W Piekle było gorąco! Rajdem zakończyły się Koneckie Dni Profilaktyki [zdjęcia]

Nietypowo, nietuzinkowo i zupełnie nowatorsko zakończyły się tegoroczne Koneckie Dni Profilaktyki. Uczestnicy pieszo, w ramach rajdu profilaktycznego, dotarli doszli do Piekła, gdzie odbyło się podsumowanie, wręczenie nagród. A ponadto zobaczyli pokaz gaszenia, jaki przygotował st.kpt.Mariusz Czapelski z PSP i druhowie OSO KSRG Kozów

 

Tegoroczne Koneckie Dni Profilaktyki, w których uczestniczyły koneckie szkoły licealne, techniczne i zawodowe, dobiegły końca. By nie finalizować,  podsumowywać dokonań w betonowych salach, organizatorzy –  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie postanowiło  rozegrać zmagania na trasie radu pieszego z Końskich do Piekła. A konkretnie do rezerwatu przyrody Skałki –Piekło.

 

Około godziny 8 spod fontanny na placu przed Urzędem Miasta Końskie, na trasę pieszego  i pierwszego w tej materii rajdu wyruszyło ok.140 osób – mówi nam Anna Kołba-Piekarska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – W rajdzie udział brały kilkunastoosobowe grupy uczniów z: I i II LO, ZSP2, ZSP1, ZSP Stąporków, SOSW Barycz i  Awansu. Byli przedstawiciele PCPR, Sanepidu,  Policji i Marcin Pytlos, ratownik medyczny.

Na trasie rajdu uczniowie odpowiadali na pytanie, jakie następnym grupom  zostawiali poprzednicy. Po godzinie 10 niemal wszyscy dotarli na polanę rezerwatu przyrody Piekło-Skałki. Niektóry od razu, inni później zwiedzali ten raj przyrodniczy, który – według legendy – diabli opanowali. Przepiękne skałki ukryte między drzewami znakomicie nadawały się za plener fotograficzny.

Nim uczniowie zadomowili się na polanie, rozpalili ognisko smażyli kiełbaski i konsumowali, strażacy przygotowywali się do  pokazu gaszenia. Nie wielkich  pożarów domów, ale olbrzymiego ognia jaki często wybucha w kuchni, gdy zapali się  olej, w którym smażymy, na przykład frytki.  I ten pożar  gasimy wodą.

Ćwiczenie przygotował i zgromadzonym  o jego przebiegu opowiadał st.kpt.Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków z KP PSP. Natomiast stroną praktyczną zajmowali się druhowie strażacy z OSP KSRG z Kozowa, którymi kierował dh Przemysław Grochowski.

Najpierw w garnku druhowie podgrzali olej jadalny do takiej temperatury, że zapalił się. Wtedy pokazali czego nie należy robić. Do płonącego tłuszczu wlali około pół litra wody. Z garnka wybuchnął płomień sięgający kilku metrów wysokości. To było niewiarygodne, ale prawdziwe i zadziwiające wszystkich obserwatorów. Od takiego płomienia, ognia w domu nie ma ucieczki. Kapitan Czapelski mówił, że gdyby zapalił się nam olej należy garnek nakryć ręcznikiem lub przysłowiową szmatą. Bez dostępu powietrza (tlenu) ogień zagaśnie.

Następnie druhowie, przed licznie zgromadzonymi uczniami demonstrowali jak należy posługiwać się gaśnicą proszkową, gaśnicą domową, którą powinna znajdować się w każdej kuchni. Na tzw. brytfannie rozłożyli szmaty, nasączyli benzyną i olejem napędowym, oblali wodą i podpalili. Potem druh strażak pokazywał jak używać gaśnicy domowej. Strumień proszku z gaśnicy skierował na płomień, który momentalnie gasł. I każdy z widzów mógł i gasił ogień gaśnicą proszkową. Wokół buchał tuman kurzu z gaśnicy.

 

Strażackie pokazy były przeprowadzone znakomicie.  Nie do zapomnienia był wysoki na kilka metrów  płomień z płonącego  oleju, jak też ogień w brytfannie zagaszony gaśnicą proszkową. Strażaków nagrodzono brawami.

Tegoroczne Powiatowe Dni Profilaktyki na długo pozostaną w pamięci. W pamięci na zawsze pozostanie pokaz jaki strażacy prezentowali przed uczniami, a przygotował Strażakom za pokaz dziękowała Urszula Przygodzka, dyrektor PCPR.Tego samego zdania byli uczniowie i ich opiekunowie.

Po zakończeniu części praktycznej,  już całkiem na zakończeni dni  organizatorzy, rozdzielili nagrody, które szkoły wygrały w konkursach dzisiejszego rajdu profilaktycznego. I tak I miejsce zajęły „Fanki Kamińskiego”  z  II LO w Końskich,

II miejsce ex aequo:  ZSP Nr 2 w Końskich – Kanadyjczycy;  ZSP im. S. Staszica w Stąporkowie – Górka 1;  ZSP Nr 1 w Końskich – I TAK; III miejsce – ZSP w Stąporkowie – Górka 2;

A podziękowanie za udział pozostałe grupy biorące udział w rajdzie:  Prywatna Branżowa Szkoła I Stopnia Awans – Zaawansowani; I LO  w Końskich – Stary; Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Baryczy – Słoneczka,  II Liceum Ogólnokształcące  w Końskich – Ogry, Ewowelove, Borowiki.

MARIAN KLUSEK

Fot. Marian Klusek

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze