Plech i Szejna uratują konecką lewicę?

flash Końskie

Nie ma zmian we władzach koneckiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Działacze ponownie na swojego szefa wybrali Roberta Plecha. – Liczę, że SLD przejmie władzę w powiecie koneckim – mówi śmiało Andrzej Szejna, przewodniczący świętokrzyskich struktur partii.

Powraca temat koneckiej lewicy. Partia niegdyś stanowiąca największą siłę samorządową w Końskich w ostatnich miesiącach niemal całkowicie zniknęła z areny najważniejszych wydarzeń. Klęska lewicy w wyborach parlamentarnych jeszcze dodatkowo pogłębiła informacja nie tylko o konieczności zmian, a nawet tworzeniu nowego ugrupowania na bazie aktywnych działaczy. Głośno o koneckiej lewicy było w całym województwie, kiedy w październiku 2014 roku, tuż przed wyborami samorządowymi, komisja wyborcza nie zarejestrowała dwóch list SLD z okręgu nr 1 obejmującym gminę Końskie oraz okręgu nr 4 obejmującym gminy Gowarczów, Smyków, Słupia. Ostatecznie po wyborach samorządowych SLD utworzyło w koneckiej Radzie Miejskiej koalicję z PO. Przewodniczącym Rady Miejskiej został wskazany przez lewicę Zbigniew Kowalczyk. W Radzie Powiatu zasiadło jedynie dwóch radnych z SLD: Wiesław Skworon i Paweł Pękala. Cieniem na SLD położyła się również kwestia związana z Krzysztofem Jasińskim, który jako kandydat lewicy ostatecznie poparł Krzysztofa Obratańskiego w drugiej turze wyborów na burmistrza Końskich.

 Bez zmian

Podczas ubiegłorocznej, kwietniowej, powiatowej konwencji powiatowy zarząd SLD otrzymał niemal stuprocentowe poparcie swoich działań. Zapewniano wtedy, że to znak do dalszego działania i próby zmazania wpadki. Co wydarzyło się przez rok? Głównie snucie planów i przygotowań do kolejnych wyborów. Podczas walnego zebrania członków koneckiego SLD, które odbyło się tuż przed długim majowym weekendem wybierano nowe władze. W spotkaniu udział wzięły delegacje ze wszystkich kół SLD z Końskich i po z Gowarczowa i Stąporkowa. Na czele znów stanął Robert Plech. Sekretarzem wybrano Zbigniewa Kowalczyka. Delegaci wybrali również Powiatową Radę SLD liczącą 19 członków. – Dziękuję kolegom za zaufanie. To dowód na to, że możemy działać razem i zmobilizować się przed kolejnymi wyborami. Przede wszystkim  musimy uporządkować sytuację w całej partii. Przed nami dużo pracy. W najbliższym czasie w naszym biurze ruszą dyżury radnych i specjalistów. Będzie można uzyskać u nas pomoc prawną. Rolnicy uzyskają pomoc w kwestii dofinansowań i wniosków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przedsiębiorcy w kwestiach związanych z Powiatowym Urzędem Pracy. Planujemy również inne działania skierowane do naszej społeczności m.in. stypendialne wspieranie najzdolniejszych uczniów – mówi Robert Plech. – Mamy już niemal przygotowane listy wyborcze. Dość już w powiecie rządów tych samych ludzi od 16 lat. Czas przerwać marazm, w jakim znalazł się powiat koneckim – dodaje.

Śmiałe plany

– To było bardzo pokrzepiające spotkanie. Wszyscy byli zadnia, że musimy dalej walczyć i przedstawić nasz program w związku z bezrobociem i trudnościami, jakie czekają na młodych ludzi. To powoduje ucieczki z całego powiatu koneckiego. Musimy też pamiętać o wspieraniu małych i średnich przedsiębiorców – komentuje Andrzej Szejna, przewodniczący świętokrzyskich struktur SLD. – Mam wrażenie, że wszyscy sobie zdają sprawę, że łaska wyborców na pstrym koniu jedzie. Raz się wygrywa, raz się przegrywa. Mówiłem kolegom, że PiS już dwa razy przepoczwarzał się, przegrywał, a teraz rządzi w Polsce. Lewica jest w Polsce potrzebna, o ułamek procenta nie weszliśmy do parlamentu – mówi Szejna. To właśnie w politycznych prawidłowościach przewodniczący upatruje szansy na powrót SLD w łaski wyborców. –  Wybory samorządowe, wbrew pozorom są bardzo szybko, bo już za niewiele ponad dwa lata. Istnieje jednak możliwość, że PiS zarządzi wcześniejsze wybory. Musimy mieć już gotowe listy. Mam nadzieję, że koledzy w Końskich nie popełnią żadnych błędów formalnych. Gdyby listy do Rady Powiatu zostały zarejestrowane układ sił w powiecie wyglądałby zupełnie inaczej – mówi. Andrzej Szejna nie ukrywa, że ma swoją dość śmiałą teorię dotyczącą lewicy na Konecczyźnie. – Liczę, że SLD przejmie władzę w powiecie koneckim. Za chwilę będzie odwrót od PiS, którzy rządząc z PSL nie proponuje żadnych konkretnych rozwiązań w walce z bezrobociem, które wynosi w powiecie 18 procent – dodaje.

Andrzej Szejna, przewodniczący świętokrzyskich struktur SLD:
Liczę, że SLD przejmie władzę w powiecie koneckim. Za chwilę będzie odwrót od PiS, którzy rządząc z PSL nie proponuje żadnych konkretnych rozwiązań w walce z bezrobociem, które wynosi w powiecie 18 procent

 

Robert Plech, przewodniczący koneckiego SLD
W najbliższym czasie w naszym biurze ruszą dyżury radnych i specjalistów. Będzie można uzyskać u nas pomoc prawną. Rolnicy uzyskają pomoc w kwestii dofinansowań i wniosków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przedsiębiorcy w kwestiach związanych z Powiatowym Urzędem Pracy. Planujemy również inne działania skierowane do naszej społeczności m.in. stypendialne wspieranie najzdolniejszych uczniów.

 

Dodaj komentarz