Stomp Folk System zapowiada wyczekiwaną premierę [zdjęcia]

Podczas Kaziuków Koneckich usłyszmy po raz pierwszy utwory z projektu Stomp Folk System, który powstaje w Stąporkowie. Kompozytor i producent muzyczny Bartek Gärtner wziął na warsztat ludowe utwory związane z województwem świętokrzyskim, a do ich wykonania zaprosił Smarkowianki i zespół z Mokrej.

Stomp Folk System to nowy projekt jeśli chodzi o wykorzystywanie potencjału ludowych zespołów działających na terenie powiatu koneckiego. Od pewnego czasu trwają próby w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie, w których udział biorą członkinie zespołów ludowych działających na terenie gminy: Smarkowianki oraz zespołu z Mokrej. Wszystkie panie ćwiczą śpiewanie pod czujnym uchem Bartka Gärtnera, kompozytora i producenta muzycznego, który z muzyką inspirowaną ludowizną  pracował już podczas realizacji projektu „Czar korzeni” Katarzyny Gärtner.

– Pracujemy na bazie oryginalnych tekstów i kompozycji ludowych pieśni i piosenek śpiewanych od lat na terenie województwa świętokrzyskiego. Nie będą to jednak ich znane wersje. Nadałem im nowoczesne opakowanie – mówi Bartek Gärtner. Każda z pieśni została na nowo zaaranżowana i nagrana w  Gärtner Rec Studio w podkoneckim Kwasie.

Jak przyznaje Maria Sałuda, liderka Smarkowianek możemy spodziewać się nieco zaskakującego ujęcia. – Początkowo byłyśmy nieco zaskoczone aranżacjami utworów, jakie zaproponował nam Bartek. Jestem jednak przekonana, że nowe ujęcie takich folkowych utworów da im nowe życie, a może dzięki temu znajdą się też osoby, które odkryją je na nowo – opowiada pani Maria.

Premierowe wykonanie całości zaplanowano na wrzesień i odbędzie się oczywiście w Stąporkowie. Wcześniej, bo już w środę 12 czerwca zupełna gratka dla wielbicieli muzyki ludowej. Na plenerowej scenie przed kolegiatą św. Mikołaja w Końskich ok. godz. 12 artyści prapremierowo zaprezentują kilka utworów.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu, bo pierwsze efekty są bardzo dobre. To wyjątkowe połączenie tradycji z nowoczesnością i artystyczną wizją. Cieszę się, że będą nie tylko koncertu, ale również płyta, do której będzie można zawsze wrócić. Prace nad nią trwają, a jej premierę planujemy na przełom roku – opowiada Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie.

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Podczas gali w niedzielne popołudnie wręczono statuetki Koneckich Gloriett, czyli nagród burmistrza miasta i gminy Końskie dla wyróżniających się swoją działalnością mieszkańców i firm. Wręczenie...
Dzisiejsze derby powiatu koneckiego w IV lidze świętokrzyskiej, były bardzo emocjonujące. Pierwsze derby powiatu koneckiego w tym sezonie wzbudziły duże zainteresowanie. Na stadionie Neptuna pojawiło...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze