Jak dokładać do pieca, żeby się paliło

Za oknem żar leje się z nieba i mało kto myśli o nadchodzącym sezonie grzewczym. Warto jednak już dziś przyswoić podstawowe zasady prawidłowego palenia w piecu. Nie trzeba wydawać pieniędzy, wystarczy zmienić technikę spalania węgla i drewna, by palić taniej i nie kopcić. Z korzyścią dla… nas i środowiska.

Temat czystości powietrza jest wiodącym jeśli chodzi o ochronę środowiska. Od tego, jakim powietrzem oddychamy zależy nasze samopoczucie, zdrowie a niekiedy i życie. Dlatego tak ważne jest to, jak my sami możemy oddziaływać i wpływać na jakość powietrza. Ogromną rolę odgrywa prawidłowe palenie w piecu bez produkowania kopcącego dymu, co pozwala oszczędzić ciepło w domu i pieniądze na ogrzewanie. Wszyscy możemy zrobić coś dobrego dla poprawy jakości naszego powietrza. Nie trzeba wydawać pieniędzy, wystarczy zmienić technikę spalania węgla i drewna, by palić taniej i nie kopcić.

Jak oszczędzać ciepło w domu?

Mieszkańcy zasobów wielorodzinnych z centralnym ogrzewaniem nie zaprzątają sobie głowy, skąd bierze się ciepło w kaloryferze. Tymczasem ci, którzy gospodarują w domach prywatnych są zmuszeni sami zadbać o efektywny i ekonomiczny sposób ogrzewania. Niestety nie zawsze idzie to w parze z ochroną środowiska, czego przejawem są czarne kłęby dymu, jakie wydobywają się z komina. Jak temu zapobiegać? Wiele zależy od tego czym i w jaki sposób palimy w piecu. Zalecaną, także przez Ministerstwo Środowiska metodą jest palenie w piecu – od góry.

Metoda rozpalania w piecu „od góry”

Rozpalanie – załadowany do pieca cały węglowy wsad rozpalamy od góry tradycyjnie drewnianymi szczapami i kulkami papieru zostawiając dolne drzwiczki lekko otwarte, by wywołać ciąg powietrza. W ten sposób powietrze przedostaje się spod rusztu ku górze. Żar pomału schodzi ku dołowi, a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału przechodząc przez żar, ulega praktycznie całkowitemu spaleniu. Do komina lecą przezroczyste spaliny, a ze spalenia dymu powstaje więcej ciepła. Po pewnym czasie, gdy węgiel od góry dobrze się rozżarzy zamykamy drzwiczki dolne, zostawiając szczeliny wentylacyjne w drzwiczkach w pozycji otwartej. Gdy nie ma szczelin w drzwiczkach należy zmniejszyć dopływ powietrza od dołu, pozostawiając uchylone drzwiczki na 1-2mm, zamykając dopływ powietrza przez górne drzwiczki.

Dym powinien się spalać, bo to bardzo kaloryczna część paliwa. Wyrzucanie go kominem podczas stosowania tradycyjnego rozpalania od dołu powoduje kopcenie i niepotrzebne straty ciepła. Paląc tym sposobem zima będzie cieplejsza, tańsza i nie będzie już cuchnąć.

Rozpalanie od góry jest znane za granicą jako prawidłowa technika palenia. W Polsce również przybywa producentów kotłów, którzy zalecają ten sposób palenia w instrukcjach obsługi swoich wyrobów pracujących na naturalnym ciągu. Palenie od góry popiera także Krajowa Izba Kominiarzy.

Ministerstwo Środowiska w poradniku „Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych” wydanym w październiku 2017 po raz pierwszy oficjalnie zaleciło rozpalanie od góry.

Efektywne palenie w piecu (5 zasad)

Wietrz krótko, ale intensywnie

Najlepiej wietrzyć tak, by szybko wymienić powietrze, ale nie wychłodzić ścian, podłogi i mebli. W tym celu należy okna z dwóch przeciwległych stron otworzyć na oścież, robiąc na krótko intensywny przeciąg. W ciągu góra 30 sekund pozwoli on wymienić powietrze w pomieszczeniach, nie wychładzając reszty. Zimne powietrze zaś szybko się nagrzeje. Otwieranie okien tylko trochę na dłuższy czas powoduje zaś duże straty energii i małą wymianę powietrza.

Zasłaniaj okna wieczorem

Nawet jeśli masz najnowsze, najszczelniejsze okna, wciąż przez nie ucieka dużo ciepła. Dlatego, gdy robi się ciemno i nie potrzeba, by były odsłonięte, zakryj je zasłonami, roletami, żaluzjami itp. Samo zasunięcie rolet może zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o jedną piątą.

Nie zasłaniaj grzejników

Z zasłoniętych kaloryferów znacznie mniej ciepła dociera do środka pomieszczeń i wówczas więcej energii potrzeba na ich ogrzanie. Dlatego nie zastawiaj grzejników meblami. Jako że kaloryfery są często montowane pod oknami, jeśli masz długie zasłony, uważaj także, by i one nie ograniczały rozchodzenia się ciepła.

Odpowietrzaj i czyść kaloryfery

Powietrze uwięzione w rurach blokuje przepływ gorącej wody, przez co ciepło nie dociera dobrze z kotłowni do pomieszczeń. Regularnie odpowietrzając kaloryfery, pozwolimy dotrzeć do nas większej ilości ciepła z pieca. Podobnie gruba warstwa kurzu na kaloryferach ogranicza rozprzestrzenianie się ciepła. Dlatego ich listwy należy czyścić.

Obniż temperaturę, gdy Cię nie ma

Jeśli z jakiegoś pomieszczenia przez wiele godzin lub dni nie korzystasz bądź wchodzisz tam tylko na chwilę, by coś zabrać, obniż tam nieco temperaturę – np. o 2-3°C. Przekłada się to na znaczne oszczędności energii, gdyż utrzymanie temperatury niższej o 1°C wymaga aż 6 proc. mniej ciepła.

Dzięki temu będziesz zużywać mniej opału, a co za tym idzie, nie tylko wyemitujesz mniej zanieczyszczeń do powietrza, ale i oszczędzisz pieniądze.

Doraźne sposoby ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza

TAK

* Opalaj tylko dobrym paliwem

– stosuj pelety i brykiety

– opalaj suchym drewnem

– wybieraj drewno liściaste

– opalaj zgodnie z instrukcją kotła

– stosuj asortyment węgla odpowiedni do kotła

– stosuj dobry jakościowo węgiel

– wykorzystuj eko-groszek

* Rozmawiaj z sąsiadami na temat emisji zanieczyszczeń

* Zgłaszaj straży miejskiej przypadki spalania śmieci w domowych paleniskach

NIE

* Nigdy nie pal odpadów i śmieci

– foliowych opakowań

– plastikowych butelek

– tworzyw sztucznych

– kolorowych opakowań powleczonych folią

– kolorowych czasopism

– szmat, butów, kaloszy, opon

* Nigdy nie pal miałem węglowym

– muł i miał węglowy to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu

– w wielu krajach węgiel tego typu jest traktowane jako odpad i nie jest sprzedawane

Czy wiesz, że…

Niezwykle ważne jest systematyczne korzystanie z usług kominiarza, który oczyści komin z sadzy oraz sprawdzi stan techniczny pieca i jego połączenie z kominem. Nieszczelność pieca lub łączenia z kominem, to najbanalniejsza przyczyna od której piec kiepsko działa.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Strażacy opanowali pożar składowiska tak, że się nie powiększa. Załogi samochodów gaśniczych zmieniają się. Trwa walka z zarzewiami ognia, koparki rozgarniają pogorzelisko, a strażacy gaszą wodą. Akcja gaszenia trwa od godziny 4.00, 21 lipca 2019 roku (niedziela). Jak już informowaliśmy,...
Bajkowe lato dotarło do Końskich. W niedzielne popołudnie przed Miejsko Gminnym Domem Kultury zgromadzili się młodzi i dorośli mieszkańcy Końskich. Teatr Gry i Ludzie z Katowic zaprezentował spektakl "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata" Zofii Kossak. Potem były warsztaty z kukiełkami...
Przy płonących hałdach śmieci wciąż pracują strażacy. Najnowsze wiadomości! Jak już informowaliśmy w Fałkowie płonie jedna hałda odpadów komunalnych. Przy gaszeniu pożaru zmieniając się pracuje 13 jednostek JRG i 11 OSP i KSRG. Od rana strażakami dowodzi st.kpt. Ryszard Stańczak. W...

Ukradli pink floyd`a

Nieznani sprawcy odcięli przycumowanego do brzegu dmuchanego, różowego flaminga i skradli go. Ptak kosztował 1.013 złotych. W stanie spoczynku, czyli bez powietrza ważył ok. 28 kilogramów. Właściciel stracił element służący do zabawy, a Sielpia jeden z elementów wystroju zalewu. Takiego typu ...
W Wyszynie Rudzkiej na drodze krajowej K42, policjanci ustawili swój punkt kontrolny. W godzinę zatrzymali trzech kierowców, którym zabrali prawa jazdy, za przekroczenie o 50 km dozwolonej prędkości. Około godziny 18.40  policjanci zatrzymali hundaya, którym kierował 48-letni  mężczyzna. W terenie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze