Przedsiębiorczość w parze z unijnym wsparciem

Koneccy przedsiębiorcy udowodnili, że umieją korzystać z unijnego wsparcia. To z pomocą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w Końskich odrestaurowano Świątynię Grecką tworząc w niej Restaurację Leliwa czy zakupiono nowoczesny ploter do drukarni Adama Kwiela. Nowe rozdanie na lata 2014-2020 daje innym podobne możliwości.

Odrestaurować zabytek

Świątynia Grecka w Końskich to najbardziej charakterystyczny zabytek zespołu pałacowo-parkowego, który systematycznie popadał w ruinę. Konieczny okazał się okazał nie tylko jego remont, ale też gruntowna przebudowa. Stało się to możliwe dopiero po zakupie zabytku od rodziny Tarnowskich przez koneckiego przedsiębiorcę Artura Mączyńskiego. – Pamiętam czasy, kiedy chodziłem tu do kina. Kiedy pojawiła się możliwość zakupu postanowiliśmy z żoną przywrócić mu świetność. Okazało się to trudne ze względu na skomplikowany przebieg remontu. Każda z jego faz musiała być konsultowana z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, z którym współpraca układała nam się bardzo dobrze – opowiada Artur Mączyński. Utworzenie Centrum Usługowo-Rekreacyjnego Victoria, którego sercem jest Restauracja Leliwa okazało strzałem w dziesiątkę. – Unijne pieniądze pozwoliły nam na gruntowną modernizację, bo w trakcie remontu okazało się, że mogą zostać tylko ściany główne nośne. Wybudowaliśmy piwnice, których nie było. Budynek został wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną, wykonaliśmy też m.in. nowe przyłącze wodne i gazowe – wylicza pan Artur.  Dziś parkowa Leliwa to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w powiecie koneckim. Łączy funkcję restauracyjną czyli czynną codziennie restaurację oraz imprezowo-konferencyjną. W pięknej sali sali bankietowej mogą odbywać się np. wesela na ok. 130 osób czy konferencje i koncerty, wtedy sala mieści ok. 200 osób. Zmieniło się również otoczenie wokół zabytku. Zagospodarowano zieleń i wybudowano plac zabaw dla dzieci. Koszt całego projektu to nieco ponad 2,8 mln zł, z czego ponad 881 tys. zł to unijne wsparcie.

art kon2

 Drukują kościelne witraże

Zakład Handlowo-Usługowy prowadzony w Końskich przez Adama Kwiela to firma doskonale znana na świętokrzyskim rynku od 1992 roku. Nowoczesna hala produkcyjna, własne studio graficzne, plotery do wycinania liter przestrzennych, foliowych, pracownia sitodruku, maszyny do plexi i wreszcie sprawna i kompetentna brygada montażowa zapewnia cały proces produkcyjny, począwszy od kreacji, a na dostawie usług do klienta kończąc. Co ważne firma ciągle rozwija się, a jej właściciel szuka nowych rozwiązań, by wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów z całego kraju. W poszerzeniu oferty okazały się być pomocne fundusze unijne. – Postanowiłem skorzystać z unijnych pieniędzy, by zmienić proces technologiczny oraz tym samym poszerzyć ofertę i zakupić ploter do pełnokolorowego druku  na powierzchniach sztywnych. Na pewno przyczyniło się to do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstwa – opowiada Adam Kwiel. Nowa maszyna zapewnia bardzo wysoką poligraficzną jakość wydruku, nadruki  pełnokolorowe na tablice zarówno te informacyjne jak i znaki drogowe. Ploter, który został zakupiony dzięki unijnemu projektowi wyróżnia firmę w tej część województwa świętokrzyskiego, bo na naszym terenie znajdują się tylko dwie takie maszyny: jedna w Końskich, druga w jednej z kieleckich firm. Maszyna może drukować w 17 tys. odcieniach kolorów, to o trzy razy więcej niż inne tego typu urządzenia. – Wyróżnia ją również to, że drukuje na podłożach bezbarwnych białą farbą oraz może drukować na szkle. Najciekawsze zamówienia, jakie realizowaliśmy przy jej użyciu to przygotowanie witraży do jednego z kościołów czy produkcja na płytach meblowych druków z postaciami z bajek dla dzieci – mówi Adam Kwiel. Jak przyznaje taki zakup znacznie wpłynął na zainteresowanie klientów jego firmą.Całość projektu wyniosła prawie 500 tys. zł, z tego unijne wsparcie to kwota prawie 153 tys. zł.

art kon1

Co w nowej perspektywie?

Działanie 10.4 Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ma na celu wsparcie  rozwoju przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy. O dofinansowanie w ramach tego działania, mogą ubiegać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), w tym m.in. Lokalne Grupy Działania, podmioty świadczące usługi dla przedsiębiorców, w tym Instytucje Otoczenia Biznesu oraz podmioty wdrażające instrumenty finansowe. W IV kwartale 2016 roku będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie w ramach podziałania 10.4.1 tj. Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości poprzez zastosowanie instrumentów zwrotnych i bezzwrotnych. Konkurs zostanie ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, Oddział ds. Polityki Rynku Pracy i Pomocy Technicznej EFS.

Zdaniem marszałka

art5 jarAdam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego

O tym, że fundusze unijne zmieniają oblicze świętokrzyskiej ziemi nie trzeba chyba nikomu udowadniać i wskazywać na przykładach. 3,1 mld zł zainwestowanych w latach 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie świętokrzyskim przynosi owocny plon o czym przekonujemy się każdego dnia korzystając z wyremontowanych dróg, gładkich chodników, pomocy dydaktycznych w szkołach, sprzętu medycznego w placówkach służby zdrowia czy też innych dóbr kultury, która jest wszechdostępna nawet w najbardziej oddalonych od stolicy województwa miastach i wioskach.

Oceanem kolejnych możliwości jest RPOWŚ 2014-2020. W nowym rozdaniu województwo świętokrzyskie będzie mogło wykorzystać 5,6 mld zł. Ponad 2/3 tej kwoty ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostała część – niemal 1/3 kwoty – z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nowa perspektywa finansowa to jednak nieco inne spojrzenie na region. To większe nakłady na innowacje, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w kształcenie kadr w przedsiębiorstwach. To już nie tylko drogi, chodniki, szkoły, ale przede wszystkim wsparcie dla przedstawicieli mikro, małych i średnich firm , które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów zmieniają nasze życie na lepsze.

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Powiat konecki obsługiwany jest przez Główny Punkt Informacyjny w Kielcach, przy ul. Św. Leonarda 1. Godziny pracy: poniedziałek: od 8.00 do 18.00, wtorek – pt.: od 8.00 do 16.00, tel. 41 343-22-95, 41 340-30-25, 41 301-01-18, infolinia 800-800-440.

art6 pasek

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Policjanci z Wydziału ds. Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Miejskiej Policji w  Kielcach, poszukują świadków zdarzenia z poniedziałku 22 lipca br.  około godziny 20.30 na trasie S-7 w okolicach Tokarni, gdzie kierujący samochodem VW Golf  o nr rej. MGJT...
Już po raz drugi w Końskich można dołączyć do wielkiego kulinarnego święta, które od siedmiu edycji bije rekordy popularności w Kielcach. Festiwal Smaku zagościł w koneckiej Piecowni. Specjalnych dań można spróbować do 26 lipca. Festiwal Smaku z powodzeniem organizowany jest...
https://szydlowiecki.eu/szukaja-zaginionego/?fbclid=IwAR3CiSCKJZClX3vLvYjDouQj9qLmhQiGLK87-kFVoYOj6ZEqmaCkDwDnE9A
To już kolejne wyróżnienie dla Stefanii Kulety, która w czerwcu obchodziła setne urodziny. Wówczas podczas uroczystego spotkania została mianowana na stopień kapitana Wojska Polskiego. Kilka dni temu od wojewody Agaty Wojtyszek otrzymała cenny medal. Wojewoda Agata Wojtyszek, w imieniu Szefa...

Jechał za blisko…

Toyota jechała za blisko iveco, gdy to przyhamowało doszło do zderzenia. Około godziny 18 w pobliżu Kaliszów, drogą K74  w stronę Piotrkowa Trybunalskiego jechał iveco na gdańskich numerach rejestracyjnych, które  prowadził 35-letni mężczyzna. Za nim w tym samym kierunku jechała...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze