Jak zachęcić uczniów do udziału w szkolnych projektach? Zobacz nasze sposoby!

0
2

Całodniowy pobyt w szkole nie ogranicza się jedynie do nauki. Dla młodszych i starszych dzieci to także spotkania ze znajomymi, dużo rozmów, wygłupów oraz doświadczania nowych rzeczy. Dlatego raz na jakiś czas warto organizować ciekawe akcje, projekty naukowe, konkursy czy zawody, aby młodzież mogła wykazać się kreatywnością podczas zajęć. Jeśli chcemy zaangażować młodych ludzi w różne przedsięwzięcia trzeba dobrze je przemyśleć i dać im duży wybór, aby każdy znalazł coś dla siebie. O czym pamiętać podczas przygotowywania takiego wydarzenia?

 

Zapewnij materiały i pomoc, a zyskasz duże zainteresowanie

 

Jeśli organizujemy szkolny projekt czy konkurs powinniśmy zapewnić dzieciom miejsce do pracy. Najlepiej udostępnić im szkolne sale i materiały, z których zawsze mogą skorzystać. Na pewno przyda się tablica szkolna, jednak gdy grup jest więcej warto zainwestować w obrotowo-jezdne egzemplarze. Dzięki temu każda drużyna będzie miała swoje miejsce na notatki bez konieczności ciągłej wymiany kartek – wystarczy przecież kilka chwil by wszystko zmazać i zacząć od nowa. Jest to niesamowicie przydatne przy młodych ludziach, którzy mają bardzo dużo nowych pomysłów. Podobną funkcję spełnią także flipcharty, przy czym dodatkowo są mniejsze oraz bardziej poręczne. Takie sprzęty, a także akcesoria pomocne przy projektach, znajdziesz w sklepie internetowym Cezas Glob. Dzieciom przydadzą się też różne pomoce, a zależnie od tego, co akurat robią, mogą potrzebować na przykład modeli, map, atlasów czy słowników oraz oczywiście… ciągłej pomocy nauczyciela. Młodzież dużo chętniej weźmie udział w takich akcjach jeśli zapewni się im miejsce do pracy, gdyż często największą przeszkodą dla grup jest właśnie określenie szczegółów co do spotkania.

 

Jakie zadanie najbardziej zaciekawi uczniów? Poznaj nasze typy!

 

Organizując akcje powinniśmy pamiętać o jednej najważniejszej rzeczy, czyli różnorodności. Każde dziecko jest inne, więc jeden uniwersalny pomysł nie zachęci wielu osób. Warto dać im wybór. Na przykład zaproponować kilka projektów i pozwolić wybrać najlepszy lub zorganizować dwa, trzy różne jednocześnie. Dzięki temu możemy być pewni, że trafimy w gusta większej ilości ludzi i poprawimy frekwencję. A co z samymi projektami – jakie wybrać? Świetnym pomysłem są przykładowo zadania językowe. Nie tylko pomagają oswoić się z obcym językiem, ale także pozwalają poznać kulturę danego kraju. Zaproponuj uczniom przebieranki i odgrywanie scen z filmów. Udostępnij mapy, słowniki, tablice interaktywne do nauki. Na przykład jeśli zadanie dotyczy języka angielskiego mogą przygotować specjalną herbatkę z mlekiem, a potem poczęstować kolegów i koleżanki. Jeżeli chcemy zorganizować projekt biologiczny możemy sadzić rośliny, które potem będą stały na korytarzu szkolnym. Jest tak wiele możliwości: konkurs dotyczący przyrodniczej piosenki czy ekologiczny pokaz mody, a także nauka gotowania. Warto zachęcać uczniów do kreatywnego i niecodziennego podejścia do zadania. Niech zapomną o nudnych prezentacjach czy recytowaniu na pamięć.

Dodaj komentarz