Śpiewali Matce Bożej Wychowawczyni i wszystkim matkom. Piękna majówka w sanktuarium w Czarnej [zdjęcia]

Wieczorem 31 maja 2019 roku księża pallotyni oraz parafianie z przyjaciółmi zorganizowali Wielką Majówkę dedykowaną Matce Bożej Czarneckiej Wychowawczyni. Ze sceny płynęły strofy wierszy i pieśni sławiące imię Matki Bożej z Czarnej i wszystkie matki. Wystąpiło kilkadziesiąt ludzi wokalistów, instrumentalistów i Parafialna Orkiestra Dęta z Odrowążka.

Inspiratorami nietuzinkowej majówki, po ostatnim w tym roku nabożeństwie majowym, dedykowanym Matce Bożej Wychowawczyni i wszystkim matkom byli księża pallotyni, który sprawują opiekę na sanktuarium w Czarnej.  W inicjatywę włączyli się parafianie, a także goście z sąsiednich parafii. Koncert na głosy, instrumenty i orkiestrę dętą trwał kilka godzin. Zakończył się smakowaniem słodkości przygotowanych przez organizatorki, które wypiekły je zamiarem nietuzinkowego świętowania.

Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni

Ksiądz Sławomir Grochola, SAC kustosz i rektor wspólnoty w Czarnej  ze sceny powitał wszystkich przybyłychw towarzystwie Katarzyny Sorn, dyrektor MGOKiS w Stąporkowie.

Przypomniano budowanie kościołów i tworzenie parafii w Czarnej. Sanktuarium związane jest z kultem Maryi, która zgodnie z legendą ukazała się mieszkańcom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza. Skutkiem objawienia Maryjnego  przełomu XVI i XVII wieku było wybudowanie w miejscu cudu małej kapliczki i umieszczenie w jej wnętrzu cudami słynącego wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

W 1763 roku hrabina Izabela Małachowska wybudowała kościół, który w 1919 roku stał się kościołem parafialnym. W 1971 roku bp Diecezji Sandomierskiej Piotr Gołębiowski powierzył opiekę nad sanktuarium księżom pallotynom. Korony dla cudownego obrazu zostały pobłogosławione przez Jana Pawła II 4 czerwca 1991 roku  w Radomiu, podczas jego czwartej wizyty w Polsce. Koronacja obrazu odbyła się 5 września 1999 roku. Wówczas błonia w Czarnej wypełniły się tysiącami wiernych stróżów i dzieci Matki Bożej Wychowawczyni.

 

Scena brzmiała muzyką

Koncert  pieśni Maryjnych i poezji prowadziły  Małgorzata Opara, Agnieszka Wojcierowska. Ze sceny dzieci i dorośli przypominali wiersze tworzone przez mieszkańców z parafii Czarna i Ziemi Koneckiej. Śpiewali przepiękne pieśni sławiące Matkę Bożą. Pieśni, które na stałe weszły do  domowych  śpiewników parafian i to nie tylko tych z Czarnej.

Ks.Jan Kędziora komentował istotę pieśni poświęconych Matce Bożej. Przychodzimy do Maryi  Matki Wychowawczyni by z radością ją chwalić – mówił. I ze sceny uniosła się i poszła w ludzi pieść „Chwalcie łąki umajone”, jedna ze znanych, często śpiewanych, dedykowanych Matce Bożej.

Ze swadą, godną szacunku empatią, zaangażowaniem  wykonała ją grupa artystyczna z Cisownika pod kierownictwem Stanisława Sosnowskiego i III. Wielopokoleniowa Grupa Artystyczna im.,Marii Lipko działająca przy Świetlicy Środowiskowej w Czarnej, prowadzone przez Stanisława Sosnowskiego. Śpiewały ją osoby,  które inspirowały i wydatnie przyczyniły się do zorganizowania  tej majówki w Czarnej: Małgorzata Opara, Agnieszka Wojcierowska, Kamil Wojcierowski – sołtys Czarnej, Urszula Pater,

Mirosława Krzystek, Paulina Potocka, radna gminy Stąporków, Stanisław Wróbel.

Wiersze dedykowane matce, autorstwa Barbary Radosz –Czerniewskiej, recytowali, m.in.: Michał Wojcierowski i Waldemar Kotas, pochodzący z Czarnej, aktor opolskiego teatru im.Jana Kochanowskiego. Znakomicie recytował dedykowany patronce majówki wiersz „Kwiaty Polskie”. Nie zabrakło słodkich smakowitości, ciast  które wypiekły i częstowały gości organizatorki.

 

Gościnnie wystąpili

Przed publicznością parafii Czarne gościnnie wystąpili: Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” w Odrowążku pod batutą Izabeli Wojcierowskiej. Znakomity amatorski zespół, w której najmłodszy muzyk ma 13, a najstarszy 24 lata.  Orkiestra grała wiązanki pieśni maryjnych, towarzyszyła śpiewakom innych zespołów.

Wystąpił Zespół Ludowy z Sokołowa pod dyr. Krystyny Nartowskiej. Popisy swoich parafian oglądał ks. Wiesław Szymkiewicz, proboszcz parafii w Dziebałtowie.  Przepiękny popis dała grupa artystyczna z Cisownika. Śpiewały chórki zorganizowane przez parafian z Czarnieckiej Góry.

Na scenie zaprezentowały się również zespoły działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie: Smarkowianki, Zespół Ludowy z Mokrej, Uniwersytet Trzeciego Wieku „Senioriada” oraz panie z Czarnej i Czarnieckiej Góry z działającego od niedawna miejscowego zespołu. Z pieśniami maryjnymi zaprezentowały się również Ewa Gula i Anna Garbala oraz Natalka Boruń.

 

Panience swej piosenkę na dobranoc

Na zakończenie  majówki, wszyscy zaśpiewali „Zapada zmrok”. Słowa tej pieśni echo niosło ponad stawem , który jest za sanktuarium,  ponad Czarną,  Czarniecką Góra i innymi wsiami parafii. Sięgało Nieba. Przepiękna to była majówka, która wychwalała Matkę Bożą i wszystkie inne matki. Pewnie koncert  przez długi czas będzie komentowany, omawiany, wspominany jako wielkie wydarzenie. Jedno jest pewne, organizatorom należą się słowa wielkiego uznania, za to przedsięwzięcie.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W niedzielę nasi czwartoligowcy rozegrali 4 kolejkę spotkań. W Daleszycach ze Spartakusem zagrał Neptun Końskie. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Z kolei Partyzant Radoszyce podejmował drużynę...
Które tematy cieszyły się największą popularnością w minionym tygodniu? I MIEJSCE: https://konecki24.pl/2019/08/19/tajemnicze-pomieszczenie-za-sciana/ II MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/20/zdewastowali-az-14-nagrobkow-wstrzasajace-odkrycie-na-cmentarzu-parafialnym/ III MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/20/autobus-sie-pali/ IV MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/20/sportowe-dni-konskich-glorietta-dla-ksspr-u-zdjecia/ V MIEJSCE https://konecki24.pl/2019/08/18/ratowali-dwoje-dzieci-ktore-tonely-w-zalewie/

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze