Jak dbać o bramy garażowe i wjazdowe?

Zarówno bramy wjazdowe, jak i bramy garażowe, wymagają odpowiedniej troski swojego właściciela. Mogłoby się wydawać, że tak solidne konstrukcje, które już na starcie zmuszają nas do zainwestowania dużej sumy pieniędzy, nie powinny raczej wymagać regularnego doglądania czy konserwacji. O tym jak powinniśmy dbać o bramy rozmawialiśmy z ich producentem Arkadiuszem Jedlińskim właścicielem firmy Ariczi.

– Jak dbać o bramy zimą?

– Bramy, o które nie zadbamy podczas mrozów czy okresów ulewnych deszczów, mogą nam niestety odmówić pewnego dnia posłuszeństwa. Najważniejszą kwestią jest oczywiście jakość bramy, którą posiadamy. Brama, która nie jest zabezpieczona przed korozją z momentem nadejścia wiosny może wymagać albo gruntownego remontu, a w najgorszym wypadku wymiany. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na jakiś określony zakup, warto pomyśleć nad bramą cynkowaną lub malowaną proszkowo (oczywiście mówimy tu o bramach stalowych).

Szczegółowe działania zmierzające do zabezpieczenia bramy, w głównej mierze zależą od jej typu.

I tak np. bramy skrzydłowe wymagają smarowania zawiasów, na których spoczywają, specjalnym smarem. Nie możemy o tym zapominać.

– A co z bramami automatycznymi?

– Automatyczne bramy wjazdowe, czy to skrzydłowe czy przesuwane, powinny być poddawane zbilansowanym kontrolom ich działania. Z czasem napędy bram mogą wymagać od nas regulacji, tak by ich funkcjonowanie dalej przebiegało prawidłowo. Odpowiednio wczesne określenie nieprawidłowości umożliwi nam uniknięcie późniejszych problemów związanych z użytkowaniem bramy. Jeżeli nasza brama wjazdowa wymaga przeprowadzenia pewnych regulacji, nie musimy się tym martwić – jest to kwestia zupełnie normalna.

– Czy to prawda, że bramy garażowe powinny być poddawane regularnym przeglądom?

– Najważniejszą kwestią, o której należy wspomnieć mówiąc o sposobach dbania o nasze bramy garażowe, jest wymóg regularnych przeglądów. Takie podejście pozwoli nam na zauważanie w porę nieprawidłowości, które w przyszłości mogą napsuć nam niemało krwi. W tym przypadku, tak jak przy bramach wjazdowych, równie ważna jest jakość samego wykonania i montażu bramy. Jeżeli zdecydujemy się na zakup produktu z najwyższej półki, to okaże się, że przeglądy będą tylko formalnością.

Ponadto sama brama, musi również być regularnie poddawana zabiegowi usuwania zanieczyszczeń. W szczególności tyczy się to kwestii prowadnic, gdyż nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kwestie estetyczne, ale również techniczne. Wszelkie nieczystości można usunąć poprzez dmuchnięcie lub użycie szczoteczki czy ściereczki. Zawiasy i sprężyny bramy garażowej powinny być natomiast regularnie smarowane smarem.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Zapomnieli o znaku STOP?

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...
  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze