Od iskier z komina zapalił się dach domu

Ledwie strażacy przyjechali od akcji sprawdzania po ataku bombowym na II Liceum Ogólnokształcące w Końskich, stanowisko kierowania zarządziło wyjazd do Stąporkowa. Do akcji pojechał dwa zastępy JRG i po jednym dh OSP KSRG Odrowąż i dh OSP Stąporków.

Według informatorów na uszkodzone poszycie dachu wykonane z desek i papy z komina wyleciały iskry.  

Pożar ugasili

6 maja, ok.godziny  9,35 dwa zastępy JRG dowodzone przez asp. sztab. Norberta Trelę pojechały  do Stąporkowa na ul. Moniuszki, gdzie paliło się dach zrobiony z desek i papy. Palił się pokrycie dachowe oddalone około metr od komina. Najpierw pożar próbowali  wodą z wiadra  gasić gospodarze. Nieco stłumili płomienie. Strażacy ugasili strumieniem wody płonący dach.

Nadpalone elementy dachu rozebrali  i przelali wodą. Ratownicy pracujący na wysokości zabezpieczeni byli szelkami bezpieczeństwa. Dach w miejscu wypalenia zabezpieczyli nakrywając folią.

Potem cały budynek sprawdzili miernikiem wielogazowym. Nie stwierdzili gazów niebezpiecznych, w tym tlenku węgla. Przewód kominowy monitorowano kamerą termowizyjną na całej jego wysokości. Jego temperatura nie przekraczała 40 st.C. Na tym działania zakończono- mówił nam st. kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP.

Zalecenia

Z informacji, jakie strażacy uzyskali od  właścicielki wynikało, że przed zapaleniem się dachu rozpaliła pieca po dłuższym czasie jego nie użytkowania. Przypuszczalną przyczyną zaistnienia pożaru mogło być wyrzucenie iskier na porwaną papę osłaniającą deskowanie więźby dachowej. Strażacy ratownicy zalecili właścicielce domu naprawę uszkodzonego poszycia dachowego. A przed ponownym rozpaleniem pieca co, zalecili czyszczenie i przegląd przewodu kominowego.

MARIAN KLUSEK

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze