Gdybym się poddała, dawno by już mnie nie było. Pomagamy Agacie Gros!

Agata Gros z Niekłania Wielkiego choruje na rzadki nowotwór układu pokarmowego GIST. Właśnie rusza wielka akcja pomocy dla 26-latki, która kolejny raz przystępuje do walki z chorobą nie tylko z wysoko podniesioną głową, ale również poczuciem ogromnego wsparcia.

Agata mimo młodego wieku jest już mocno doświadczona przez los. Urodziła się z wadą serca, a w 2001 roku zmarła jej mama. – To był dla mnie trudny czas. Mama umierała na moich rękach. Trzymałam mamę i mojego małego brata. Stało się to bardzo szybko i nagle – wspomina trudne doświadczenie. Nastolatka musiała zmierzyć się z nową rzeczywistością i zawalczyć o życie w nowej rzeczywistości. Jak się później okazało to dopiero był początek batalii, jaki przyjdzie jej stoczyć. Tuż przed maturą spotkał ją kolejny cios. Ból brzucha– Zaczęło się od zwykłego bólu brzucha. Nasilał się, kiedy chodziłam, ale nie chciałam iść do lekarza. Myślałam, że to wrzody, stres przed maturą, która wtedy się zbliżała. Ostatecznie jednak poszłam do przychodni – wspomina Agata. Diagnoza przyszła szybko, już na pierwszym USG było wiadomo, że nastolatka jest chora. Okazało się, że w żołądku Agaty znajduje się duży guz. – Początkowo leżałam na oddziale dziecięcym, później przeniesiono mnie na onkologię dla dorosłych. Diagnoza pokazała, że choruję na nowotwór układu pokarmowego – GIST. Było to dość duże zaskoczenie, by zwykle chorują na niego starsi mężczyźni, a nie młode osoby. Pierwsza operacja odbyła się w niedługim czasie po diagnozie – opowiada. Agata rozpoczęła batalię z rakiem, ale chciała też normalnie żyć. Po tygodniach spędzonych w szpitalu zdała maturę w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Skończyła również studia, z wykształcenia jest pedagogiem odpowiadającym za resocjalizację. Nie pracuje jednak w zawodzie.

Przetoczenie krwi

– Choroba nie daje o sobie zapomnieć, powoduje u mnie duże anemie, w związku z czym muszę przyjmować krew. Są to specjalnie przygotowane preparaty krwinek czerwonych ubogleukocytlanych. W szpitalu w Końskich bywam regularnie, zwykle co tydzień. Jak  wiadomo krwi brakuje w stacjach krwiodawstwa, a to ona dla mnie jest podstawowym lekiem. Dzięki przetoczeniom mogę funkcjonować – opowiada Agata. Przyznaje, że w koneckim szpitalu na Oddziale Wewnętrznym zna niemal wszystkich. Zawsze spotyka się z tam z ogromnym wsparciem i pomocą. Miesięcznie dzielna kobieta przyjmuje ok. trzy jednostki krwi (ok. 240 ml).

W oczekiwaniu na operację

Końcówka 2018 roku miała  być dla Agaty kolejnym krokiem do walki. Na 7 grudnia zaplanowano operację w jednym z krakowskim szpitali. Okazało się, że musiała zostać ona odwołana, bo pojawiły się przerzuty do wątroby, a wyniki okazały się uniemożliwiające jej przeprowadzenie. Kolejne podejście do operacji zaplanowano na koniec stycznia w Warszawie. Operacja polegać ma m.in.wycięciu całego żołądka, części trzustki, guzów w wątrobie i połączeniu przełyku z jelitem.

Skutki uboczne

Agata nie przyjmuje zwykłej chemii, na którą odporny jest nowotwór. Otrzymuje ją w tabletkach, co sześć tygodni. – Niewiele osób chce mi uwierzyć, że jestem chora. Mam przecież włosy. Zawsze wtedy mówię, że wolałabym być łysa, ale nie mieć przetaczanej krwi. Skutkami ubocznymi chemioterapii są u mnie np. sucha skóra i odbarwianie włosów – mówi.

Ruszyła pomoc

Ostatnie tygodnie to początek wielkiego zrywu pomocy. – Nie spodziewałam się, że przybierze to tak duży zasięg. Wszystko zaczęło się od pomysłu pani burmistrz, która wyszła z inicjatywą zorganizowania koncertu charytatywnego. Wtedy o mojej chorobie zaczęło być głośno. Wcześniej już pomagali mi głównie moi przyjaciele. Koleżanki i koledzy udostępniali informacje o potrzebie oddawania krwi. Niedawno w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Stąporkowie druhowie z OSP Niekłań zorganizowali zbiórkę kwi. Przyjechał specjalny ambulans, a krew oddało 40 osób. Jestem im za to bardzo wdzięczna – opowiada.

Potrzebna krew

Agacie najbardziej potrzebna jest właśnie krew 0Rh+. Można oddać ją w każdej stacji krwiodawstwa, choćby w koneckim szpitalu. Co ważne można oddać każdą grupę krwi, która później zostanie wymieniona na tę właściwą. Konieczne jest jednak zaznaczenie, że ma być ona przekazana dla Agaty Gros. Na konto Fundacji Sedeka chętni mogą wpłacić dowolną, choćby najmniejszą sumę. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie po operacji, ale również bieżące potrzeby m.in. zakup preparatów białkowych. Już dziś zapraszamy w niedzielę 10 lutego do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie, gdzie odbędzie koncert charytatywny. Wszyscy artyści, którzy chcą wystąpić na scenie i pomóc mogą zgłaszać się w sekretariacie MGOKiS. Wiadomo już, że oprócz lokalnych artystów zagra Piotr Restecki, wirtuoz gitary, finalista programu „Must be the music. Tylko muzyka”.  Można również przekazać fanty, które trafią na kiermasz, jaki odbędzie się podczas walentynkowego koncertu. Wystarczy przynieść je do sekretariatu Urzędu Miejskiego w Stąporkowie. – Nie miałam wątpliwości, że powinniśmy nagłośnić akcję pomocy dla Agaty. Ujęła mnie jej ogromna chęć życia i podejmowania kolejnych wyzwań. Rzadko spotyka się tak świadome osoby, które walkę z chorobą traktuje jako kolejne wyzwanie – opowiada burmistrz Dorota Łukomska

Poprawić koronę

Gościem specjalnym koncertu będzie oczywiście Agata. – Gdybym się poddała, dawno by już mnie nie było. Mam wielkie wsparcie od mojej rodziny i przyjaciół, również tych, którym poznałam w szpitalu. Utrzymuję z nimi kontakty do dziś. Dobrze mieć kogoś, o kim wiemy, że nas wspiera i chce dla nas dobrze. Wiem, że się nie poddam. Jak coś pójdzie nie tak, podniosę się, poprawię koronę i pójdę dalej – mówi z uśmiechem. 

 

 

Tak można pomóc Agacie
– oddanie krwi w dowolnym punkcie krwiodawstwa z podaniem imienia i nazwiska \”Agata Gros\”
– 1 % podatku
w formularzu należy podać poniższe dane w prawidłowej kolejności – numer KRS Fundacja Sedeka – 0000338389, w rubryce \”Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1 %: 11649 – Gros Agata
– darowizny, dowolne kwoty na leczenie Agaty można wpłacać na konto
Fundacja Sedeka
ul. Grzybowska 4 lok. 132 00 – 131 Warszawa
nr konta: 93 2490 0005 0000 4600 7287 1845
tytuł przelewu: 11649 Gros Agata

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Podczas gali w niedzielne popołudnie wręczono statuetki Koneckich Gloriett, czyli nagród burmistrza miasta i gminy Końskie dla wyróżniających się swoją działalnością mieszkańców i firm. Wręczenie...
Dzisiejsze derby powiatu koneckiego w IV lidze świętokrzyskiej, były bardzo emocjonujące. Pierwsze derby powiatu koneckiego w tym sezonie wzbudziły duże zainteresowanie. Na stadionie Neptuna pojawiło...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze