Spacer, sesja i test wiedzy o Tadeuszu Kościuszce

Muzeum Regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego oraz Komisja Opieki nad Zabytkami,zorganizowały sesję muzealną –”Tadeusz Kościuszko w dwusetną rocznicę śmierci bohaterów dwojga narodów”. Pod pomnikami Tadeusza Kościuszki w Końskich uczestnicy złożyli symbolicznie – po jednej róży. Dalsza część sesji odbywała się w Domu Kultury w Końskich.

Nim w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Końskich rozpoczęła się sesja muzealna o Tadeuszu Kościuszce, kończącą obchody 200 rocznicy śmierci Wielkiego Polaka, członkowie PTTK, Komisji Opieki nad Zabytkami, uczestnicy sesji spotkali się pod pomnikiem Naczelnika na skwerku przed kościołem św. Mikołaja. Tu wspominali o budowie pomnika, której inspiratorem był ks. Antoni Ręczajski, a wzniósł go mieszkający wówczas w Kielcach, artysta rzeźbiarz Wojciech Durek. Potem zebrani dotarli na koniec ulicy Mieszka, gdzie na skraju parku na postumencie jest popiersie Tadeusza Kościuszki. Wojciech Pasek, prezes koneckiego PTTK przypomniał epizody z historii tego pomnika. Jak to się z stało, że na pomniku ozdobionym tablicami, z podziękowaniami „Cesarzowi Aleksandrowi II, Cesarzowi Oswobodzicielowi od wiernie poddanych i wdzięcznych mieszańców miasta i wsi powiatu koneckiego” znalazło się popiersie Tadeusza Kościuszki. Car Aleksander został zrzucony z cokołu przez żołnierzy Piłsudskiego, a nieco później społeczność Końskich postawiła popiersie Kościuszki. O historii obu pomników wiele razy pisaliśmy z naszej gazecie.

 Sympozjum z wystawą i testem

Sympozjum w Domu Kultury towarzyszyły okolicznościowe wystawy, których głównym motywem był Tadeusz Kościuszko. I tak numizmaty z jego wizerunkiem prezentował Krzysztof Lorek prezes kieleckich numizmatyków, a zbiory znaczków pocztowych  pokazał Włodzimierz Suliga prezes filatelistów. Na oddzielnym stoisku były kartki przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, których do tej pracy przygotowała  Janina Cecerowska. Dariusz Kowalczyk, dyrektor koneckiej wybrał z książnicy różne pozycje –książki, broszury  opiewające bohaterstwo jak też żywot Kościuszki.

Test wiedzy

Ciekawym elementem sympozjum był test o Tadeuszu Kościuszce którego przygotowaniem zajął się Krzysztof Wiatr.  Należało udzielić odpowiedzi na 38 pytań. Z różnym skutkiem rozwiązywali go wszyscy uczestnicy. Z pytań testowych można było dowiedzieć się wielu nowych, unikalnych wiadomości o życiu Kościuszki. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pocztówki obu pomników. Potem pokazano film Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki, znanych dokumentalistów zajmujących się wielkimi postaciami nie tylko z historii naszego narodu. Ich film „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko” rzetelnie pokazał bohatera narodów. Sesja muzealna, jak to podkreślił Wojciech Pasek,  o Tadeuszu Kościuszce kończyła 200 rocznicę jego śmierci, a rozpoczęła obchody 100 –lecia odzyskania niepodległości. Kolejne sympozja, sesje historyczne będą dotyczyć lat po 1918 roku.

MARIAN KLUSEK

 

Wiadomości

Zapomnieli o znaku STOP?

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...
  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze