Nie wiedzieliśmy, że postawią nam tę wieżę! (zdjęcia)

To sprawa, która może zarówno bulwersować, jak i zaskakiwać. Mieszkańcy Cieklińska w gminie Ruda Maleniecka nie chcą pogodzić się z tym, że bez ich wiedzy i zgody w spokojnej miejscowości wyrosła wieża stacji bazowej telefonii komórkowej. Okazuje się, że w tym przypadku błąd popełnił pracownik Urzędu Gminy w Rudzie Malenieckiej. – Ten pan nie pracuje już w urzędzie. Został przesunięty na inne stanowisko w jednostce podległej, zawiadomiliśmy o tej sprawie prokuraturę – mówi wójt Leszek Kuca.

Cieklińsko to malowniczo położona miejscowość w gminie Ruda Maleniecka. Przepływa przez nią Czarna Konecka, tworząca tu niewielki zbiornik. – Myśleliśmy, że to idealne miejsce do życia. Jest tu pięknie i spokojnie, blisko woda, las. Okazało się jednak, że w jednej chwili zburzono nasz spokój – opowiada Janina Baran, mieszkanka Cieklińska. – Mieszkaliśmy z mężem w Łodzi, na emeryturze postanowiliśmy wyjechać z dużego miasta i zamieszkać na wsi. Przeszłam ciężką chorobę, chciałam odpocząć – dodaje. Ze swojego podwórka oprócz leśnego krajobrazu może od kilku miesięcy patrzeć na wielką wieżę telefonii komórkowej. Ale po kolei.

Zawieszone postępowanie

Wszystko zaczęło się  w 2016 roku od informacji, że w Cieklińsku jedna z telefonii komórkowej zamierza postawić wieżę. O zamiarze została poinformowana przez Urząd Gminy w Rudzie Malenieckiej grupa mieszkańców, która została stroną w sprawie. Już wtedy zaczęły się sprzeciwy w sprawie, pisanie pism. Po kilku miesiącach, w maju 2017 roku, postępowanie zostało zawieszone, na wniosek firmy telekomunikacyjnej, przez właściwe w tym temacie Starostwo Powiatowe w Końskich. O tym jednak już mieszkańcy się nie dowiedzieli. – Wszystko ucichło, myśleliśmy, że już nikt nie chce stawiać u nas wieży. Nasze zdziwienie było bardzo duże, kiedy w lutym tego roku pojawiły się u nas na wsi samochody jadące na budowę – opowiada pani Janina.

 Nic nie wiedziałam

To jednak nie był koniec sprawy. Okazuje, że w Urzędzie Gminy w Rudzie Malenieckiej w listopadzie 2016 roku wydano już decyzję o lokalizacji dla budowy innej wieży. Tym razem w innym miejscu, ale też w Cieklińsku. Wieża miała stanąć na prywatnej działce, ustalono dwie strony w sprawie, czyli dwie osoby: jedną do której należała działka, a drugą bezpośrednio sąsiadującą z działką przeznaczoną do budowy wieży. – Nic o tym nie wiedziałam, a moja działka znajduje się obok wieży. Nie zostałam stroną w sprawie, a tylko strony mogą być informowane o działaniach – mówi Izabela Więckiewicz. Urząd Gminy nie wydał w tym przypadku żadnych obwieszczeń, nie było spotkań, informacji ustnych, zabrakło również informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.

 Interwencje bez skutku

W październiku 2017 roku Wydział Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa Powiatowego w Końskich zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej, w skład której wchodzą: stalowa kratowa wieża telekomunikacyjna o wysokości 50 m wraz z systemem anten sektorowych, radiolinią, ogrodzeniem i instalacją energetyczną. W lutym 2018 roku wieża stanęła. Było już za późno na interwencję. – Czujemy się oszukani, bo stroną w sprawie był nasz sołtys, który o wszystkim wiedział. Odwołaliśmy go na spotkaniu, na którym był też wójt. Tłumaczył to wszystko błędem pracownika – mówi Janina Baran. Od kilku miesięcy mieszkańcy Cieklińska wspólnie walczą o to, by unieważnić decyzję Urzędu Gminy, która wywołała falę kolejnych działań zakończonych postawieniem wieży.  Pismo z prośbą o wznowienie postępowania wpłynęło m.in. do Starostwa Powiatowego. Interweniowano również w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Powoływano się m.in. na na naruszenie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ponadnormatywne oddziaływanie inwestycji na środowisko.

 Ostateczna decyzja

– Kilka dni temu, w połowie lipca, otrzymaliśmy ostateczną decyzję z Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Urzędnicy stwierdzili, że decyzja w Urzędzie Gminy w Rudzie Malenieckiej została wydana z naruszeniem prawa, ale nie można jej unieważnić, bo minęło 12 miesięcy od jej wydania, a żadna ze stron nie zgłosiła w ciągu 14 dni o jej wydania odwołania do organu wyższego stopnia – informujeRadosław Jędrzejewski, mieszkaniec Cieklińska, który zaangażował się w walce o prawa sołectwa. Odmowną decyzję w sprawie uznania za nieważną decyzję starosty koneckiego wydał również wojewoda świętokrzyski, który nie stwierdził podstaw do tego. W piśmie podpisanym przed dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rozwoju czytamy, że „inwestycja nie należy do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco lub potencjalnie oddziaływać na środowisko i nie wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko oraz uzyskania decyzji środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, nie wymaga też utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania”. Czytamy też, że inwestycja jest legalna i nie oddziałuje na otoczenie.

 Błąd pracownika

Z prośbą o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Leszka Kucy, wójta Rudy Malenieckiej. – Cała sprawa związana z postawieniem wieży w Cieklińsku to wynik błędu pracownika, odpowiadającego za wydawanie takich decyzji w naszym urzędzie. Nie dopilnował, nie poinformował o postępowaniu, nie było opublikowanych obwieszczeń. Mieszkańcy nic więc nie wiedzieli. Ten pan nie pracuje już w urzędzie. Został przesunięty na inne stanowisko w jednostce podległej, zawiadomiliśmy o tej sprawie prokuraturę – informuje wójt Kuca. Pod decyzją dającą zielone światło dla budowy wieży widnieje podpis wicewójta Piotra Pieca. – Codziennie z upoważnienia wójta podpisuję wiele dokumentów. Ufamy swoim pracownikom, tu jednak doszło do błędu, do którego nie powinno dojść, mając na uwadze społeczny wymiar tej sprawy. Nie było informacji zarówno o zawieszeniu pierwszego postępowania, jak i działaniach związanych z drugim – dodaje wicewójt. – Czekamy na rozstrzygnięcie w tej sprawie, którą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w temacie dotyczącym niedopełnienia obowiązków służbowych przy wydaniu decyzji – zaznacza.

 To jeszcze nie koniec?

Mieszkańcy nie składają broni. Interwencja podjęta została również w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Planują kolejne działania, które mają im pomóc w rozebraniu wieży. – Jestem chora, jak wielu mieszkańców naszej wsi. Czujemy, że ta wieża wpływa na nasze samopoczucie. Od kilku miesięcy nie mamy w Cieklińsku ptaków, skoro one już tu nie przylatują, to musi o czymś świadczyć – mówi Helena Kowalska. Do tematu wrócimy.

Wojciech Purtak

3 KOMENTARZE

  1. Dokładnie, ciemnogród albo zawiść, że sąsiad zarobi na dzierżawie działki pod maszt. A każdy ma telefon komórkowy tuż przy głowie… Operatorzy budują stacje dla klientów aby nie mieli problemów z zasięgiem czy coraz bardziej popularnym internetem mobilnym – szkoda, że protestującym nie można odciąć zasięgu.

  2. Brak słów na głupotę ludzką… w mojej miejscowości też postawili więżę telefonii komórkowej ptaki jak były tak są.. ludzie nie zaczęli nagle chorować a takowa stoi już od 15lat!! Ja czuję że Ci ludzie nie mają żadnego pojęcia odnośnie działania takich nadajników.. brak słów w Polsce zawsze znajdzie się grupka innych inaczej.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Podczas gali w niedzielne popołudnie wręczono statuetki Koneckich Gloriett, czyli nagród burmistrza miasta i gminy Końskie dla wyróżniających się swoją działalnością mieszkańców i firm. Wręczenie...
Dzisiejsze derby powiatu koneckiego w IV lidze świętokrzyskiej, były bardzo emocjonujące. Pierwsze derby powiatu koneckiego w tym sezonie wzbudziły duże zainteresowanie. Na stadionie Neptuna pojawiło...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze