31 maja rusza Tour z tradycją [zdjęcia]

Za niespełna dwa tygodnie w Poświętnem rozpocznie się kolarska rywalizacja w 14 edycji Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour 2019.

Wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala” ma swoją wieloletnią tradycję. Pierwszy raz został rozegrany w 2000 r. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest konecczanin Andrzej Sypytkowski, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w jeździe drużynowej na czas.

Od jednodniówki do wyścigu etapowego

Pierwszy wyścig zorganizowano w formule wyścigu jednodniowego na trasie wokół Końskich. Prowadziła ona drogami powiatu koneckiego, gdzie ciągle żyje legenda majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W kolejnych latach, wraz z rozwojem organizacyjnym, zawody przekształciły się w wyścig etapowy, który był rozgrywany aż do roku 2010. Po pięciu latach przerwy Andrzej Sypytkowski postanowił reaktywować tę imprezę kolarską. Dwa lata temu wyścig etapowy Szlakiem Walk Mjr. Hubala otrzymał I kategorię UCI.

Wyścig posiada kategorię 2.1, co oznacza, że obecnie „Hubal” jest najważniejszym polskim wyścigiem zgłoszonym do kalendarza europejskiego Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Rozpoczną w Poświętnem

Tegoroczna odsłona Wyścigu Hubala rozpocznie się 31 maja w Poświętnem, skąd kolarze wyruszą na liczącą 180 kilometrów trasę do Opoczna. Trasa prowadzi po dwóch dużych i sześciu małych rundach, zahaczając po drodze o Drzewicę i Dęborzeczkę, gdzie wyznaczone są premie lotne i górskie trzeciej kategorii.

Dwa półetapy

Następnego dnia na kolarzy czekać będą dwa półetapy. Najpierw staną oni w szranki w ramach jazdy indywidualnej na czas w Busku-Zdroju. Tam pokonają liczący nieco ponad 21 kilometrów odcinek – dokładnie ten sam, na którym rywalizowano na czas przed rokiem. Wówczas czasówka okazała się decydująca dla losów całego wyścigu. A jak będzie tym razem?

Po wyłonieniu zwycięzcy przedpołudniowego etapu, peleton opuści malowniczą, uzdrowiskową miejscowość i przeniesie się do pobliskiej Morawicy. Stamtąd uda się na 120-kilometrową trasę wiodącą m.in. przez Sypów, Kózki i Plechówek, aż do Kazimierzy Wielkiej. Tam wyznaczono metę popołudniowego odcinka Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour.

Etap z Morawicy do Kazimierzy Wielkiej zapowiada się na dynamiczny nie tylko z uwagi na krótki dystans, ale także ze względu na trzy premie górskie trzeciej kategorii i dwie premie specjalne.

Finał z Radoszyc do Końskich

O wiele ciekawiej będzie jednak podczas finałowego etapu z Radoszyc do Końskich, gdzie tradycyjnie już zakończy się rywalizacja touru.

Na dystansie 154 kilometrów na zawodników czekać będą na początek dwie lotne premie w Łopusznie i Strawczynie. Następnie będą czterokrotnie podjeżdżać pod premię górską pierwszej kategorii wyznaczoną na Widomej. Na koniec do rozegrania zostanie jeszcze jeden lotny finisz w Mniowie i ostatnia górska premia drugiej kategorii w Kamiennej Woli. Stąd peleton podąży bezpośrednio w stronę mety w Końskich, gdzie dowiemy się, do kogo trafi pamiątkowa replika szabli majora „Hubala” Dobrzańskiego.

W ubiegłym roku zwyciężył Mateusz Taciak (CCC), który o 3 sekundy wyprzedził Filipa Maciejuka (reprezentacja Polski) i o 10 sekund Kamila Gradka (CCC). W klasyfikacji drużynowej triumfował CCC Sprandi Polkowice.

Irański debiut

Do rywalizacji w 14 edycji Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour przystąpi 19 zespołów, pośród których będą zarówno zawodowe grupy z Polski, jak i goście ze Słowacji, Czech, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii na polskim wyścigu obecna będzie drużyna z Iranu.

Trasa Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour 2019

Etap 1, 31 maja: Poświętne – Opoczno (180,6 km)

Etap 2A, 1 czerwca: Busko-Zdrój – Busko-Zdrój jazda indywidualna na czas (21,35 km)

Etap 2B, 1 czerwca: Morawica – Kazimierza Wlk. (120,7 km)

Etap 3, 2 czerwca: Radoszyce – Końskie (154 km)

A jak było w ubiegłym roku? Fotorelacja poniżej.

Dariusz Kosma

Zdjęcia: Dariusz Kosma

Dodaj komentarz

Wiadomości

Bezpieczne skrzyżowania

Od kilku dni funkcjonariusze z wydziału Ruchu Drogowego koneckiej jednostki przeprowadzą działania zatytułowane - "Bezpieczne Skrzyżowanie". Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg na...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy o zachowanie tzw. "bezpieczeństwa biologicznego" podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF), a więc...
Wczoraj zostały zorganizowane działania profilaktyczne „Aktywny Senior”. Wspólnie z seniorami policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Końskich udały się do jednego z klubów sportowych...
Od kilku dni funkcjonariusze z wydziału Ruchu Drogowego koneckiej jednostki przeprowadzą działania zatytułowane - "Bezpieczne Skrzyżowanie". Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg na...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze