Gminne Centrum Kultury otwarte! Zobaczcie, jak wygląda w środku [wideo, zdjęcia]

flash Galeria Ruda Maleniecka

Gminne Centrum Kultury w Rudzie Malenieckiej powstało w miejscu po starym, stuletnim budynku, w którym jeszcze do niedawna mieściła się biblioteka. Wstęgę wraz z młodymi mieszkańcami gminy oraz wójtem Leszkiem Kucą i Mariuszem Goskiem, członkiem Zarządu Województwa przecinał m.in. Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Budynek poświęcił ks. proboszcz Paweł Węgrzynowski.

 

Później był już czas na zwiedzanie obiektu. Nowy lokal ma dwie kondygnacje – na parterze mieści się biblioteka, a na pierwszym piętrze sala konferencyjna i pomieszczenia przeznaczone na działalność kulturalną. To właśnie na piętrze program artystyczny przedstawili uczniowie ZPPO w Rudzie Malenieckiej przygotowani przez nauczycielkę Jadwigę Makówkę.

 

Wójt Kuca zwracał uwagę na to, że budowa Gminnego Centrum Kultury kosztowała ponad milion złotych i możliwa była dzięki pozyskanym dofinansowaniom. (finansowanie unijne: 499 909,67 PLN, w tym dofinansowanie z EFRR 468 708,07 PLN oraz z budżetu państwa 31 201,60 PLN). Doposażenie z kolejnego już dofinansowania zakupiono za ponad 200 tys. zł. Włodarz mówił też o innych inwestycjach z ostatnich czterech lat, m.in. rozbudowie sieci kanalizacyjnej w Dębie i Dębie Kolonii, rewitalizacji Rudy Malenieckiej np. oddanym w ubiegłym roku boisku. Wspominał również o inwestycjach drogowych, ale też zagospodarowaniu terenu wokół kościoła w Lipie, czy doposażeniu sal dydaktycznych.

 

 

Wcześniej nie zabrakło oczywiście podsumowań i gratulacji. Mariusz Gosek nie szczędził pochował dla pracowników Urzędu Gminy, którzy umiejętnie pozyskują środki unijne, tak by jak najwięcej mogli skorzystać z nich mieszkańcy. Gratulacje i zapewnienie o współpracy z nową jednostką kulturalną w powiecie zadeklarowała Marzena Kądziela, wicedyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

 

 

Po części oficjalnej odbyły się warsztaty na temat hodowli ryb: tradycja chowu i hodowli ryb w Gospodarstwie Rybackim Moniki Grzegorczyk. Można było się dowiedzieć się ciekawych wiadomości na temat akwakultury alternatywnej, które przekaże Aleksander Jerczyński.

 

Dodaj komentarz