W Lipie potrzebny jest posterunek, ale gmina nie ma na to pieniędzy!


W Rudzie Malenieckiej odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa. Mieszkańcy Lipy, którzy dominowali na spotkaniu sugerowali, by w ich miejscowości utworzyć posterunek Policji.

I 8 9Historia pisała dla Lipy ważne fakty.  Tu w otoczeniu wiekowych lip  stoi  kościół św. Wawrzyńca i św. Katarzyny. Inskrypcja na odrzwiach w kruchcie głosi, że pierwotna, modrzewiowa świątynia powstała tu już w 1129 roku, mimo iż pierwszy zapis o niej jest pod datą 1416 roku. W rzeczywistości kościół drewniany pochodzi z 1761 roku wraz ze starszą murowaną kaplicą św. Rozalii z 1636 roku. W okolicy Lipy snują się duchy  bohaterów powstania styczniowego 1863 roku, II wojny światowej z „Hubalem” i partyzantami AK.

Koneccy policjanci z insp. Dariuszem Dębowskim, zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Końskich oraz nadkom. Mariuszem Świecą, naczelnikiem Wydziału Prewencji KPP, podkom. Jarosławem  Smoluchem, komendantem KP Radoszyce, spotkali się w  Rudzie Malenieckiej z jej mieszkańcami. Stronę cywilną reprezentował Piotr Piec, wicewójt gminy. Wiodącym tematem był stan bezpieczeństwa na terenie gminy. Można stwierdzić, że we wsiach gminy Ruda Maleniecka jest bezpiecznie, a nawet najbezpieczniej w powiecie koneckim. Policjanci mówili o Krajowej  Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wraz z aplikacją Moja Komenda. Przedstawiono mieszkańcom sierż. szt. Grzegorza Deja nowego dzielnicowego.

Mieszkańcy, którzy przybyli na spotkanie postulowani, by w Lipie utworzyć posterunek policji. W tej miejscowości mieszka ok.350 ludzi. Jak wiadomo, teren gminy Ruda Maleniecka znajduje się w zasięgu działania Komisariatu Policji w Radoszycach. Gdyby w Lipie byli policjanci, mieliby blisko do różnych zdarzeń, byliby bliżej mieszkańców. Policjanci już mogą zagospodarować budynek dawnej szkoły podstawowej na swoja siedzibę.

Postulat utworzenia posterunku w Lipie jest rzeczowy, ale mało realny do wykonania. Policjanci mówili na spotkaniu, że gmina może poprawić bezpieczeństwo tworząc Straż Gminną. Ale na ten  cel pieniędzy nie ma, bo jakby tego nie ujmować jest to wydatek nie lada. Gmina mogłaby finansować dodatkowe, ponadnormatywne służby prowadzone przez policjantów po odbyciu swojej służby. I na ten cel, bardzo realny także pieniędzy nie ma. Zatem problem raczej pozostanie nierozwiązany. Być może w rozmowach, które  na ten temat będą pewnie prowadzone nie raz, nie dwa,  strony wypracują stanowisktóretóre zadowoli pomysłodawców i mieszkańców Lipy.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze