Nowoczesne oczyszczalnie ścieków szansą dla środowiska

Oczyszczalnie ścieków to dziś prawdziwe centra, w których decyduje się przyszłość naszego środowiska. Wykorzystywane są w nich np. energia słoneczna, biogaz czy ciepło pochodzące z głębi ziemi lub z oczyszczonych ścieków służące do suszenia osadów ściekowych. Jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni działa w podkoneckiej Kornicy, w Stąporkowie kończy się przebudowa obiektu, a kolejne gminy budują kanalizację lub planują budowę oczyszczalni. Wszystko dla dobra środowiska.

O tym jak ważne znaczenie dla ochrony środowiska mają oczyszczalnie ścieków nikogo specjalnie trzeba przekonywać. To właśnie do oczyszczalni trafią ścieki czyli zużyta woda, która pochodzi zarówno z gospodarstw domowych jak i zakładów przemysłowych oraz wody spłukujące z powierzchni terenów miejskich i rolniczych różnego rodzaju nieczystości. Wszystkie posiadają w swoim składzie grzyby oraz wirusy i bakterie, które stanowią realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane rodzaje oczyszczalni ścieków to te gminne oraz przydomowe.

W Stąporkowie prowadzone są prace, które zakończą się kompletną modernizacją oczyszczalni ścieków.

Nowoczesny obiekt na bazie dawnej oczyszczalni

W Stąporkowie trwa właśnie wielka rozbudowa oczyszczalni ścieków obsługującej gminę. To największa w ostatnich latach inwestycja, która w zamierzeniu ma chronić środowisko naturalne, na terenie powiatu koneckiego. Jej koszt to 18 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to unijne dofinansowanie. – Pierwsze prace rozpoczęły się już w sierpniu ubiegłego roku, kilka tygodni po tym, kiedy to firma  przejęła plac budowy. Zniknęły stare komory, osadniki, budynek zaplecza technicznego, altany działkowe, pompownie, punkt ścieków dowożonych. Dziś mamy już niemal gotowy, nowoczesny obiekt, który zapewni nam to, co na co mieszkańcy gminy Stąporków czekali od lat  – informuje burmistrz Dorota Łukomska. Rozbudowa połączona z przebudową oczyszczalni była już konieczna. Dzięki niej zwiększy się przepustowość, a zmiana procesu technologicznego pozwoli uzyskać lepszy stopień redukcji zanieczyszczeń, co prowadzić będzie do zmniejszenia skażenia gruntów oraz wód powierzchniowych. W ramach prac zostanie przeprowadzona  automatyzacja procesu technologicznego oczyszczalni ścieków i przeróbki osadów ściekowych, co znacznie poprawi warunki pracy załogi.

 Jedna z najbardziej nowoczesnych w kraju

Słoneczna suszarnia odpadów w oczyszczalni ścieków w Kornicy.

Kilka lat temu problem z oczyszczaniem ścieków rozwiązała już gmina Końskie. Do obiektu w Kornicy podłączone jest kilkanaście tysięcy mieszkańców.  Inwestycja kosztowała ponad 163 mln, 80 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Pod Końskimi powstała jedna z najbardziej nowoczesnych oczyszczalni w kraju. Czymś co wyróżnia ją wśród innych to  dwie, prawdopodobnie najdłuższe w kraju słoneczne suszarnie osadów (o długości ok.150 m każda), które zapewnią wysuszenie osadu do 80 procent. Oprócz energii słonecznej do suszenia osadów ściekowych wykorzystywane są biogaz oraz ciepło pochodzące z głębi ziemi lub z oczyszczonych ścieków. Otwarcie w pełni zmodernizowanej oczyszczalni miało również wielkie znaczenie dla okolicznych mieszkańców Kornicy i Baryczy. Okazało się, że z powietrza zniknął specyficzny zapach charakterystyczny eliminacją specyficznego zapachu w najbliższej okolicy dzięki zhermatyzowaniu czyli szczelnemu zamknięciu emisji odorów.

 Nowe przyłącza

Kolejne gminy podejmują działania zmierzające do tego, by kanalizować coraz większe obszary. Ponad 13 kilometrów kanalizacji zbudowano w tym roku w gminie Ruda Maleniecka. Efektem tego jest przyłączenie do oczyszczalni ścieków gospodarstw domowych z Dęby i Dęby-Kolonii.  – To już kolejny etap kanalizowania naszej gminy. Oczyszczalnia ścieków działająca w Rudzie Malenieckiej nie jest w pełni wykorzystana, a my korzystamy z tej możliwości i realizujemy kolejne podłączenie. Jest to możliwe dzięki dotacji. Całość wartości kanalizacji tego odcinka to 4,5 mln, a nasze dofinansowanie to 2 mln zł – zaznacza wójt Leszek Kuca. W tym roku mają ruszyć pierwsze prace związane z budową oczyszczalni ścieków w gminie Słupia Konecka.

Kolejna szansa

– Nasi mieszkańcy korzystają z szamba, choć nie brakuje również gospodarstw, które mają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Budowa oczyszczalni z prawdziwego zdarzenia da nam możliwość przyłączenia do niej w kolejnych etapach poszczególnych miejscowości i co najważniejsze znacząco wpłynie na środowisko naturalne- mówi Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka. Jako pierwsze przyłączone do sieci mają być miejscowości Słupia (Konecka) oraz Czerwona Wola-Kolonia. W kolejnych latach kanalizacja ma dotrzeć do Pijanowa, Radwanowa, Pilczycy i Olszówki. Oczyszczalnia w Słupi (Koneckiej) ma być wyposażona w jeden bioreaktor z możliwością dobudowania kolejnego.

———————————————-

Podział ścieków

Ścieki możemy podzielić na: miejskie i bytowo-gospodarcze pochodzące z zakładów pralniczych, gastronomicznych, szpitali, domów mieszkalnych; rolnicze pochodzące ze spływu z podwórzy, gnojowisk, większych zakładów hodowli drobiu, tuczu świń; radioaktywne pochodzące z zakładów naukowych, leczniczych, reaktorów atomowych oraz przemysłowe pochodzące z procesów produkcyjnych i przetwórczych prawie wszystkich dziedzin przemysłu. Składają się głównie z kwasów mineralnych, zasad, soli metali ciężkich, cyjanków, substancji organicznych, olei mineralnych i tłuszczy.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Już po raz drugi w Końskich można dołączyć do wielkiego kulinarnego święta, które od siedmiu edycji bije rekordy popularności w Kielcach. Festiwal Smaku zagościł w koneckiej Piecowni. Specjalnych dań można spróbować do 26 lipca. Festiwal Smaku z powodzeniem organizowany jest...
https://szydlowiecki.eu/szukaja-zaginionego/?fbclid=IwAR3CiSCKJZClX3vLvYjDouQj9qLmhQiGLK87-kFVoYOj6ZEqmaCkDwDnE9A
To już kolejne wyróżnienie dla Stefanii Kulety, która w czerwcu obchodziła setne urodziny. Wówczas podczas uroczystego spotkania została mianowana na stopień kapitana Wojska Polskiego. Kilka dni temu od wojewody Agaty Wojtyszek otrzymała cenny medal. Wojewoda Agata Wojtyszek, w imieniu Szefa...

Jechał za blisko…

Toyota jechała za blisko iveco, gdy to przyhamowało doszło do zderzenia. Około godziny 18 w pobliżu Kaliszów, drogą K74  w stronę Piotrkowa Trybunalskiego jechał iveco na gdańskich numerach rejestracyjnych, które  prowadził 35-letni mężczyzna. Za nim w tym samym kierunku jechała...
Podczas miejskich uroczystości świętowani koneccy policjanci. Zgodnie z tradycją była uroczysta msza święta i okolicznościowy apel, podczas którego funkcjonariusze otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie i odznaczenia. 100 lat temu w Rzeczpospolitej Polskiej powstała Policja Państwowa. Powołana ustawą Sejmu II...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze