Interaktywna wystawa otwarta. Można włączać i wyłączać nietypowe obrazy [zdjęcia]

flash Galeria Stąporków

Wystawa „Intermedialne Obiekty Świetlne” dr Mariana Guzikowskiego przyciągnęła do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie wiele osób ciekawych prac, które można było dotykać, a nawet zmieniać ich kolor za pomocą specjalnych pilotów.

Zainteresowanie nietypową wystawą było już duże po tym, kiedy pojawiły się jej zapowiedzi. Frekwencja to potwierdziła. Do MGOKiS przyszło wiele osób, by podziwiać prace dr Mariana Guzikowskiego. Wśród publiczności było wielu artystów z regionu świętokrzyskiego zaprzyjaźnionych z placówką. Twórcę przedstawiła wszystkim dyrektor Katarzyna Sorn, która nie kryła radości z możliwości zorganizowania takiego wydarzenia.

Prace „Interaktywne obiekty świetlne” stanowi cykl sześciu obrazów – obiektów interaktywnych, których zasadniczym elementem jest światło. Ponadto Istotną cechą pracy jest interaktywność oparta na modulacji światła, które w efekcie prowadzi do wywołania spektaklu wizualnego. Interfejs sterujący stanowią piloty które załączają procesory aktywujące zmiany w obrazie. .
Powołane przeze mnie prace są swego rodzaju instrumentem w rękach odbiorcy. Oglądający ma możliwość czynnego ingerowania w formę dzieła, poprzez aktywowanie elektroniki, tj. sterowanie manualne lub za pomocą dołączonego do poszczególnych obiektów interfejsu. Użyte do konstrukcji obrazu diody stają się nośnikiem różnobarwnych działań na płaszczyźnie obrazu o charakterze stałym lub impulsywnym. W momencie dezaktywacji, wygaśnięcia świateł, charakter pracy powraca do formy pierwotnej – tak o swoich pracach mówi autor.


Wystawa będzie czynna do 10 maja w godzinach pracy MGOKiS – w dni powszednie 8.00-19.00. MGOKiS zaprasza również 3 maja 13.00-17.00

Dodaj komentarz