Sielpia znów będzie pachniała… mahoniem

flash Gorące tematy Końskie

Polska Spółka Gazownictwa ma w planach budowę w Sielpi stacji LNG z ciekłym gazem ziemnym. Będzie to pierwsza w województwie świętokrzyskim taka inwestycja. Gaz zgromadzony w zbiornikach będzie dostarczany rurami do poszczególnych odbiorców, ośrodków wczasowych i wyeliminuje smrodzące i trujące otoczenie paleniska węglowe.

Jak wiadomo, Sielpia wczasowisko z tradycjami ciągle nowocześnieje. Odbudowywane są ośrodki wczasowe, miejsca wypoczynku  Zamiast tekturowych domków kampingowych  powstają niemal wsie „ulicówki” z najnowszej generacji chatkami, domkami. Takie powstały na terenie dawnych ośrodków  ZMS i ZHP. Przepadły również stare, drewniane  domki z sąsiedniego  ośrodka, dawnego  MSW. Inne miejsca też zabiegają o coraz nowsze rozwiązania techniczne, estetyczne. Mankamentem wszystkich ośrodków wczasowych są  zaplecza kuchenne. Nadal z palenisk węglowych  unoszą się dymy, smrody. A wokół las z mahoniowym powietrzem, z dodatkami chemicznymi.

Czyste paliwo

Radosław Słoniewski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach Polskiej Spółki Gazownictwa, informuje, że spółka planuje budowę pierwszej stacji LNG z ciekłym gazem ziemnym. Będzie  to pierwsza stacja w  województwie świętokrzyskim, zlokalizowana w Sielpi, dokąd w sezonie przybywa wiele tysięcy wczasowiczów. Prawdopodobnie powstanie już w przyszłym roku. To nic innego jak gazyfikacja wyspowa, gdzie nie ma możliwości albo ekonomicznie nie jest opłacalna budowa gazociągu do transportowania gazu ziemnego.

Skroplony  dostarczany samochodami

Według naszego rozeznania, stacja LPG  zostanie wybudowana obok skrzyżowania ulicy wiodącej z Dziebałtowa i W728, gdzie kiedyś stała stacja paliw.

Specjalistyczne ciężarówki dostarczać  będą skroplony gaz propan butan.

I z dużych zbiorników rozprowadzana siecią do poszczególnych odbiorców. A to w Sielpi tyczy się ośrodków wczasowych.

Stację i cały system dostarczania gazu z magazynu do paleniska można przyrównać do indywidualnych instalacji, jakie stoją obok domków jednorodzinnych. Jest duży zbiornik gazu LPG, z którego rurami dociera do domowych palników kuchennych i instalacji grzewczej. I miejmy nadzieję, że do Sielpi wróci mahoniowe powietrze, jak zwykło się określać atmosferę sosnowych lasów.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz