Z kartą EKUZ za granicę. Bezpiecznie?

Decydując się na wyjazd za granicę, najprostszym rozwiązaniem jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to opcja bezpłatna i dostępna dla każdego obywatela RP. EKUZ zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, zakres ochrony karty może okazać się niewystarczający.

EKUZ w przeciwieństwie do polisy turystycznej, nie posiada dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług assistance. EKUZ (wakacyjnapolisa.pl) nie jest gwarancją stuprocentowej ochrony? Potrzebna będzie też polisa turystyczna

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Wyjazd za granicę wyłącznie z kartą EKUZ nie jest najlepszym pomysłem ze względu na spore ograniczenia. Warto mieć na uwadze fakt, że nie wszędzie honorowane są karty EKUZ, a ponadto trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia części kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami rzeczowymi. Tak więc w wielu państwach członkowskich UE/EFTA osoba posiadająca wyłącznie kartę EKUZ będzie musiała część pieniędzy za leczenie pokryć z własnej kieszeni. Co więcej, karta ta nie jest wystarczającym dokumentem do uzyskania leczenia planowanego.

Na próżno jest też liczyć na koszty transportu do kraju, usługi Assistance, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków, bagaż podróżny, sprzęt sportowy czy koszty anulowania noclegu/biletu lotniczego. Z całą pewnością warto zabezpieczyć się podwójnie, decydując się przykładowo na ubezpieczenie turystyczne online w wakacyjnapolisa.pl. Wówczas można mieć pewność, że zagraniczny wyjazd będzie chroniony zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również prywatnej polisy dostosowanej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań danej osoby.

Posiadanie karty EKUZ z całą pewnością nie wystarczy w przypadku wycieczek do tak zwanych państw trzecich typu Egipt czy Turcja, czyli krajów nienależących do struktur UE/EFTA. Możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych i to w ograniczonym zakresie, możliwe jest wyłącznie na terenie następujących państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Jakie koszty leczenia będzie musiał ponieść posiadacz karty EKUZ?

Wszystko jest dobrze do czasu, aż nie dojdzie do wypadku czy też nie zajdzie potrzeba rozpoczęcia leczenia obywatela Polski za granicą. Spać spokojnie mogą osoby posiadające prywatną polisę turystyczną, ale posiadacze wyłącznie karty EKUZ już niekoniecznie. Bardzo często przyjdzie im zapłacić bowiem za leczenie i w niektórych przypadkach konieczne będzie pokrycie całości kosztów przez poszkodowanego.

Przykładowo w Austrii nawet osoby posiadające kartę EKUZ muszą uiścić opłatę za każdy dzień pobytu w szpitalu – nawet do 20 euro dziennie. Częściowo płatne jest także leczenie stomatologiczne, a za akcję pogotowia górskiego trzeba zapłacić w całości z własnej kieszeni.

W Belgii za samą poradę lekarską i leczenie stomatologiczne przyjdzie posiadaczowi karty EKUZ pokryć 20-40% kosztów. Ponadto za każdy dzień pobytu w szpitalu trzeba zapłacić, gdyż obowiązuje opłata ryczałtowa. Tak samo jest w Bułgarii i Chorwacji. W Czechach za całą akcję pogotowia górskiego w całości płaci poszkodowany, a za leczenie ambulatoryjne czy w przypadku nagłej pomocy dentysty trzeba uiścić opłatę w wysokości kilkudziesięciu koron czeskich. W Danii także trzeba z własnej kieszeni pokryć koszty leczenia stomatologicznego 35-60%.

W Hiszpanii, Norwegii i Irlandii zaś pacjent pokrywa 100% kosztów leczenia stomatologicznego. W Szwajcarii trzeba zapłacić za pierwsze skorzystanie z opieki zdrowotnej, a pobyt w szpitalu jest dodatkowo płatny. W Portugalii każda wizyta u lekarza jest płatna, a w przypadku stanów nagłych trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu. Za wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu trzeba zapłacić także w Szwecji, a leczenie stomatologiczne jest częściowo odpłatne. Udając się do Włoch jedynie z kartą EKUZ, trzeba nie tylko zapłacić za wizytę u lekarza i leczenie ambulatoryjne, ale także pokryć w stu procentach koszty leczenia stomatologicznego.

Jak widać, póki jest się zdrowym, nie ma co się martwić, ale gdy wystąpi konieczność udania się do lekarza, trzeba liczyć się z niemałym nadwyrężeniem budżetu. Wówczas taki pobyt za granicą może okazać się bardzo kosztowny i mało przyjemny. Decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego, można liczyć na pełny i darmowy dostęp do opieki medycznej, nawet w nagłych wypadkach. Jeśli ktoś uprawia sport i jest bardziej narażony na wytępienie jakiejś kontuzji, jest osobą starszą czy też przewlekle chorą, to w trosce o swoje zdrowie i finanse warto wejść w posiadanie nie tylko karty EKUZ, ale także wykupić prywatną polisę, dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki takiej podwójnej ochronie podróżowanie poza granicami kraju staje się znacznie bezpieczniejsze i przyjemniejsze, szczególnie w przypadku samodzielnie organizowanego urlopu.

źródło: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ekuz-a-ubezpieczenie-turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Fajny przejrzysty wpis, który wiele wyjaśnia. Z pewnością wolę wykupić polisę, bo EKUZ mało daje, a chce czuś się w pełni bezpiecznie na wakacjach. Dzięki za wartościowy wpis

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze