprawmy kapiące krany i nieszczelne spłuczki

– zamontujmy dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody, jak np. perlatory i spłuczki w toalecie z funkcją spłukiwania 3/6 litrów

PAMIĘTAJMY, ABY…

W DOMU:

* Nigdy nie wylewać niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania

* Unikać zbędnego spłukiwania toalety

* Brać szybki prysznic. Zastąpić natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem. Jeśli już chcemy skorzystać z kąpieli w wannie, napełnijmy ją w 1/3

* Zakręcać kran, kiedy myjemy zęby, golimy się lub myjemy twarz

* Używać zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustawić program oszczędnościowy

* Podczas zmywania ręcznego napełnić wodą jedną komorę zlewu, a następnie spłukać szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

* Nie używać bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek

* Zaizolować rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.

* Przy wymianie starego wc na nowy, pomyśleć nad zainstalowaniem spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody

* Zamontować baterie jednouchwytowe. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast

W OGRODZIE:

* Trawnik podlewać oszczędnie, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe

* Nie moczyć ulicy, podjazdu i chodnika. Ustawić zraszacz tak, aby podlewał tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane

* Używać najbardziej ekonomicznego zraszacza

* Unikać zbyt dużej ilości nawozów, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie trawy na wodę

* Okrywać ziemię korą dla zachowania wilgotności, a dodatkowo kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.

* Nie myć wężem wjazdu czy chodnika – używać szczotki i wiadra z wodą, co zaoszczędzi setki litrów wody.

* Nie zostawiać węża i zraszacza bez obsługi

* Unikać instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody

* Sprawdzać regularnie połączenia i zawory w wężu

* Myć samochód w myjni, która stosuje recykling wody, a jeśli wykonujesz to na swojej posesji – wykorzystaj wiadro z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody z węża

 

Dodaj komentarz