Można było sprawdzić się w dawnych zawodach. Noc Muzeów w Maleńcu [zdjęcia]

To była ostatnia szansa na zwiedzenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu przed wielkimi pracami konserwatorskimi. W minioną sobotę zorganizowano tu Noc Muzeów. Chętni mogli sprawdzić się w dawnych zawodach, a na głodnych czekały cebularze wypiekane w plenerowym piecu.

Pomimo trwających prac budowlanych, postanowiliśmy nie rezygnować z uczestnictwa w Nocy Muzeów, ponieważ była to ostatnia okazja aby zobaczyć obiekt przed wyłączeniem go ze zwiedzania, na czas prac budowlanych i rewaloryzacyjnych. I była to dobra decyzja- dopisała pogoda i zwiedzający – informuje dr Maciej Chłopek, dyrektor  Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

Na wszystkich, którzy w sobotni wieczór i noc pojawili się w muzeum czekało wiele atrakcji.  Całość zaplanowano jako cykl wydarzeń przygotowujących chętne osoby do pracy w malenieckiej fabryce. Zaczęło się od przyuczenia i pokazu filmów dokumentalnych „Maleniec: staropolski ośrodek metalurgiczny”, „Dolina Czarnej”, były wystawy i prezentacje edukacyjne.

Później już z przewodnikiem zwiedzono fabrykę,  która kryje w sobie największe, drewniane koło wodne w Polsce, najdłuższy wał transmisyjny w kraju oraz stare urządzenia i maszyny produkcyjne.
Po zapoznaniu się z dawnymi technologiami wytwórczymi w dziedzinie metalurgii, kowalstwa, płatnerstwa i krawiectwa oraz dawnymi stanowiskami pracy, uczestnicy mogli wcielić się w dawnych rzemieślników. Chętni próbowali swoich sił w zawodach kowal-płatnerz, rusznikarz-puszkarz, powroźnik i krawcowa. Na wszystkich czekał również nie lada poczęstunek. W plenerowym piecu, zakupiony w minionym roku, wypiekano na bieżąco zapiekanki z cebulą!
Co ważne od 1 czerwca do odwołania obiekt zostanie wyłączony ze zwiedzenia, ale grupy chcące skorzystać z oferty edukacyjnej proponowanej przez pracowników muzeum będą mogły przyjeżdżać do Maleńca.

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W niedzielę nasi czwartoligowcy rozegrali 4 kolejkę spotkań. W Daleszycach ze Spartakusem zagrał Neptun Końskie. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Z kolei Partyzant Radoszyce podejmował drużynę...
Które tematy cieszyły się największą popularnością w minionym tygodniu? I MIEJSCE: https://konecki24.pl/2019/08/19/tajemnicze-pomieszczenie-za-sciana/ II MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/20/zdewastowali-az-14-nagrobkow-wstrzasajace-odkrycie-na-cmentarzu-parafialnym/ III MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/20/autobus-sie-pali/ IV MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/20/sportowe-dni-konskich-glorietta-dla-ksspr-u-zdjecia/ V MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/18/ratowali-dwoje-dzieci-ktore-tonely-w-zalewie/

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze