Superpiechurzy otrzymali statuetki i dyplomy

flash Gorące tematy Rozmaitości

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich oraz w Żarnowie i Klub Turystyki Aktywnej PTTK „Pasat” w Końskich zorganizowali i przeprowadzili 22 Rajd Niepodległości. Podczas finału imprezy poznaliśmy najbardziej wytrwałych świętokrzyskich piechurów.

Rajd, a właściwie 22 wędrówka poświęcona Niepodległej, o długości 14 kilometrów rozpoczęła się w Janowie. Trasa wiodła przez:  Wąsosz Ostre Górki – Wąsosz Nowiny – „Skałki Piekło” – Niebo.  Po drodze w Niebie był przystanek z ogniskiem. Trasę przemierzało 460 turystów indywidualnych i grupowych z różnych miejsc naszego kraju – mówił nam Wojciech Pasek, prezes koneckiego PTTK.

Ostatnim punktem, dokąd należało dojść był Zespół Szkół w Stadnickiej Woli.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dyrektora szkoły Czesława Staciwy zakończenie rajdu miało wyjątkową oprawę, godną setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ceremonię zakończenia uświetnił program artystyczny dzieci pt. „Róża-Polska” przygotowany przez Lilianę Saik, Anetę Karbownik i Justynę Soję-Sadowską.

 

Korona Gór i inne odznaki

Aktywni turyści otrzymali odznaki turystyczne w tym „Korony Gór Świętokrzyskich”, która posiedli: Anna Ciaś i Ada Dębowska z Końskich. Złotą Honorową odznakę „Turysta Ziemi Koneckiej” otrzymał  Zdzisław Kowalski z Kielc. Złote odznaki TZK: Andrzej Armada i Marcin Duda z Kielc. Odznaki srebrne TZK Kornelia Stępień i Marianna Stępień z Dyszowa, Lucyna Jakubowska i MagdalenaWeber z Końskich, Maria Kozłowska z Krasnej; brązowe trafiły do Grażyny PlutyAnny Tkaczyk, Anny Ciaś i Stanisława Świadka z Końskich, Sylwii i Dominiki Zielińskich z Radoszyc, Eweliny Fulary, Krystyny i Jana Kowalskich z Wąsosza Przymiarek, Jolanty i Andrzeja Pieńkowskich z Warszawy, Patryka Domianowskiego, Oliwi i Wiktora Janus oraz Oliwiera Kapturskiego z Krasnej.

Wręczali je Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim oraz Krzysztof Stachera naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego. Po tej oficjalnej części wszyscy uczestnicy, jak to w koneckim PTTK się stosuje, losowali upominki. Zorganizowane drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

Superpiechur Świętokrzyski

Ponadto po podsumowaniu wyników poszczególnych turystów,  84 osoby zdobyły tytuł „Superpiechura Świętokrzyskiego 2018”. Tytuł przyznawany jest od 2007 roku. Statuetki otrzymały osoby, które przewędrowały co najmniej 290 kilometrów na trasach  turystycznych. Rekordziści – Bogusław Ciastek z Radomia, Adam Jęczmiński z Kielc, Stanisław Mazur z Oleśnicy-Strzelec i Jacek Żarnowski z Kielc – mają na koncie 611 kilometrów. Superpiechurzy Świętokrzyscy pokonali w tym roku 34 844 kilometry. We wszystkich 12 edycjach niemal 231 780 kilometrów. Do tej pory  przyznano 618 tytułów dla 266 osób. Akcję wspomogli Świętokrzyski Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta i Gminy w Końskich.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz