Modlitwa i koncert orkiestry dętej

Była modlitwa pod obeliskiem w Rudzie Malenieckiej przypominającym o wydarzeniach z września 1939 roku, a na zakończenie koncert Orkiestry Dętej OSP Kłomnice.

W Rudzie Malenieckiej na placu przed obeliskiem oddano część żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza I batalionu 163 pułku piechoty. Zarówno tym, którzy walczyli jak i zginęli w czasie oblężenia mostu na rzece Czarnej w w Rudzie Malenieckiej 6 września 1939 roku. Tragiczne, ale i bohaterskie wydarzenia były jednymi z pierwszych działań wojennych w powiecie koneckim. Polscy żołnierze stoczyli tu nierówną walkę z okupantami, które ostatecznie zakończyła się wysadzeniem mostu.

Mszę świętą odprawił proboszcz tutejszej parafii ksiądz Paweł Węgrzynowski. W części oficjalnej o znaczeniu wydarzeń z września 1939 roku mówili zarówno wójt gminy Leszek Kuca jak i  starosta konecki Bogdan Soboń.

Pamiętają od lat

W części artystycznej wystąpiła młodzież z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych, która przedstawiła program artystyczny, montaż słowno-muzyczny złożony z pieśni i wierszy o charakterze patriotycznym przeplatanych narracją przybliżającą wydarzenia, jakie rozegrały się we wrześniu `39 r. w Rudzie Malenieckiej. Uroczystości zakończył kilkudziesięciominutowy koncert złożony z pieśni patriotycznych oraz szlagierów muzyki popularnej w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Kłomnice.

Wojciech Purtak

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze