Polityczna burza wokół nowej powiatowej koalicji

O nowej powiatowej koalicji w Końskich usłyszała cała Polska. Powodem było zawarcie jej przez PiS i SLD, czemu zdecydowanie sprzeciwił się Włodzimierz Czarzasty, szef ogólnopolskich struktur SLD. Wielkie zamieszanie zakończyło się dymisją Roberta Plecha, przewodniczącego powiatowych struktur SLD, ale nie zachwiało koalicją, która ma przetrwać już bez partyjnego lewicowego szyldu.

Wszystko zaczęło się od sobotniego podpisania porozumienia koalicyjnego przez PiS, SLD i Kreatywną Jedność Powiatu Koneckiego przez Grzegorza Pieca, Roberta Plecha i Michała Pękalę. Taki układ sił w powiecie oznaczał odsunięcie od władzy PSL, które rządziło w koalicjach od 12 lat.

Co ciekawe mimo różnic programowych zarówno PiS, SLD jak i Kreatywna Jedność Powiatu szli do wyborów z hasłami wprowadzenia nowego stylu zarządzania i odsunięcia od władzy ludowców. Kiedy okazało się, że zsumowane głosy dają im większość w Radzie Powiatu zdecydowano o zawiązaniu koalicji.PiS, który wygrał powiatowe wybory ma 7 mandatów, SLD 4 mandaty, a Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego 3.

Wypełnione słowo
Informacja o koalicji szybko obiegła media ogólnopolskie, w kontekście wypowiedzi Włodzimierza Czarzastego, szefa SLD, który jeszcze przed wyborami zapowiadał, że niemożliwe są żadne koalicje lewicy z PiSem. Poniedziałkowa konferencja prasowa zwołana w warszawskiej siedzibie SLD rozwiała wszelkie wątpliwości.

– Są rzeczy ważniejsze dla SLD. Nie władza, to system wartości, wiarygodność. Nie ma takiej możliwości żeby łamać zasady, łamać wiarygodność, by współpracować z PiS-em na jakimkolwiek poziomie. Dałem na to słowo i to słowo zostało wypełnione – mówił Czarzasty informując, że Zarząd Powiatowy SLD nie wyraził zgody na koalicję z PiS.Zawieszeni członkowie

W efekcie koalicyjnego zamieszania do dymisji podał się Robert Plech, kierujący powiatową lewicą, jego miejsce powierzono Grzegorzowi Wąsikowi. Plech został również zawieszony z prawach członkach SLD podobnie jak drugi radny Wiesław Skowron. Dwóch pozostałych nowych radnych: Wojciech Owczarek i Jan Marcin Prasał nie są członkami partii.

 Jednak bez ludowców

Jeszcze w poniedziałek pojawiła się nadzieja, że w takiej sytuacji wróci możliwość tworzenia koalicji z PSL, o co bardzo zabiega grupa koneckich ludowców. Okazuje się jednak, że koalicja zawarta w sobotę nie jest zagrożona, a czwórka radnych z szyldu SLD będzie w niej nadal. Wiele wskazuje na to, że dołączą do klubu Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego lub sami utworzą swoje stowarzyszenie.

Wspólne cele

– Ta koalicja to wynik zdrowego rozsądku wynikającego z prostej kalkulacji wyborczej. Wszyscy mamy wspólne cele, które tylko razem uda nam się zrealizować, by powiat rozwijał się dynamicznie. Zapewniam, że z naszej strony wszelkie wsparcie dla kolegów, którzy weszli do Rady Powiatu z list SLD i zapraszam ich do naszego klubu – mówi Michał Pękala, lider Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego, burmistrz Radoszyc.

Polska powiatowa

Spokojnie do wydarzeń podchodzi Robert Plech, który w wyborach do Rady Powiatu uzyskał najlepszy wynik. Głos oddało na niego aż  1 705 osób- Nasi wyborcy wyraźnie dali znak, że potrzebują zmian w powiecie. Zawarcie takiej koalicji je po prostu gwarantuje. Przypominam, że wielka polityka na szczeblu ogólnopolskim często nie ma odniesienia do tej powiatowej, gdzie działają osoby, które chcą zmian i można je wprowadzić tylko dzięki współpracy ponad programowymi podziałami – mówi Robert Plech. – Zostaliśmy postawieni przed wyborem, albo zmiany: albo stagnacja, wybraliśmy zmiany i zapewniam, że będziemy je wprowadzać będąc w koalicji – dodaje.

Nie zmienimy zdania

O stabilności zwartego porozumienia koalicyjnego zapewnia Grzegorz Piec, szef koneckich struktur PiS. – Porozumienie podpisywali radni, co dla mnie jest wiążące. Obecnie koalicję tworzy PiS, Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego oraz czterech radnych, którzy startowali z list lewicy. Jestem pełen uznania dla Roberta Plecha za postawę jaką wykazał się w tej sytuacji stawiając dobro powiatu ponad interes partii. To jeszcze bardziej scementowało nasze porozumienie, w którym chodzi o rozwój naszego powiatu – mówi Piec. – Mam świadomość, że jest to pierwsza próba rozbicia koalicji i mogą być kolejne, ale my nie zmienimy już swojego zdania – zapewnia.

 Kto w zarządzie?

W myśl zawartej koalicji PiS wskaże starostę, a radni wybrani z list SLD wicestarostę. Przewodniczący Rady Powiatu ma zostać wskazany z grona radnych Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego. Niemal pewniakami do tych stanowisk są w kolejności Grzegorz Piec, Wiesław Skowron i Paweł Pękala.

Wojciech Purtak

3 KOMENTARZE

  1. Pan Pękala niech nie będzie taki mądry bo to dzięki PSL-owi uzyskał pieniądze na budowę zbiornika wodnego, przedszkola, sali gimnastycznej, oraz modernizacji i przebudowy dróg. Teraz wielce pokrzywdzony się zrobił! Jak PSL dawał kasę to był taki potulny i uśmiechał się do mediów. Teraz nagle nie pasuje?

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Podczas gali w niedzielne popołudnie wręczono statuetki Koneckich Gloriett, czyli nagród burmistrza miasta i gminy Końskie dla wyróżniających się swoją działalnością mieszkańców i firm. Wręczenie...
Dzisiejsze derby powiatu koneckiego w IV lidze świętokrzyskiej, były bardzo emocjonujące. Pierwsze derby powiatu koneckiego w tym sezonie wzbudziły duże zainteresowanie. Na stadionie Neptuna pojawiło...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze