Czy zniżki z OC przechodzą na AC?

Autocasco jest ubezpieczeniem, które warto posiadać, choć jego cena może odstraszać. Czy można ją skutecznie obniżyć? Tak – jednym ze sprawdzonych sposobów jest przeniesienie zniżek z OC na AC. Na jakich zasadach się to odbywa i czy zawsze jest możliwe? Tego dowiesz się z niniejszego tekstu.

Dlaczego warto mieć AC

Autocasco to polisa, która gwarantuje kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Dzięki niej możesz otrzymać odszkodowanie praktycznie za każdą szkodę bez względu na to, kto i w jaki sposób ją spowodował. To ogromna różnica w porównaniu z OC, które gwarantuje odszkodowanie wyłącznie osobom poszkodowanym przez innego kierowcę. AC pozwala zaś na sukcesywne ubieganie się o rekompensatę finansową nawet za utratę bądź zniszczenie auta np. z powodu zderzenia ze zwierzęciem, kradzieży auta czy warunków pogodowych. Oczywiście w związku z tym autocasco ma swoją cenę i nie należy do najtańszych ubezpieczeń.

Ile kosztuje autocasco? Dokładna cena zależy od wielu czynników związanych z samochodem i właścicielem, ale przeważnie koszt polisy przewyższa OC. Mówiąc wprost, AC jest dość drogie, dlatego wielu kierowców z niego rezygnuje, nawet jeśli mają pełną świadomość korzyści, jakie daje. A gdyby tak obniżyć cenę tej polisy? To możliwe, jeżeli da się przenieść zniżki z OC na AC.

Możliwość przeniesienia zniżek z OC na AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe dobrze wiedzą, że jeśli posiadasz duże zniżki na OC, do zakupu AC może Cię zniechęcać fakt, że zniżki w ramach tej polisy musisz dopiero wypracować i czekać nawet kilka lat na korzystną składkę. Aby zachęcić klientów do skorzystania z oferty, towarzystwa proponują możliwość przeniesienia zniżek z OC na AC. Dokładne warunki tej procedury nie są ujednolicone i zależą od polityki poszczególnych towarzystw. Przyjrzyjmy się im bliżej w poniższych akapitach. Jeżeli natomiast interesuje Cię dowolne ubezpieczenie samochodu – kalkulator-oc-ac.auto.pl jest stroną, która pomoże Ci w znalezieniu najlepszej oferty.

Po pierwsze, nie każde towarzystwo oferuje możliwość przeniesienia zniżek z OC na AC. Niektóre firmy na to pozwalają, ale pod warunkiem skorzystania z pakietu ubezpieczeniowego zawierającego autocasco i OC oraz ewentualnie inne ubezpieczenia. Mie ma zatem możliwości przeniesienia zniżek z OC na AC, jeżeli obie polisy są wykupione w dwóch różnych firmach. Z kolei inne towarzystwa pozwalają na przeniesienie wyłącznie części uzyskanych zniżek, np. maksymalnie 40%. Co jednak istotne, choć przeniesienie zniżek ubezpieczeniowych z OC na AC jest skutecznym sposobem na obniżkę ceny autocasco, to nie jedynym. Poznaj kilka innych.

Nie tylko przeniesienie zniżek, czyli jak obniżyć cenę AC

Jednym z najefektywniejszych rozwiązań umożliwiających uzyskanie niższej składki na AC jest zwiększenie wkładu własnego w szkodzie. Wkładem własnym nazywa się kwotę, o którą towarzystwo pomniejsza odszkodowanie. Jeżeli więc wkład własny wynosi 500 zł, w przypadku szkody wycenionej na 5000 zł odszkodowanie będzie równe 4500 zł. Za to składka będzie niższa, ponieważ im większy wkład własny, tym korzystniejsza cena autocasco.

Obniżenie ceny AC jest możliwe również poprzez odpowiedni wybór auta. Jeżeli rozważasz zakup samochodu i nie chcesz przepłacać za autocasco, kup model z silnikiem o niewielkiej pojemności, który nie kojarzy się ze sportem ani luksusem. Zapłacisz za AC dla niego wyraźnie mniej niż dla dynamicznego, drogiego auta. Pamiętaj o tym, kupując samochód. A co ze sprzedażą auta? Z jakimi formalnościami się ona wiąże? Jeśli interesuje Cię temat, w linkowanym artykule przeczytasz, co się dzieje z OC po sprzedaży samochodu.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Zapomnieli o znaku STOP?

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...
  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze