Szczególny wymiar Dnia Patrona w rocznicę nadania imienia

Oświata

Nim rozpoczęła się uroczystość, Artur Ciszek polecił zgromadzonym powstać, a pocztowi wprowadzić sztandar szkoły. Gdy sztandar z wizerunkiem Antoniego Piwowarczyka stanął po lewej stronie sceny, zgromadzeni wysłuchali hymnu Polski. Prowadzący uroczystość Sylwia Deja i Dominik Stefański poprosili Jana Rybińskiego, dyrektora szkoły o prezentację gości. Na uroczystość „Dnia patrona” przybyli m.in.: Bogdan Soboń, starosta konecki, Małgorzata Muzoł z Urzędu Marszałkowskiego, Dorota Duda, członek zarządu starostwa, Krzysztof Stachera, naczelnik wydziału starostwa, Adam Piwowarczyk bratanek patrona szkoły, Antoniego Piwowarczyka, Hubert Stępień, przewodniczący Rady Rodziców, Monika Jedynak, komendant OHP, nauczyciele, uczniowie.

Ślubowanie

Najważniejszym elementem „Dnia patrona” było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Artur Ciszek zakomenderował, by wszyscy powstali, a przed sztandar wystąpiły delegacje poszczególnych klas pierwszych. Lektor czytał tekst ślubowania – Być dobrym uczniem, przestrzegać zasad obowiązujących w szkole, w pełni wykorzystywać czas przeznaczony na naukę, rozwijać siebie, swoją wiedzę i umiejętności, kochać swoją Ojczyznę – Polskę! Uczniowie odpowiedzieli: Ślubujemy! Następnie dyrektor wręczył przedstawicielom klas powiększoną do rozmiaru A4 legitymację uczniowską.

Z życia patrona

W eliminacjach szkolnych do finałowej rozgrywki konkursu z wiedzy o życiu generała Antoniego Piwowarczyka zakwalifikowały się uczennice klas III technikum z różnych wydziałów: Klaudia Banaszczyk, Żaneta Jaros i Angelika Szymańska. Autorami pytań byli Jan Rybiński, dyrektor który także prowadził konkurs i Dorota Wilk, nauczycielka tutejszej szkoły. Uczennice odpowiadały na 18 pytań z życiorysu Antoniego Piwowarczyka. Poruszano w nich różne sekwencje życia bohatera. Należało dokładnie poznać jego życie i walkę, by rywalizować w konkursie. W finale tylko Żaneta Jaros odpowiedziała bezbłędnie na wszystkie pytania. Zatem autorzy uznali, że zajmie ona pierwszą lokatę, a dwie pozostałe uplasują się na drugich miejscach. Nagrody wręczali: Małgorzata Muzoł, Bogdan Soboń, Dorota Duda. Program artystyczny prezentowały uczennice Ania Witczak, która zaśpiewała dwie sentymentalne piosenki, wiersz recytowały Julia Kałuża i Ewa Golańska.

Fragment wywiadu rzeki

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali fragment wspomnień o generale, który niebawem ukaże się w wydaniu książkowym. Jest to wywiad rzeka, jaki dziennikarka – w szkolnej prezentacji Justyna Spiżewska przeprowadza z generałem Piwowarczykiem, Patrykiem Stępniem. Gdy tylko książka ukaże się na rynku, warto ją będzie przeczytać. To jest przyczynek do historii Ziemi Koneckiej. Program znakomicie przygotowała Laura Mościńska.

Dodaj komentarz