Uczą grać konecką młodzież już od 40 lat!

Kultura

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Końskich hucznie obchodziła 40-lecie działalności. Jak przystało na jubileusz były nagrody, muzyczne prezentacje i deklaracja przeprowadzki do nowej siedziby. Co ciekawe uroczystość odbyła się w Leliwie, bo szkolna sala koncertowa po prostu jest za mała.

Sala koneckiej Restauracji Leliwa dosłownie pękała w szwach.Chętnych do świętowania jubileusz 40-lecia było więcej niż miejsc siedzących! Okazja była przecież nie lada. Gości już od progu witała dyrektor Małgorzata Kacperska wraz z uczniami, którzy rozdawali okolicznościowe programy koncertu oraz jubileuszowe wydanie gazetki szkolnej „Wiadomości z Pięciolinii”.
Z archiwum pamięci

Nie zabrakło wspomnień i archiwalnych zdjęć przedstawionych w formie prezentacji multimedialnej. Przypomnijmy, że w 1969 r. powstało w Końskich Społeczne Ognisko Muzyczne, którego założycielem i kierownikiem został pasjonat muzyki i jej propagator Grzegorz Sieroń. W ciągu kilku lat stale rosła liczba uczniów zainteresowanych muzyką-toteż powstała myśl utworzenia PSM l st. Jednym z pomysłodawców był Grzegorz Sieroń, którego działania oparte na współpracy z ówczesnymi koneckimi władzami m.in. Ludwikiem Solarzem i Mieczysławem Jasnosem doprowadziły do szczęśliwego finału, a w Końskich została utworzona szkoła muzyczna.
Nagrody dla nauczycieli

Miłym akcentem było uhonorowanie nauczycieli szkoły. Nagrody dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej otrzymały Ewa Kucypera, Elena Korolkow. Wręczał je wizytator Marcin Malicki. Przyznano również nagrody dyrektora szkoły. Ich laureatami zostali: Mirosława Stańczyk, Ewelina Wójcik, Magdalena Trzebińska, Renata Bidler, Łukasz Jaworski. Wyróżnieni pedagodzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami.

Planowana przeprowadzka
Nie zabrakło oczywiście życzeń i prezentów od przyjaciół. Najważniejsza okazała się publiczna deklaracja złożona przez Krzysztofa Jasińskiego, wiceburmistrza Końskich, który zapewnił, że Szkoła Muzyczna I stopnia zostanie przeniesiona do budynku po dawnym Gimnazjum nr 2. Samorządowcowi towarzyszyła  Halina Obratańska, absolwentka szkoły w klasie wiolonczeli, żona burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, patrona honorowego jubileuszu, który był nieobecny na wydarzeniu, ze względu na wizytę w stolicy związaną z rozbudową kompleksu sportowego na OSiRze.

Co ciekawe podczas wystąpienia przedstawicieli Radu Rodziców padła propozycja, by jednym z najbliższych planów był wybór patrona szkoły. Z życzeniami przyjechały również delegacje ze szkół muzycznych m.in. w Skarżysku-Kamiennej, Tomaszowie Mazowieckim.

Dwie części
Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert. Został podzielony na dwie części idealnie oddając tradycje placówki, która nie bez powodu uznawana jest za jedną z najlepszych w regionie łódzkim, a jej uczniowie odnoszą znaczące sukcesy w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W pierwszej części usłyszeliśmy uczniów. Występy rozpoczął chór r PSM I st. w Końskich pod kierunkiemJana Szczyrby. Później na scenie prezentowali się Julia Rut (wiolonczela) z akompaniamentem Eleny Korolkow, zespół instrumentalny w składzie: Nina Filiks (fortepian), Wiktoria Nowak (flet), Klaudia Makuch (skrzypce), Aleksandra Werens (wiolonczela) przygotowany przez Małgorzatę Walczak, Ewa Gałwiaczek (fortepian) przygotowana przez Elenę Korolkow, Wiktoria Nowak (flet) przygotowana przez Małgorzatę Kacperską z akompaniamentem Aureliusza Mendery, trio akordeonowe: Szymon Włodarczyk, Paweł Dajer, Szymon Stępień pod kierunkiem Łukasza Jaworskiego, duet fortepianowy: Ewa Gałwiaczek i Weronika Adamus, którzy przygotowała Elena Korolkow.

Uzdolnieni absolwenci
W drugiej części wystąpili absolwenci, którzy przynoszą chlubę swojej szkole, w której stawiali pierwsze muzyczne kroki. Flecistka Karina Kamizela jest laureatką mnóstwa prestiżowych konkursów, studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Pianista Jakub Mariańczyk koncertuje w kraju i za granicą, zdobywając wiele nagród, studiuje na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Pianista Łukasz Trepczyński z wyróżnieniem ukończył katowicką Akademię Muzyczną, gdzie pracuje jako asystent w katedrze fortepianu. W swoim CV ma mnóstwo nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych. Utytułowana wieloma nagrodami saksofonistka Agnieszka Maleszak studiuje obecnie prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, choć ciągle muzyka zajmuje w jej życiu bardzo ważne miejsce.

Nadzieją jest flecistka Aleksandra Dunajska, uczennica OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Od pierwszego roku nauki zdobywała znaczące nagrody, mimo młodego wieku ma już na swoim koncie kilkadziesiąt.

Tort dla wszystkich

Na finał koncertu, który gorąco oklaskiwany był przez publiczność dyrektor Małgorzata Kacperska pokroiła jubileuszowy tort, który rozdawany był pośród wszystkich uczestników wydarzenia.

Wojciech Purtak

Dodaj komentarz