Nowi członkowie i świąteczne życzenia na spotkaniu kombatantów

1
0

Podczas tradycyjnego spotkania wigilijnego koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przyjęto dwóch nowych członków. Świetne występy dali „Korniczanka” i trębacz Jakub Kowalski. Podzielono się opłatkiem, życzeniom nie było końca, a za stołami raczono się znakomitymi potrawami wigilijnymi.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy im. Stanisława i Zdzisławy Bytnarów miało miejsce tradycyjne spotkanie wigilijne przy opłatku członków koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Było to już kolejne spotkanie członków koneckiego Koła w gościnnych progach SOSW w Baryczy. Spotkanie otworzył Jan Słuszniak, dyrektor ośrodka. Następnie Andrzej Kosma, prezes koneckiego Koła ŚZŻAK powitał wszystkich zebranych.

Dwaj z legitymacjami, dwaj z dyplomami

Miłym akcentem było oficjalne przyjęcie dwóch nowych członków w szeregi koneckiego Koła ŚZŻAK. To radny Rady Miejskiej w Końskich Marek Kozerawski i Andrzej Bomba, którzy otrzymali legitymacje z rąk Andrzeja Marka Lenarta, starosty koneckiego, Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza Końskich, Aliny Szwach, prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Kielcach i prezesa Kosmy.

Dużą niespodzianką dla uhonorowanych był kolejny punkt programu. Dyrektor Jan Słuszniak oraz Wojciech Bomba, nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz otrzymali dyplomy uznania od prezes Aliny Szwach przyznane przez Zarząd Okręgu ŚZŻAK w Kielcach za nieocenioną pomoc świadczoną bezinteresownie na rzecz Związku. – To są po prostu nasi przyjaciele – dodała prezes Szwach.

Przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali Andrzej Marek Lenart i Alina Szwach, którzy złożyli zebranym życzenia świąteczne.

Kolędy na ludowo

Niespodzianką dla gości był także bardzo udany występ „Korniczanki” działającej w Wiejskim Domu Kultury w Kornicy, a prowadzonej przez Jana Bukłada. To zespół ludowy, więc znane kolędy zabrzmiały na tę nutę. Z kolei ks. Jacek Wieczorek, kapelan środowiska AK, poprowadził modlitwę.

Wszyscy złożyli sobie życzenia, podzielili się opłatkiem. Za stołami raczono się znakomitymi potrawami wigilijnymi przygotowanymi przez młodzież SOSW, m.in. zupą grzybową, smażoną rybą oraz pierogami Wiesławy Matyni. A na muzyczny deser popis gry na trąbce dał Jakub Kowalski, wirtuoz tego instrumentu, który od wielu lat bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez koneckie Koło ŚZŻAK. Do Kowalskiego dołączyli członkowie „Korniczanki” i w ten sposób miał miejsce jedyny w swoim rodzaju międzypokoleniowy minirecital kolęd.

– Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszego spotkania wigilijnego – kończy prezes Kosma.

Przypomnijmy, że od 15 czerwca br. ośrodek w Baryczy nosi imię Zdzisławy i Stanisława Bytnarów. Inicjatorem starań o nadanie szkole w Baryczy takiego imienia był Jan Nowak, radca prawny, obecny na spotkaniu członek koneckiego Koła ŚZŻAK. A inspiratorką tej idei była śp. Barbara Wachowicz, wybitna pisarka, autorka biografii wielkich Polaków. Wachowicz w swoich dziełach wielokrotnie pisała o rodzinie Bytnarów. Niestety, nie doczekała czerwcowej ceremonii. Zmarła osiem dni wcześniej.

Dariusz Kosma

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz