Rada Powiatu idzie na prawną wojnę? Będzie ich bronił znany prawnik prof. Marek Chmaj [zdjęcia, wideo]

Rada Powiatu gotowa do obrony przed ewentualną decyzją wojewody świętokrzyskiego w sprawie jej rozwiązania. Decyzje zapadły podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu. Co ciekawe radnych i Zarząd Powiatu bronić będzie profesor Marek Chmaj, jeden z najbardziej znanych polskich adwokatów.

Sesja Rady Powiatu została zwołana na środowy poranek w trybie nadzwyczajnym. Już od początku obrad było gorąco, bo radny Wiesław Skowron informował, że zwołanie sesji jest nielegalne, bo według jego oceny od 26 stycznia Zarząd Powiatu już nie funkcjonuje. Do rozpoczęcia obrad jednak doszło. Sekretarz Zbigniew Sadorski odczytał opinię prawnika Wojciecha Czecha, która mówi o tym, że Zarząd Powiatu działał zgodnie z prawem, a zmiana statutu ostatecznie zamknęła sporną kwestię.

Wojciech Owczarek i Wiesław Skowron

Najwięcej wątpliwości wzbudziło przekazanie pełnomocnictwa profesorowi Markowi Chmajowi do reprezentowania Zarządu Powiatu i radnych w hipotetycznej drodze odwoławczej od decyzji wojewody. Radny Wojciech Owczarek podkreślał, że powiat ma świetną obsługę prawną, choćby w osobie prawnika Damiana Rozmusa, członka Zarządu Powiatu i dopytywał, jaki koszt obsługi prawnej przez kancelarię Chmaj i Wspólnicy.

Zbigniew Sadorski informował, że nie ma żadnego dokumentu ani informacji, że zostało wszczęte jakiekolwiek postępowanie nadzorcze. W związku z tym nie ma wyceny usług kancelarii prawnej. – Siedzimy tu kuriozalne i hipotetycznie, zarząd nie liczy się z kosztami. Stać nas na utrzymanie tego bezprawnego stanu faktycznego? – pytał radny Owczarek.
W tym temacie wypowiedział się również wicestarosta Bogdan Soboń. Podkreślał, że opinie wydawane przez Iwonę Bogacką, radcę prawnego, ale również Damiana Rozmusa, członka Zarządu Powiatu są podważane przez radnego Skowrona, a prawnicy pracujący w starostwie nie mogą być sędziami we własnej sprawie. – Opozycja jest świetnie poinformowana. Mamy tylko prasowe doniesienia  – mówił Soboń. Opozycja nie martwi się o koszt wyborów i chaos, jaki powstanie – dodał. Zwracał uwagę na to, że rozwiązanie Rady Powiatu zachwieje stabilnością działań, a pod znakiem zapytania staną planowane inwestycje m.in. rozstrzygnięty już przetarg na termomodernizację DPS-u, czy rozbudowa internatu w Baryczy.- Rada ma prawo i obowiązek się bronić – mówił.

Bogdan Soboń, Damian Rozmus, Paweł Pękala

Radny Skowron nie odpuszczał. – Dyskutujemy nad czymś co nie ma miejsca, koszty pańskich  decyzji przewyższają koszty wyborów. Pan rządził powiatem jak prywatnym rewirem. Ostrzegam że będą płacić osoby, które podpiszą się pod upoważnieniem i pani skarbnik. Możecie wynajmować prawników z własnych kont i środków – zaznaczył. – Gdyby wszyscy członkowie zarządu spojrzeli w statut tego stanu by nie było, to wy panowie sprowadziliście ten stan – wtórował mu radny Owczarek.
Emocjonalnie wystąpił radny Dariusz Młodawski. Trzeba być naprawdę nieszczęśliwym człowiekiem, przepełnionym nienawiścią do innych ludzi by głosić takie poglądy. Dążycie do jednego, do władzy. Służycie sami sobie – mówił. Ostro zareagował na to Wiesław Skowron. –  Pan działał na rzecz innych podmiotów a nie gminy Stąporków – mówił wytykając działania w poprzedniej kadencji. Radny zauważył, że Młodawski nie powinien oceniać postępowania innych. Odpowiedź była szybka i zdecydowana Dariusz Młodawski zapowiedział wytoczenie Wiesławowi Skowronowi procesu z powództwa cywilnego.

Damian Rozmus, Paweł Pękala, Dariusz Młodawski, Witold Wójcik

Radny Witold Wójcik przekonywał, że podjęcie uchwały jest konieczne, a konsekwencje poniosą wszyscy radni. Dorota Duda, przewodnicząca Rady Powiatu apelowała, by ze względu na obozy koalicji czy opozycji realizować obowiązki wobec wyborców. Ostatecznie radni większością głosów zadecydowali o udzieleniu pełnomocnictwa profesorowi Markowi Chmajowi. Za było 11 radnych: Dorota Duda, Stanisław Kacperski, Czesław Kurbcart, Jarosław Lasota, Andrzej Marek Lenart, Dariusz Młodawski, Paweł Pękala, Damian Rozmus, Bogdan Soboń, Witold Wójcik, Beata Zbróg.  6 było przeciw: Wojciech Owczarek, Grzegorz Piec, Robert Plech, Jan Marcin Prasał, Magdalena Prasał, Wiesław Skowron. 4 wstrzymało się od głosu: Lilla Brożyna, Marian Domagała, Łukasz Kubka, Danuta Leśniewicz.
Już poza porządkiem obrad Dorota Duda przeczytała oświadczenie radnych dotyczące ostatnich wydarzeń. Padały w nim słowa o politycznym kontekście sprawy, ale również grupie „sfrustrowanych radnych”. W tym czasie salę opuścili radni Grzegorz Piec, Jan Marcin Prasał, Magdalena Prasał, Wiesław Skowron.
Do tematu będziemy wracać.

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze