Gminy z dodatkową kasą. Na co?

0
0
Włodarze gmin podpisali umowy z Agatą Binkowską, członkinią Zarządu Województwa.

Do Fałkowa zjechali włodarze z trzech powiatów: koneckiego, skarżyskiego i starachowickiego. Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa parafowała umowy dzięki, którym w gminach zostaną odbudowane i modernizowane drogi dojazdowe do gruntów rolnych oraz z projektu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej”.

W ramach konkursu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej na 2018 rok” ogłoszona została lista rankingowa projektów, które otrzymają dofinansowanie. Wyłoniono 36 projektów złożonych przez 90 gmin Samorząd Województwa przeznaczył ponad 117 tys. zł. W tym gronie nie zabrakło również gmin z naszego powiatu.

Na odnowę wsi

Gmina Radoszyce otrzymała dofinansowanie w kwocie 6 200 tys. zł na każdy projekt czyli na zakup sprzętu multimedialnego dla obiektu infrastruktury sprzyjającej życiu społeczno-kulturalnemu wsi Węgrzyn, na zakup sprzętu multimedialnego dla obiektu infrastruktury sprzyjającej życiu społeczno-kulturalnemu wsi Jakimowice oraz na zakup sprzętu multimedialnego dla obiektu infrastruktury sprzyjającej życiu społeczno-kulturalnemu wsi Wilczkowice.  Trzy dofinansowania trafią również do gminy Ruda Maleniecka: 10 tys. zł na rozbudowę placu zabaw polegającą na budowie ogrodzenia i częściowym utwardzeniu terenu w miejscowości Koliszowy, 8 tys. zł na odbudowę infrastruktury sprzyjającej życiu społeczno-kulturalnemu poprzez budowę ogrodzenia w miejscowości Wyszyna Fałkowska, 8 tys. zł na przebudowę budynku strażnicy OSP w miejscowości Lipa. Gmina Gowarczów otrzyma 5 800 tys. zł na doposażenie świetlicy wiejskiej w sprzęt pełniący funkcje społeczno-kulturalne, gmina Słupia Konecka 6  tys. zł na zakup altany ogrodowej w miejscowości Słupia, a gmina Stąporków nieco ponad 6 tys. zł na doposażenie sprzętu ratowniczego OSP w Stąporkowie.

 Na drogi do pól

Wnioski dotyczące budowy odbudowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych złożyło 67 gmin z województwa świętokrzyskiego. Łączna kwota wnioskowanych środków wynosiła 3,2 mln zł. Do dofinansowania przeznaczono 67 wniosków na budowę, modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Kwota środków przeznaczona na realizację zadania wyniosła 1,8 mln zł. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa świętokrzyskiego zmodernizowanych zostanie ok. 27 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. To jednak nie wszystko. Podpisano również umowy dotyczące budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych. I tak gmina Fałków otrzymała 18 tys. zł na drogę w Pląskowicach, Gowarczów nieco ponad 10 tys. zł na drogę w Skrzyszowie, Ruda Maleniecka 15 tys. zł na drogę w Szkucinie, Słupia Konecka 18 tys. zł na drogę Mninie, a Smyków 48 tys. zł na drogę w Miedzierzy.

 Czas na realizację

Umowy z Agatą Binkowską podpisywali: Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, Michał Pękala, burmistrz Radoszyc, Robert Wielgopolan,wójt Słupi Koneckiej, Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów, Piotr Piec, wicewójt gminy Ruda Maleniecka oraz współgospodarz uroczystego spotkania Henryk Konieczny, wójt Fałkowa. Gośćmi spotkania byli starosta Bogdan Soboń i Dorota Duda, członkini Zarządu Powiatu.

wojciech purtak

Dodaj komentarz