Kuba płynnie czyta i zna prawie wszystkie stolice! [wideo, zdjęcia]

Kuba Makówka tuż po swoich piątych urodzinach zaczął płynnie czytać, ale też dodawać i odejmować do stu. Z jego zdolności dumni są nie tylko rodzice, dziadkowie i całe smykowskie przedszkole.

Kuba Makówka, mieszka w Stanowiskach, w gminie Smyków, właśnie skończył sześć lat. Pozornie niczym nie różni się od swoich rówieśników, ale to tylko pozory. – Tuż po piątych urodzinach sam z siebie zaczął po prostu płynnie czytać. Składał literki, ale też je pisał. Na początek te drukowane lepiej mu wychodziły, później przyszły pisane, tak by spokojnie mógł rozumieć, co czyta – opowiada Joanna Makówka, mama Kuby.

Skąd takie zainteresowanie? – W domu męża zawsze dużo się czytało. Moja teściowa Anna jest bibliotekarką w koneckiej bibliotece. Od zawsze podsuwała Kubie książeczki do czytania i zaszczepiła w nim chęć czytania. Mąż Adam też bardzo lubi czytać. Od zawsze razem czytaliśmy Kubie. Do tej pory nie wyobrażamy sobie tego, żeby móc zasnąć bez książki – dodaje.

Czytanie to jednak nie wszystko. Szybko przyszło również liczenie do stu, a nawet dodawanie i odejmowanie. Kuba bardzo lubi również sprawdzać się w geografii. Bardzo dobrze zna mapę świata i czyta z niej poszczególne kraje i ich stolice. Zna ich zdecydowaną większość. – Potrafi nas zaskoczyć znajomością nawet tych najmniejszych afrykańskich krajów. Jest bardzo ciekawy, bo fascynacja krajami zaczęła się od mapy, którą jako podkładkę na biurku miał w swoich kawalerskich czasach mój mąż – opowiada pani Joanna.

Kuba z mamą Joanną.

– Najbardziej lubię czytać legendy i baśnie, ale też grać w gry na przykład w „Państwa – miasta” i Minecraft – opowiada Kuba, który nie ma żadnego problemu z zaprezentowaniem swoich czytelniczych umiejętności zarówno przed nami jak i całą przedszkolną grupą.

To już ostatnie miesiące Kuby w smykowskim przedszkolu. Przed nim zerówka w Szkole Podstawowej w Królewcu. Ze swojego wychowanka bardzo dumna jest dyrektor Dorota Kołodziejczyk. – Kubuś ma wiele talentów. Nie tylko świetnie czyta, ale ma również niezwykłe poczucie rytmu. Często osoby dorosłe nie potrafią trafić w odpowiedni dźwięk. Kuba nie ma z tym problemu, po udowodnił w naszych jasełkach wcielając się w rolę Józefa – zaznacza pani dyrektor.

 

2 KOMENTARZE

  1. no, mój obecnie 30letni syn tez czytał, dodawał w wieku 5 lat, a w 1 klasie były problemy, bo pani uczyła liter, dodawania, a on to już znał, i ciągle były uwagi, że nie uważa na lekcji tylko czyta książki, komiksy…………dopiero od 2 klasy miał super panią, która umiała docenić „brylancik”…

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W minioną środę Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski gościł w Gowarczowie. 12 lutego br. Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów gościł Zbigniewa Koniusza, wojewodę świętokrzyskiego. W spotkaniu...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze