Lepienie jagodowych pierogów, potrawy regionalne, a na finał Piękni i Młodzi. Tak było na smykowskiej „Jagódce 2018” (wideo, zdjęcia)

0
0

To jedyny taki letni festyn w powiecie koneckim, który kusi nie tylko gwiazdą muzyczną, ale również kulinarnymi zmaganiami związanymi zarówno z lokalnymi daniami jak i jagodowym konkursem, w którym liczy się czas i precyzja wykonanych pierogów. W tegorocznym udział wzięły reprezentacja wszystkich sołectw. Do dyspozycji była mąka, olej, jajka, ale jagody trzeba było już uzbierać w lesie. Najlepsza okazała się ekipa z Królewca w składzie Ewa Sosnowska i Ewa Basiak, która w ciągu 20 minut ulepiła 98 pierogów z jagodami. Na drugim miejscu znalazła się delegacja z Salaty: Krystyna Misztal i Tomasz Spera, a trzecim Ewelina Opala i Magdalena Kuśmierczyk z Miedzierzy. Po sprawdzeniu przez komisję konkursową wszystkie pierogi trafiły do gotowania, by później poczęstować nimi publiczność.

 

Smacznie było również podczas konkursu na potrawę regionalną. Konkursowa stawka przedstawiała się następująco – Miedzierza: Anna Opala – kugiel, Cisownik: Agata Bielecka – gołąbki inaczej, Wólka Smolana: Marzena Czaja – kapusta z grochem, Salata: Bernarda Curzytek – zupa gulaszowa, Adamów: Iwona Stępniewska – kapusta babci z kiełbasą po adamowsku, Królewiec: Agnieszka Stefańczyk – zupa meksykańska, Smyków: Grażyna Surma – pigoły, Kozów: Maria Kuleta – bigos, Przyłogi: Jolanta Pręcikowska – pasztet z cukini z sosem grzybowym, Stanowiska: Jadwiga Kołodziejczyk – zupa pulpetowa, Trawniki: Beata Trzcińska – zupa bogracz, Matyniów: Anna Grabarczyk – leczo. Jurorzy czyli m.in. Agata Binkowska, członkini Zarządu Województwa, Leszek Kuca – wójt Rudy Malenieckiej i Stanisław Pacocha – wójt Gowarczowa zdecydowali, że wszyscy zasłużyli na pierwsze miejsce. W nagrodę otrzymali sprzęt gospodarstwa domowego.

 

 

Wiele działo się na scenie. Wystąpili na niej m.in. Królewiaczki, Smykovia oraz uczniowie szkół z Królewca i Miedzierzy. Do wszystkich powędrowały nagrody – talony na 500 zł. Gościnnie pojawiła się ludowa grupa Wincentowianie. Obok estrady swoje stoisko miała Gminna Biblioteka, gdzie proponowano wiele ciekawych atrakcji dla dzieci m.in. malowanie twarzy. Gwoździem wydarzenia był koncert Pięknych i Młodych. Mimo wczesnej pory, bo zespół pojawił się na scenie przed godz. 19 łąka obok Urzędu Gminy, gdzie odbywał się festyn była wypełniona do ostatniego miejsca. Grupa nie musiała specjalnie zachęcać fanów do wspólnego śpiewania. Gwiazdy disco polo nie były jednak jedynymi znanymi gośćmi imprezy. Na zaproszenie wójta Józefa Śliza do Smykowa przyjechali skoczkowie narciarscy: Klemens Murańka i Łukasz Rutkowski.

 

 

 

 

Dodaj komentarz