Odpady to nie śmieci…

0
2

… a surowce, które można ponownie wykorzystać. Obowiązujący w Polsce wspólny system segregacji śmieci to dbałość o środowisko i nasz budżet. Segreguj odpady – powstaną z nich nowe rzeczy. Czy wiesz, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru.

 

Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu w procesie produkcyjnym. Wykorzystywać można w ten sposób, nawet wielokrotnie, substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały. Przetwarzając surowce wtórne ograniczamy wykorzystanie surowców pierwotnych, co przyczynia się do ochrony naturalnych zasobów.

Odzyskiwanie i przetwarzanie redukuje także ilość odpadów, tym samym ilość miejsca na składowiskach. Wreszcie, wykorzystywanie surowców, które są nośnikami energii, jest elementem oszczędnego gospodarowania energią. Podstawową zasadą recyklingu

jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, przy najmniejszym nakładzie surowcowym i energetycznym potrzebnym do ich przetworzenia.

Co nadaje się do recyklingu?

Śmieci wytworzone w domach powinny być zbierane w gospodarstwach domowych i przekazywane do oznakowanych pojemników, z zachowaniem podziału na rodzaj materiałów. W gminach najczęściej prowadzi się segregację kontenerową. Odpady komunalne nadające się do przetworzenia można podzielić na cztery podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale.

Recykling – jak to działa?

O recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów.

ZANIM KUPISZ

– Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

– Weź na zakupy torbę wielorazowego użytku.

– Unikaj produktów jednorazowych i zbędnych opakowań.

– Wybieraj produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych.

– Zanim kupisz kolejny produkt, zwróć uwagę, czy materiał, z którego został wykonany, nadaje się do recyklingu.

SEGREGOWANIE ODPADÓW

– Śmieci to cenna surowce, które można powtórnie wykorzystać.

ODDZIELAJ ŚMIECI NIEBEZPIECZNE

– Leki, baterie i zużyty sprzęt RTV/AGD oddawaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

UPRAWIASZ ROŚLINY?

– Oddzielaj biodpady. To źródło naturalnego kompostu.

SORTOWANIE I CZYSZCZENIE ODPADÓW

– Śmieci surowcowe są czyszczone mechanicznie w sortowni. Nie myj opakowań przed wyrzuceniem, o ile gmina tego nie zleca. Wystarczy, że opróżnisz je, oszczędzisz w ten sposób wodę.

NIE POTRZEBUJESZ? PODAJ DALEJ

– Wymieniaj, oddawaj, sprzedawaj – zabawki czy odzież dziecięcą można powtórnie wykorzystać. Dziel się, zamiast wyrzucać do kosza!

NADAJ DRUGIE ŻYCIE

  • Np. za krótkie spodnie dla dziecka można jeszcze wykorzystać – utnij nogawki na krótkie spodenki. To samo można zrobić ze starą kanapą – zamiast kupować nową – zmień tapicerkę!

 

Czy wiesz, że…

…w ciągu roku każdy z nas wyrzuca ok. 66 butelek plastikowych PET. Szkło można przetwarzać niezliczoną ilość razy a papier szybko ulega biodegradacji.

 

  •  

 

PORADY

*Szkło

Nie wyrzucaj potłuczonych kubków i talerzy do pojemnika na szkło.

Wyrzuć je do śmieci zmieszanych. Ceramika nie nadaje się do recyklingu.

*Resztki jedzenia

Nie wyrzucaj opakowań z zawartością.

Resztki jedzenia mogą zabrudzić inne surowce, dlatego usuń je przed wyrzuceniem. Mycie opakowań nie jest konieczne, o ile gmina wyraźnie tego nie wymaga.

Opakowania zostaną mechanicznie oczyszczone w sortowni.

*Plastikowe butelki

Przed wyrzuceniem zgniataj plastikowe butelki, puszki i kartony.

Zajmują w ten sposób mniej miejsca w domu, a potem także w transporcie.

*Leki

Nie wyrzucaj przeterminowanych leków do kosza na śmieci.

Zanieś je do najbliższej apteki lub oddaj w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)

*RTV/AGD

Baterie, świetlówki, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oddawaj do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub sklepu ze sprzętem elektronicznym.

Zawarte w nich metale ciężkie, kwasy żrące i korozyjne, a także substancje rakotwórcze i rtęć muszą zostać zneutralizowane. W przeciwnym razie zatrują wodę i glebę.

*Miejsce w kuchni

Nie masz miejsca na cztery kosze w kuchni? Wystarczą trzy – do jednego wrzucaj odpady zmieszane, do drugiego papier, a do trzeciego metale, tworzywa sztuczne i szkło. Gdy pojemnik się wypełni, wyrzuć śmieci, pamiętając o podziale na odpowiednie frakcje.

Dodaj komentarz