100.lecie Niepodległej. Wielkie uroczystości w Końskich z marszałkiem Piłsudskim (zdjęcia)

Konecczanie rozpoczęli świętowanie odzyskania niepodległości pod Pomnikiem Wdzięczności. Przybyło 39 pocztów sztandarowych różnych organizacji. Po złożeniu kwiatów wszyscy przemaszerowali do kolegiaty, gdzie odprawiono mszę w intencji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W świętowaniu uczestniczył tłum ludzi.

Podd Pomnikiem Wdzięczności przyozdobionym biało czerwoną flagą zebrały się poczty sztandarowe różnych organizacji, szkół, strażaków, urzędów, itd. Przybyli samorządowcy, strażacy, policjanci, przedszkolaki, uczniowie koneckich szkół, Strzelcy JS 2026,  mieszkańcy miasta i gminy.

 

Kwiaty i wieńce

Wolność do Końskich przyszła 1 listopada 1918 roku. Wówczas  młodzi ludzie, żołnierze z Nieświnia, Kazanowa Piły i pobliskich  miejscowości  opanowali miasto. Ten ważny fakt został uwieczniony na pamiątkowej tablicy umieszczonej na DPS.

Pod Pomnikiem  Wdzięczności  zgromadziło kilkaset, a może i tysiące mieszkańców konecczyzny.  Żadne obchody 11 listopada  przeszłości nie gromadziły tylu uczestników  w różnym wieku i 39 pocztów sztandarowych, co też nie było codziennością.

Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich przedstawiał gości. Po przemówieniach Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza i Andrzeja Marka Lenarta, wicestarosty, który odczytał życzenia od Agaty Wojtyszek wojewody świętokrzyskiego. Wiersz wygłosił Aleksander Kopański. U stóp pomnika delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Przedszkolaki wypuściły dwa białe gołębie, symbolizujące pokój. Miejska Orkiestra Dęta zaintonowała hymn, a zgromadzeni go odśpiewali.

 

Przemarsz

Na czele kolumny jechały dwa policyjne radiowozy. Z nimi kawalkada motocyklistów i kilkudziesieciu rowerzystów. Orkiestra prowadziła kolejne grupy jak sportowców, poczty sztandarowe, kolumnę harcerzy. Jechał zabytkowy citroen, na którym podróżował Marszałek Józef Piłsudski ze świtą, która tworzyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Koneccy strzelcy z JS 2026 i uczniowie klas mundurowych dowodzeni przez st.sierżant Dominikę Stefańczyk nieśli kilkunastometrowej długości flagę biało czerwoną, za którą podążał tłum mieszkańców. Kolumnę zamykały wozy bojowe Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Końskie. Poczty sztandarowe i mieszkańcy weszli na plac kolegiacki. Tu przywitał ich i zaprosił na mszę święta, ks. dr Andrzej Zapart, który ją sprawował. Celebrze towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta. Uczniowie SP nr 1 przedstawili montaż słowno muzyczny zatytułowany, „Do kraju tego…”.  Homilię  wygłosił ks.Marcin Dobrek.  Krzysztof Obratański, podziękował wszystkim  za uczestnictwo w obchodach  100 rocznicy odzyskania Niepodległości i podkreślił,  że przez 123 lata niewoli w kościołach niemal na równi z Te Deum laudamus  (Ciebie Boga wysławiamy) dbano o język polski. I dlatego polskość przetrwała. Miejska orkiestra grała  „Boże coś Polskę…” a zgromadzeni w kolegiacie śpiewali.

MARIAN KLUSEK

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Już po raz drugi w Końskich można dołączyć do wielkiego kulinarnego święta, które od siedmiu edycji bije rekordy popularności w Kielcach. Festiwal Smaku zagościł w koneckiej Piecowni. Specjalnych dań można spróbować do 26 lipca. Festiwal Smaku z powodzeniem organizowany jest...
https://szydlowiecki.eu/szukaja-zaginionego/?fbclid=IwAR3CiSCKJZClX3vLvYjDouQj9qLmhQiGLK87-kFVoYOj6ZEqmaCkDwDnE9A
To już kolejne wyróżnienie dla Stefanii Kulety, która w czerwcu obchodziła setne urodziny. Wówczas podczas uroczystego spotkania została mianowana na stopień kapitana Wojska Polskiego. Kilka dni temu od wojewody Agaty Wojtyszek otrzymała cenny medal. Wojewoda Agata Wojtyszek, w imieniu Szefa...

Jechał za blisko…

Toyota jechała za blisko iveco, gdy to przyhamowało doszło do zderzenia. Około godziny 18 w pobliżu Kaliszów, drogą K74  w stronę Piotrkowa Trybunalskiego jechał iveco na gdańskich numerach rejestracyjnych, które  prowadził 35-letni mężczyzna. Za nim w tym samym kierunku jechała...
Podczas miejskich uroczystości świętowani koneccy policjanci. Zgodnie z tradycją była uroczysta msza święta i okolicznościowy apel, podczas którego funkcjonariusze otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie i odznaczenia. 100 lat temu w Rzeczpospolitej Polskiej powstała Policja Państwowa. Powołana ustawą Sejmu II...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze