Wystawa Czarneckiego i nagroda dla UTW

0
0

Miejsko Gminny Dom Kultury w Końskich zorganizował spotkanie twórców i animatorów kultury i sztuk pięknych. Przybyło na nie kilkudziesięciu artystów różnych branż i dziedzin. Goście obejrzeli wystawę fotografii autorstwa Tadeusza Czarneckiego i wysłuchali koncertu zespołu Folk Time Duo.

To kolejne integracyjne spotkanie artystów różnych dziedzin sztuki. Przybyli muzycy, poeci, pisarze, fotograficy, rzeźbiarze, malarze, plastycy, ceramicy, wokaliści, instrumentaliści  nie tylko z gminy Końskie. Ten konecki świat artystyczny otworzył i zebranych powitał Piotr Salata, dyrektor MGDK w Końskich. W spotkaniu udział wziął Marcin Zieliński, wiceburmistrz.

Artystyczny zapis pejzażu

Spotkanie rozpoczął Tadeusz Czarnecki, znakomity artysta malarz i fotografik. Na wystawie pokazał fotogramy prezentujące pejzaż w różnym ujęciu. Było drzewo w rosnące w polu, fotografowane w różnych  porach roku. To samo drzewo, w tym samym miejscy kadru i po części zagonu pola.  Wokół niego zmieniała się uprawiana gleba, zmieniał się krajobraz. Duży i mały. A drzewo wciąż to samo, ale na kolejnym zdjęciu jednak odmienne w szczegółach.

Ważnym elementem krajobrazu  według Tadeusza Czarneckiego jest słońce. Prezentowana na zdjęciach najważniejsza dla ziemi gwiazda, poprawiana w postprodukcji wywierała na oglądających  silne wrażenie. Zmieniała barwy.  Przechodziła zaćmienie. Groziła nam – kiedyś tak się może stać, że nie będziemy słońca oglądali. Każde ujęcie nie tylko ze słońcem w roli głównej autor doskonale skomponował. Motywy na innych fotografiach momentami tonują emocje.

Artysta wszechstronny

Tadeusz Czarnecki z Radoszyc, doktor nauk humanistycznych, to artysta wszechstronny. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz fotografią. Pisze eseje i wiersze. Prowadził eksperymentalny teatr plastyczny. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, które mogli oglądać miłośnicy sztuki w Polsce, Niemczech, Ukrainie, Łotwie. Jak wiele razy informowaliśmy czytelników  domu rodzinnym  Tadeusza Czarneckiego w Radoszycach  artysta   utworzył Galerię Sztuki „Biłasówka”. Organizuje wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Tu chętnie gościł śp.Paweł Pierściński fotografik, autor Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Bywali  aktorzy krakowscy Jan Nowicki,  Edward Lubaszenko i wielu  artystów nie tylko  z Warszawy, Krakowa, Kielc.

Studia plastyczne ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie, pod kierunkiem profesorów: Mariana Stelmasika (malarstwo), Zdzisława Niedźwiedzia (grafikę). Po uzyskaniu dyplomu  w 1987 roku, w latach 1999-2003 kontynuował studia doktoranckie.  Stopień naukowy uzyskał w 2007 roku na podstawie rozprawy doktorskiej „Współczesna rzeźba ludowa Kielecczyzny źródłem wiedzy w edukacji regionalnej”.

Nagrodzony ambasador

Po obejrzeniu wystawy fotografii, wszyscy wrócili do sali koncertowej DK. Racząc się kawą, herbatą, sokami, przekąskami  rozmawiali o swoich dokonaniach,  dokonaniach artystycznych ludzi z Końskich i regionu koneckiego.

Piotr Salata zakomunikował, że pracownicy kultury, w tym  z MGDK ustanowili nagrodę zatytułowana „Ambasador Kultury 2018”. Bezapelacyjnie przyznali go Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, który współpracuje z konecką kulturą różnych wymiarów. Grawerton „Ambasadora Kultury 2018” wręczył prezeskom i zarządowi UTW.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania twórców wystąpił zespół „Folk Time Duo”  w składzie Tomasz Mirowski – skrzypce,  Łukasz Jaworski-akordeon. Muzycy dali znakomity  koncert utworów gdzie  przemykały ludowe nuty różnych krajów.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz