Miejskie Centrum Przesiadkowe prawie gotowe! Jest już automatyczny szalet [zdjęcia]

Finalizuje się budowa Miejskiego Centrum Przesiadkowego przy ulicy Wojska Polskiego w Końskich. Już są dwie wiaty, przystanki, automatyczny szalet. Teren znakomicie oświetlony lampami LED. Nareszcie w tym miejscu miasta zapachniało XXI wiekiem.

Wiele razy informowaliśmy o koneckiej komunikacji pasażerskiej. Mankamentów nie brakowało. Do tej pory należało mieć rozeznanie, z którego przystanku w mieście i dokąd można odjechać. Zatem każdy potencjalny pasażer musiał skombinować kilka, a może kilkanaście, rozkładów jady od poszczególnych przewoźników i dostosowywać się do jego wymóg. Z komunikacją na terenie powiatu dało się jakoś wytrzymać. Gorzej gdy trzeba dostać się do Skarżyska, Włoszczowy, o Radomiu, Szydłowcu nie wspominając. Do Warszawy niedawno zlikwidowano poranny kurs.

Pozamiatać

Firma ALBUD  adoptowała parking przy ul.Wojska Polskiego, na potrzeby dworca przesiadkowego komunikacja pasażerskiej. Wybudowała  perony odjazdowe, nowe energooszczędne oświetlenie placu, wiaty poczekalni i zautomatyzowaną toaletę.

Wspaniale prezentuje się toaleta, która wpuści do środka pragnącego załatwić potrzeby fizjologiczne ale po uiszczeniu stosownej opłaty.  Między szaletem, a wiatą przystankową jest plansza z  mapą Końskich i koneckiej gminy, a na jej szczycie znajduje się zegar.

Stare przejazdy parkingowe przerobiono według nowych rozwiązań technologicznych,  żeby wytrzymywały nacisk ciężkich autobusów. By konecczanie nie psioczyli, że zabrano im parking, za  głównym wjazdem na teren dworca jest uliczka, i po obu jej stronach jest miejsce do stawiania samochodów osobowych. Dalej posadzono drzewka iglaste, które – miejmy nadzieję – wyłapią smrody,  spaliny z silników, których na dworcu będzie nieco więcej niż  do tej pory.

Kosztowna inwestycja

Koszt adaptacji parkingu na dworzec, czyli wybudowania zatoczek dla samochodów komunikacji pasażerskiej, ciągów pieszych i całej niezbędnej infrastruktury ma kosztować 1 milion 329 123,88 złotych.

Na  projekt mobilności miejskiej, gmina Końskie otrzymała z funduszy unijnych ponad 7 milionów złotych. Jak wiadomo, z tej kwoty przebudowano ulicę Mostową w Końskich. Kończy się realizacja dworca przesiadkowego. Planowane jest zakup wiat przystankowych, które staną w różnych miejscach miasta, gdzie zatrzymują się  autobusy i busy. Na zakup samochodów dla potrzeb komunikacji miejskiej gmina rozpisała przetarg. Niestety  nie doszedł do skutku, bowiem jedna i jedyna firma, która zaproponowała swoje pojazdy  wyceniła je o kilkaset tysięcy złotych więcej niż planowano. Busy muszą być  niskopodłogowe i z  niskimi stopniami wejście i wysiadanie odbywało się bez kłopotów ludziom mającym trudności z poruszaniem się.

Z dofinansowaniem

Na „Zintegrowane centrum przesiadkowe na terenie Gminy Końskie”, Urząd Marszałkowski przekaże Gminie Końskie ponad 7 milionów złotych m.in.: na zakup autobusów, budowę dworca, wymianę przystanków, nowe połączenia komunikacyjne, budowę ulicy Mostowej. Nieco ponad 1,2 mln złotych dołoży gmina.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec lipca 2019 r.

Działania Gminy Końskie uzyskały wsparcie w postaci dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 3 „Efektywna i zielona energia”, Działania 3.4 „Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej mobilności miejskiej”. Koszt całego projektu to 8 milionów i 300 tysięcy złotych.

Teren dworca

Obok placu dworcowego jest miejsce na parking

Toaleta automatyczna

Plansza z mapą miasta i gminy za zegarem

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Bajkowe lato dotarło do Końskich. W niedzielne popołudnie przed Miejsko Gminnym Domem Kultury zgromadzili się młodzi i dorośli mieszkańcy Końskich. Teatr Gry i Ludzie z Katowic zaprezentował spektakl "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata" Zofii Kossak. Potem były warsztaty z kukiełkami...
Przy płonących hałdach śmieci wciąż pracują strażacy. Najnowsze wiadomości! Jak już informowaliśmy w Fałkowie płonie jedna hałda odpadów komunalnych. Przy gaszeniu pożaru zmieniając się pracuje 13 jednostek JRG i 11 OSP i KSRG. Od rana strażakami dowodzi st.kpt. Ryszard Stańczak. W...

Ukradli pink floyd`a

Nieznani sprawcy odcięli przycumowanego do brzegu dmuchanego, różowego flaminga i skradli go. Ptak kosztował 1.013 złotych. W stanie spoczynku, czyli bez powietrza ważył ok. 28 kilogramów. Właściciel stracił element służący do zabawy, a Sielpia jeden z elementów wystroju zalewu. Takiego typu ...
W Wyszynie Rudzkiej na drodze krajowej K42, policjanci ustawili swój punkt kontrolny. W godzinę zatrzymali trzech kierowców, którym zabrali prawa jazdy, za przekroczenie o 50 km dozwolonej prędkości. Około godziny 18.40  policjanci zatrzymali hundaya, którym kierował 48-letni  mężczyzna. W terenie...
Między Fałkowem, a Pląskowicami na terenie Zakładu Polskich Odpadów Komunalnych płonie olbrzymia hałda nieczystości. 21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.   Chmurę...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze