Można już wymieniać się ciekawymi książkami! Pierwsza półka boocrossingowa w powiecie już ustawiona [wideo, zdjęcia]

filmy flash Galeria Okolice Radoszyce

Pierwsza w powiecie koneckim, w takiej formie, półka bookcrossingowa stanęła w Górnikach, w gminie Radoszyce. Mieszkańcy sołectwa będą mogli wybrać sobie książkę do czytania, ale również przynieść z domu tę, którą chcą zostawić i polecić do czytania innym. To akcja organizowana przez Młodzieżową Radę Miejską z Radoszyc.

Bookcrossing to akcja polegająca na wymianie się książkami. Od lat funkcjonuje na całym świecie i cieszy się dość sporą popularnością. W Polsce z powodzeniem realizowana jest np. w miejscowościach uzdrowiskowych, ale też nastawionych na wypoczywających turystów. Świetnie sprawdziła się m.in. w Wiśle. Co ciekawe podobne miejsce, choć inne w formie, niż to w Górnikach, funkcjonuje już na koneckiej Pływalni Miejskiej.
– Bookcrossing polega na wymianie książkami. Z półki można wybrać sobie książkę, przeczytać ją i oddać na miejsce, z którego się ją wzięło. Można również przynieść swoją książkę, którą chce się polecić do przeczytania innym – informuje Paulina Bańburska z radoszyckiego Urzędu Miasta i Gminy, która zajmuje się koordynowaniem działań Młodzieżowej Rady Miejskiej. Bookcrosing to właśnie pomysł 14 młodych, chętnych do działania i aktywnych mieszkańców gminy, zarówno młodych radnych jak i również tych, którzy nie należą do rady.
– To już nasz drugi projekt. Tym razem w pięciu sołectwach  postawimy półki. Staną one Grodzisku, Kapałowie, Jacentowie, Radoszycach. Pierwszą umiejscowiliśmy właśnie przed szkołą w Górnikach. Półki przygotowujemy sami. Od pierwszych działań stolarskich po ich wmurowanie – opowiada Hubert Zaleśny, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Radoszycach. Co ważne ustawienie półek będzie poprzedzone spotkaniami z mieszkańcami, podczas których młodzież będzie opowiadać o pomyśle. – Chcemy, by książki były czytane. Stąd też półki postawimy w miejscach uczęszczanych. Tak jak np. przed szkołą w Górnikach, czy sołeckich altanach – dodaje.

W czasie wkopania pierwszej półki w Górnikach młodzież wspierali Marian Jankowski, przewodniczący Rady Miejskiej i Sławomir Staciwa, dyrektor szkoły. Jako jedna z pierwszych książki do półki włożyła Elżbieta Staciwa, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radoszycach. – Mam nadzieję, że ta akcja przyczyni się do zwiększenia zainteresowania czytelnictwem nie tylko wśród młodych osób. Dotychczas w naszej gminie mamy ponad tysiąc aktywnych czytelników, którzy regularnie korzystają z zasobów bibliotecznych – mówi Elżbieta Staciwa.

Nowy projekt pod nazwą „Bookcrossing – uwalniamy książki ” realizowany jest w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Na ten cel Rada otrzymała 8,5 tys. zł dofinansowania i 2 tys. zł z Urzędu Miejskiego. W jego ramach odbyła się już pierwsza wycieczka. Młodzież szukała inspiracji w muzeum ludowym w Sromowie.
Przypomnijmy, że poprzednio Młodzieżowa Rada realizowała przystankowy projekt.  Na szarych dotąd miejscach przesiadkowych powstały graffiti nawiązujące swoją formą do specyfiki miejscowości.  Pomalowano przystanki w Wiośnie, Wilczkowicach, Jacentowie, Kłucku, Radoszycach.

Dodaj komentarz