Jak zadbać o to, by współpraca z biurem rachunkowym układała się pomyślnie?

Rachunkowość to bardzo obszerna i zawiła dziedzina. Jednocześnie wszystkie związane z nią zadania muszą być realizowane z niebudzącą najmniejszych wątpliwości starannością – nikt w końcu nie chce zmagać się z wątpiącymi w jego uczciwość urzędnikami. Bardzo wiele mniejszych przedsiębiorstw powierza to więc zewnętrznym biurom rachunkowym. Jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba martwić się swoimi rozliczeniami. Nie znaczy to jednak, że korzystając z niego możemy związane z nimi kwestie lekceważyć i nie pamiętać o nich.

 

Ustal lub zapytaj o jasne zasady

Usługi biura rachunkowego mogą okazać się dużo lepszymi nawet od pracy wykonywanej przez etatowego księgowego, jeśli firma jest na tyle duża, że może sobie na jego zatrudnienie pozwolić. Wynika to m.in. z różnorodności problemów, jakim pracownicy takich biur muszą stawiać czoła obsługując wiele przedsiębiorstw. Trudno w inny sposób nabyć podobnie bogate doświadczenie. Ich możliwości mogą jednak okazać się ograniczone, gdy okaże się, że nie pozostawiliśmy im na poradzenie sobie z danym zadaniem odpowiedniej ilości czasu.

We współpracy z biurem prowadzącym naszą księgowość najważniejsze jest więc przestrzeganie określonych jej zasad. Dotyczyć one będą przede wszystkim organizacji pracy i sprawności komunikacji. Obowiązki w tym zakresie powinny być jasno ustalone na samym początku współpracy.

Bardzo ważne jest, by każdym przypadku, który budzi jakieś wątpliwości, możliwy był szybki kontakt dający szansę na terminowe znalezienie optymalnego rozwiązania. Należy ponadto dbać o to, byśmy nasze oczekiwania i pytania formułowali w sposób możliwe jednoznaczny i konkretny, aby nie zmuszać pracowników biura do domyślania się co jest przedmiotem problemu lub dłuższych konsultacji, pochłaniających czas obu stronom. Jeśli kierujemy więc np. jakieś zapytanie, warto od razu zawrzeć w nim wszystkie istotne kwestie.

 

Terminy, terminy i jeszcze raz terminy

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z korzystaniem z usług biura rachunkowego jest terminowość w dostarczaniu wszystkich dokumentów i informacji niezbędnych przy regularnych rozliczeniach. Nierzadko stosowny harmonogram zostanie nam przestawiony z jego strony – jeśli jest taka możliwość, warto przesyłać wszystko nawet przed wskazanymi terminami – zdecydowanie ułatwi to pracę księgowych.

Wielu przedsiębiorców prowadzących różnego rodzaju działalność zdążyło się już niestety przekonać jakim problemem bywa niesolidność i nieterminowość kontrahentów. Tym bardziej więc powinni być świadomi wagi tego zagadnienia. Zwłaszcza, że to w ich własnym interesie jest to, by wszelkie rozliczenia mogły być wykonywane bez zbędnego pośpiechu i nieporozumień. O tym, jak dużo pracy mają pracownicy takich podmiotów można przekonać się przeglądając np. szeroką ofertę opolskiego biura Calendaria. Wszystkiemu można jednak bez najmniejszego trudu sprostać, jeśli tylko nic nie zakłóci organizacji pracy.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Zapomnieli o znaku STOP?

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...
  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze