Kontrola hamulców

0
0

Wielkimi krokami rozpoczyna się letni sezon. Dla wszystkich kierowców to dobry czas, gdyż będą mogli z większą przyjemnością wykorzystywać swoje samochody. Wielu z nas wyjedzie także na wakacje. Rodzinne wyjazdy własnych samochodem to ciągle najczęściej wybierana forma wyjazdy na wakacje. Warto jednak przed tym sezon sprawdzić to, co najważniejsze w aucie, czyli hamulce.

W samochodach osobowych jest wiele części wpływających na skuteczność hamowania. Tymi najważniejszymi są oczywiście klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe. Oba te elementy można stosunkowo łatwo sprawdzić. Doświadczony mechanik wystarczy, że zdejmie koło i sprawdzić grubość tarcz i klocków. Ważnym też jest, aby tarcza hamulcowa nie miała żadnych rowków czy też tak zwanych kołnierzy na obrzeżach. Jeśli te elementy są sprawne, należy sprawdzić stan przewodów hamulcowych. W przypadku elementów metalowych, najważniejsze jest to, aby wykluczyć przerdzewiałe fragmenty. W starszych samochodach to spory problem. Również, gdy samochód ma kilka czy też kilkanaście lat, warto profilaktycznie wymienić elastyczne przewody hamulcowe. Takie działanie uchroni Cię od niebezpieczeństwa płynącego z ewentualnego pęknięcia jakiegoś przewodu podczas hamowania. Skutki rozszczelnienia układu hamulcowego mogą być tragiczne.

Jeśli wszystkie podzespoły są sprawne, często wystarczy wymienić tylko płyn hamulcowy. Dobre serwisy są w stanie specjalnym czujnikiem zdiagnozować czy płyn nadaje się jeszcze do eksploatacji czy trzeba go wymienić. Pamiętaj, że mimo iż powyższe czynności wiążą się z kosztami, to jest to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo. Jeśli Ci zależy na oszczędnościach, możesz samemu kupić części, choćby na www.Autodoc.pl, czy w innym sklepie internetowym.

Dzięki różnym serwisom możesz sprawdzić pozycjonowanie cennik różnych firm produkujących części. Wiadomym jest, że im droższe części tym lepsze, jednak na rynku są dostępne także dobre zamienniki, które warto wybierać.