Amerykański żołnierz. Rozkochał, wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych i okazał się…

Policjanci ostrzegają przed rzekomymi, amerykańskimi żołnierzami. Wykorzystujący zaufanie, za pośrednictwem internetu sprytni i bezwzględni oszuści, wyłudzają od „rozkochanych” w sobie Polek duże kwoty pieniędzy – nawet po kilkadziesiąt tys. złotych.

Mimo tych ostrzeżeń, metoda „na amerykańskiego żołnierza”, nadal okazuje się skuteczna. Potwierdzeniem tego jest niedawny, taki przypadek. Z ustaleń policjantów wynika, że na portalu społecznościowym 35-latka poznała w internecie „mężczyznę”, który podawał się za amerykańskiego żołnierza kończącego służbę w Iraku. Tłumaczył kobiecie, że żołdu, który otrzymał na koniec służby nie może przewieźć do kraju, ale może pieniądze wysłać w paczce. Kobieta miała mu pomóc pokryć koszty przesyłki, które miały wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych…

– Przez kilka miesięcy korespondowali za pomocą komunikatora internetowego. Najpierw rzekomy „żołnierz” wzbudził w niej zaufanie, a następnie poprosił o pomoc… Umiejętnie prowadzona rozmowa poprzez internet i inne socjotechniczne zabiegi doprowadziły do tego, że 35-latka nieświadoma podstępu, na wskazane przez żołnierza konto przelała kilkadziesiąt tysięcy złotych – poinformowała kom. Agnieszka Wójcik

W dość krótkim czasie policjanci ustalili, że za oszustwem kryje się, nie jak dotychczas w takich przypadkach bywało, mężczyzna ale – kobieta. Internetową oszustką, która bardzo skutecznie wobec swojej ofiary zastosowała metodę „na amerykańskiego żołnierza” okazała się, studiująca w Polsce budownictwo, 23-letnia obywatelka Zimbabwe!!!

Pokrzywdzona straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatrzymanej za to internetowe oszustwo cudzoziemce, może grozić nawet do 8 lat więzienia.

Policjanci ostrzegają i przypominają

Internetowi oszuści zawsze działają w podobny sposób. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie i w taki sposób „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych.

Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod różnymi pretekstami próbują wyłudzić pieniądze. Dlatego zacznijmy od kasowania wszystkich wiadomości od nieznajomych osób.

Ponadto o próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Tylko ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą internetowego oszustwa.

max

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Podczas gali w niedzielne popołudnie wręczono statuetki Koneckich Gloriett, czyli nagród burmistrza miasta i gminy Końskie dla wyróżniających się swoją działalnością mieszkańców i firm. Wręczenie...
Dzisiejsze derby powiatu koneckiego w IV lidze świętokrzyskiej, były bardzo emocjonujące. Pierwsze derby powiatu koneckiego w tym sezonie wzbudziły duże zainteresowanie. Na stadionie Neptuna pojawiło...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze