Złote Gody z obrzędową oprawą

Rozmaitości

23 pary z miasta i gminy Końskie świętowały 50-lecie i więcej zawarcia małżeństwa. Tradycyjnie już medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez prezydenta RP zostały przekazane dostojnym jubilatom. Uroczystej dekoracji dokonali wspólnie wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, burmistrz Krzysztof Obratański oraz Zbigniew Kowalczyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

 Kochać i szanować

W gronie odznaczonych przeważały pary, które ślub wzięły 50 lat temu, choć nie zabrakło też tych, którzy są ze sobą od 60 lat, czyli obchodzili Diamentowe Gody. W tym gronie znaleźli się Aleksandra i Roman Srokowie z Końskich, Jadwiga i Zenon Biali z Końskich, którzy ślub wzięli 61 lat temu oraz Leokadia i Tadeusz Śledziowie z Sierosławic z 60-letnim stażem. W imieniu jubilatów głos zabrała  Łucja Drzazga, która wraz z mężem Maciejem obchodzili 57-lecie zawarcia związku małżeńskiego. – Nie ma recepty na trwałe małżeństwo. Trzeba się kochać, szanować, mieć zaufanie i umieć wybaczać – mówiła pani Łucja, która podkreślała, że za wspólny cel postawili sobie z mężem wychowaniem dzieci na szlachetnych ludzi. Ich synowie zajmują dyrektorskie stanowiska w szkołach: Jarosław Drzazga w SP nr 1 w Końskich, a Sławomir Drzazga w Kopaninach.

Piękny obrzęd

W części artystycznej przygotowanej przez Annę Wiaderną z koneckiego Domu Kultury wystąpili: Zuzia Szlenk, Aleksander Kopański, Korniczanka oraz uczniowie z I LO: Alicja Woldańska, Mikołaj Gałązka, Zuzanna Szlęk, Julia Kasielska, Klaudia Gardzińska, Marysia Markiewicz, który przedstawili ludowy obrzęd związany z wieczorem panieńskim. Niespodzianką dla jubilatów była dekoracja pań pięknymi wiankami. Nad całością wydarzenia czuwały panie: Danuta Augustyniak, kierownik USC oraz jej zastępczyni Iwona Zapała. Uroczystość poprowadził Dariusz Ogłoza, wicedyrektor Domu Kultury.  Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie gromkiego „Sto lat”, toast lampką szampana oraz słodki poczęstunek.

Wojciech Purtak