Na cudzoziemcach zarobili ponad ćwierć miliona złotych

Według ustaleń śledczych, na nielegalnym procederze mogli zarobić ponad ćwierć miliona złotych. Grupa swoją działalność realizowała na terenie całego województwa świętokrzyskiego. W gronie uczestników niecnego procederu znaleźli się również obywatele Ukrainy, a także innych krajów dawnego bloku wschodniego, którzy na co dzień przebywali w naszym regionie.

Jaka w przestępczej machinie była ich rola? To jedno z najważniejszych pytań, na które odpowiedzi szuka Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód, która jest gospodarzem postępowania. Kilka dni temu, funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Kielcach w ramach prowadzonego śledztwa, zatrzymali w jednej z miejscowości powiatu kieleckiego obywatela Polski.

Mężczyzna podejrzany jest o kierowanie oraz udział w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej, organizującej obywatelom państw trzecich przekraczanie granicy państwowej RP wbrew przepisom, ułatwiającej pobyt cudzoziemcom na terytorium Polski wbrew przepisom oraz fałszowanie dokumentów. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że członkowie grupy za pomoc 1430 cudzoziemcom mogli zarobić co najmniej 286 tys. złotych.

– Zatrzymanie organizatora grupy to wynik śledztwa prowadzonego od maja 2018 roku przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Kielcach – relacjonuje kpt. Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy karpackiego oddziału Straży Granicznej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa przestępcza działająca na terenie całego województwa świętokrzyskiego, zajmowała się sprowadzaniem i legalizacją pobytu w Polsce głównie obywateli Ukrainy i Białorusi.

Mechanizm działania, polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, pozwalających im na uzyskiwanie w polskich placówkach konsularnych na Ukrainie i Białorusi wiz pobytowych, uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium państw strefy Schengen oraz uzyskiwanie od wojewody świętokrzyskiego zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.

Na naszym terenie

Akcja wymierzona w nie do końca legalny proceder była skrupulatnie przygotowana. Połączone siły funkcjonariuszy karpackiego oddziału SG, a także strażników z Kielc doprowadziły do tzw. realizacji (takim mianem określa się zatrzymanie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa). W wyniku przeszukań w miejscach zamieszkania i przebywania osób podejrzanych, zabezpieczono dokumentację, komputery, elektroniczne nośniki pamięci oraz walutę polską.

– Organizator przestępczego procederu usłyszał zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się organizowaniem wbrew przepisom przekraczania granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz ułatwianiem pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – tłumaczył Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. To mieszkaniec powiatu kieleckiego. Ustalenia śledczych wskazują na to, iż bezpośredni udział w procederze brali również dwaj Ukraińcy oraz Polka. Ukraińców nie udało się zatrzymać. Na zatrzymanie Polki nie pozwalał natomiast stan jej zdrowia.

– Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zarzucane podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności – dodał prok. Prokopowicz. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Jak się dowiedzieliśmy, w gronie cudzoziemców którym organizowany był nielegalny pobyt w Polsce znaleźli się również ci, którzy przebywali na terenie naszego regionu.

Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Rafał Roman

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Bajkowe lato dotarło do Końskich. W niedzielne popołudnie przed Miejsko Gminnym Domem Kultury zgromadzili się młodzi i dorośli mieszkańcy Końskich. Teatr Gry i Ludzie z Katowic zaprezentował spektakl "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata" Zofii Kossak. Potem były warsztaty z kukiełkami...
Przy płonących hałdach śmieci wciąż pracują strażacy. Najnowsze wiadomości! Jak już informowaliśmy w Fałkowie płonie jedna hałda odpadów komunalnych. Przy gaszeniu pożaru zmieniając się pracuje 13 jednostek JRG i 11 OSP i KSRG. Od rana strażakami dowodzi st.kpt. Ryszard Stańczak. W...

Ukradli pink floyd`a

Nieznani sprawcy odcięli przycumowanego do brzegu dmuchanego, różowego flaminga i skradli go. Ptak kosztował 1.013 złotych. W stanie spoczynku, czyli bez powietrza ważył ok. 28 kilogramów. Właściciel stracił element służący do zabawy, a Sielpia jeden z elementów wystroju zalewu. Takiego typu ...
W Wyszynie Rudzkiej na drodze krajowej K42, policjanci ustawili swój punkt kontrolny. W godzinę zatrzymali trzech kierowców, którym zabrali prawa jazdy, za przekroczenie o 50 km dozwolonej prędkości. Około godziny 18.40  policjanci zatrzymali hundaya, którym kierował 48-letni  mężczyzna. W terenie...
Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda nieczystości. 21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.   Chmurę...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze