Będą nowe wybory do Rady Powiatu? Radni alarmują w tym temacie wojewodę

flash Końskie

Radni Rady Powiatu skupieni wokół Roberta Plecha interweniują do wojewody świętokrzyskiego o kontrolę i nadzór nad Radą Powiatu, ale również jej rozwiązanie. Niewykluczone, że jeśli mają rację dojdzie do przedterminowych wyborów!

Szykuje się wielkie zamieszanie w Radzie Powiatu. Poszło o złamanie Statutu Rady Powiatu. W ciągu trzech miesięcy nie był uzupełniony skład Zarządu Powiatu. Według statutu Rady Powiatu miał on liczyć czterech członków. Rządziło jednak trzech: starosta Andrzej Marek Lenart, wicestarosta Bogdan Soboń, członek Zarządu: Damian Rozmus. Na ostatniej sesji, w lutym, wprowadzono zmiany w statucie, zmniejszając Zarząd do trzech osób.

– Na takie zmiany jest już za późno. Budzi to w nas niepokój, pytamy wojewodę, czy decyzje podejmowane przez Zarząd mają moc prawną, skoro Zarząd musi podejmować je większością 50 plus jeden – mówi Robert Plech, radny, który podpisał się pod wnioskiem do wojewody. – Wiemy, że część Zarządu odbywało się w składzie dwóch osób, a przecież w statucie mamy cztery osoby – dodaje Plech. – W naszej ocenie to działania bezprawne i Rada Powiatu powinna zostać rozwiązana – dodaje.

O informacje o działaniach wojewody w temacie wniosku od koneckich radnych zapytaliśmy Dianę Głownię, rzecznika prasowego wojewody. – Uprzejmie informuję, że do Wojewody Świętokrzyskiego wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania nadzorczego w zakresie podejmowanych uchwał i decyzji przez Zarząd Powiatu Koneckiego. Pismo jest procedowane – czytamy w e-mailu przesłanym do naszej redakcji.

– Doszło do uchybienia. Nie wyrobiliśmy się w terminie trzech miesięcy powołania czwartego członka Zarządu. Sam  zapis w tym temacie jest nieprecyzyjny. Nie do końca wiadomo, jak liczyć miesiące, czy od dnia ogłoszenia wyników wyborów, czy też inaczej – mówi starosta Andrzej Marek Lenart. – Gdyby nasze działania były bezprawne Regionalna Izba Obrachunkowa powinna odrzucić nasz budżet. Został on zatwierdzony przez RIO i wojewodę oraz już rozdysponowany – dodaje. Jak zaznacza w temacie wniosku radnych nie ma jeszcze żadnej decyzji. – Rozwiązanie Rady Powiatu i nowe wybory to marzenie grupy opozycyjnych radnych. Jeśli wojewoda podejmie taką decyzję rozpocznie się boksowanie, pójdziemy do Sądu Administracyjnego. Zresztą podobna sytuacja była już w powiecie łowickim i nie doszło do powtórnych wyborów – dodaje.

Co jeśli wojewoda uzna rację wnioskujących radnych? Wiele wskazuje na to, że Rada Powiatu może zostać rozwiązana, a mieszkańcy powiatu mogą ponownie iść na wybory wybierać nowy skład. Do tematu będziemy wracać.

 

5 thoughts on “Będą nowe wybory do Rady Powiatu? Radni alarmują w tym temacie wojewodę

  1. Mam nadzieję, że wojewoda widział to zdjęcie (powyżej). Wówczas nie będzie miała żadnych wątpliwości, jaką ma podjąć decyzję.

  2. Beata – ty się lepiej dziećmi zajmij zamiast uczyć ich litowania się nad sobą. Życie ich zweryfikuje bardzo szybko zamiast lawirować między kruczkami w przepisach

    1. Max, nie bardzo rozumiem Twój komentarz, (oderwany od artykułu zupełnie). Tak na marginesie, moje dziecko jest już dorosłe, nie mieszka ze mną i samo się utrzymuje.

  3. I Sesja Rady Powiatu na której wybierany był Zarząd (3 osoby) już była prześwietlana przez Wojewodę i nie wykazano żadnych uchybień. Brak 4-go do Zarządu to nie powód do rozwiązania Zarządu. Decyzja Wojewody będzie taka że na obecnej najbliższej Sesji będzie przymus powołania na stanowisko 4 -go Członka Zarządu Powiatu i tyle w temacie…

  4. Rozwiązanie Rady Powiatu to marzenie większości konecczan. Obecna miała być bez panów: Sobonia i Lenarta. Wystarczy przypomnieć sobie oburzenie wyborców po tym, jak ogłoszno skład Zarządu. Tłumaczenie pana starosty, że nie zdążyli i nie było wiadomo, są śmieszne w ustach człowieka, który od tylu lat jest przyklejony do stołka

Dodaj komentarz