OC niby wszędzie takie same, ale jednak nie do końca – jak wybrać?

Przyjęło się, że obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest zawsze takie samo. Poniekąd to prawda, choć nie do końca i nie zawsze. Zastanówmy się więc, czym mogą się różnić polisy OC w zależności od firmy, a więc na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Cena

Wysokość składki ubezpieczeniowej, czyli de facto cena OC to bez wątpienia najważniejszy czynnik różnicujący polisy w zależności od towarzystwa. Jak wiadomo, składka jest zawsze wynikiem indywidualnej kalkulacji dla danego kierowcy i jego pojazdu. Co interesujące, podczas gdy w jednym towarzystwie OC może Cię kosztować stosunkowo niewiele, np. 800 zł, o tyle w innym za to samo ubezpieczenie przyjdzie Ci zapłaci 1500 zł. Dlatego podczas poszukiwania polisy warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają znalezienie najtańszej oferty. Wyszukaj najkorzystniejsze ubezpieczenie OC według kalkulator-oc-ac.auto.pl i sprawdź, czy możesz płacić mniej niż obecnie.

Możliwość rozłożenia płatności na raty

Dla wielu osób możliwość rozłożenia składki na raty jest kluczowym aspektem oferty. Dotyczy to w szczególności młodych i niedoświadczonych kierowców, w przypadku których OC jest wyjątkowo drogie – często na tyle, że opłacenie go za jednym razem okazuje się po prostu niemożliwe z finansowego punktu widzenia. Wtedy jedynym wybawieniem są właśnie raty. Ale czy się opłaca brać OC na raty? To już zupełnie osobna kwestia, ponieważ ubezpieczenie w ratach może być droższe nawet o 30% niż opłacone w jednej transzy.

Dodatkowe produkty

Wiele firm poza samym OC oferuje w pakiecie inne ubezpieczenia, jak np. NNW czy assistance. W przypadku polis w przybliżonej cenie dodatkowy produkt może zdecydować o wyborze jednej z nich. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak dokładnie przeanalizować polisy dołączone do podstawowego OC, żeby się zorientować, na jakich warunkach są udzielane i czy w ogóle warto się nimi zainteresować.

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody

BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody to bardzo korzystne udogodnienie, które polega na rozliczeniu szkody w swoim towarzystwie, a nie w firmie sprawcy. Dzięki temu cała procedura odszkodowawcza przebiega sprawniej, szybciej i nierzadko również skuteczniej. Poszkodowany nie musi się bowiem martwić o to, czy towarzystwo sprawcy zdarzenia, które ma przecież interes w tym, żeby wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie, nie będzie próbowało obniżyć kwoty zadośćuczynienia.

Jak więc widać, choć zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku OC jest zawsze taki sam, to polisy mogą się różnić pod kilkoma względami, które warto brać pod uwagę przy kupnie.

1 KOMENTARZ

  1. Zarówno ubezpieczenie AC jak i polisę OC warto sprawdzić w specjalnie przygotowanych do tego narzędziach, jak kalkulatory OC. Polecam ubezpieczamy-auto.pl. Można w kilka minut sprawdzić ubezpieczenie, porównać ceny w kilkunastu towarzystwach i tym samym zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Kradną i wpadną

Na koneckim bazarze złodziejka ukradła spódnice. W Koziej Woli złodziej wyniósł ze sklepu sześciopak piw. A w Gowarczowie ktoś ukradł narzędzia i części maszyn...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na koneckim bazarze złodziejka ukradła spódnice. W Koziej Woli złodziej wyniósł ze sklepu sześciopak piw. A w Gowarczowie ktoś ukradł narzędzia i części maszyn...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze