Brutalny napad na seniorkę

Najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami członkowie grupy,  którzy w minioną niedzielę (23 czerwca) dokonali bestialskiego napadu, na jedną z mieszkanek powiatu kieleckiego. Świętokrzyscy stróże prawa sprawdzają, czy bandyci przestępczą działalność prowadzili również w naszym regioni

Scenariusz zdarzenia, w wielu przypadkach był taki sam. Do mieszkania wchodzą dwie kobiety, które pod pretekstem sprzedaży koca, zagadują domowników. W tym czasie, w mieszkaniu pojawia się najprawdopodobniej jeszcze jedna osoba, która plądruje pokój lub kuchnię, w celu poszukiwania gotówki lub innych drogocennych przedmiotów. Za każdym razem, ofiarom oszustów, na szczęście nic się nie stało. Nie doznali obrażeń ciała. Do czasu przyjazdu, na miejsce zdarzenia policjantów, kończyło się na strachu i braku pieniędzy. Do minionej niedzieli.

To co wydarzyło się 23 czerwca, przejdzie do historii świętokrzyskiej kryminalistyki. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, na terenie gminy Bieliny doszło do rozboju. Dwie kobiety weszły do domu 83-latki oferując kupno koca. Kiedy seniorka nie wykazała zainteresowania ofertą, nieproszeni goście zarzucili jej koc na głowę i obezwładniły przytrzymując.

W tym czasie inne osoby weszły do domu i rozpoczęły poszukiwania kosztowności. Po wszystkim, pięcioro sprawców w pośpiechu oddaliło się – relacjonował Maciej Ślusarczyk z zespołu prasowego KWP. Na szczęście czujny sąsiad 83-latki zauważył wybiegających napastników, którzy odjechali czerwonym fordem w kierunku Kielc. Zawiadomił policję.

Na miejsce natychmiast skierowany został patrol z daleszyckiego komisariatu. W trakcie dojazdu stróże prawa zauważyli opisywany czerwony samochód, którego kierowca na widok radiowozu przyspieszył. Manewry kierującego fordem nie uniknęły zatrzymania go do kontroli na terenie gminy Górno – dodał policjant kieleckiej KWP.

Jak się okazało, w czerwonym wozie siedziało 5 osób: dwóch mężczyzn w wieku 51 i 57 lat oraz 40, 61 i 70-latka. Stróże prawa podczas przeszukania samochodu odnaleźli gotówkę w kwocie blisko 60 tys. zł, zabezpieczono także dolary i biżuterię. Wśród zabezpieczonej kwoty znajdowały się druki przekazów pocztowych z widniejącym nazwiskiem okradzionej 83-latki. Pięciu napastników zostało zatrzymanych.

W celi, pod kluczem

W poniedziałek wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty dokonania rozboju. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień – poinformował Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. – Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wnioski o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wszystkich podejrzanych. Sąd uwzględnił wszystkie z nich. Zarzucany podejrzanym czyn jest zagrożony karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności – dodał rzecznik Prokopowicz.

Przynajmniej przez najbliższe 3 miesiące, członkowie grupy przebywać będą za kratami. Co stanie się po tym czasie, tego na razie nie wiadomo. – W sprawie gromadzony jest materiał dowodowy – zaznaczył prokurator. Z ustaleń śledczych wynika, iż „szajka” może być odpowiedzialna za inne tego typu przestępstwa na terenie kraju. Nie jest wykluczone, że grupa działania również na terenie Starachowic oraz innych, okolicznych miejscowości i gmin.

Kilka miesięcy temu, o czym zresztą informowaliśmy na łamach portalu głośny stał się przypadek, w którym okradzione z gotówki zostało małżeństwo w podeszłym wieku. Do przestępstwa doszło na terenie Starachowic. Jedna z ofiar oszustek, precyzyjnie opisała wygląd sprawczyń.

Zatrzymani to osoby pochodzenia romskiego – mówił rzecznik kieleckiej Prokuratury Okręgowej. – Na obecnym etapie będziemy weryfikować m.in. to, kiedy i gdzie grupa mogła lub prowadziła przestępczą działalność. Nie możemy wykluczyć, że ma ona związek z podobnymi zdarzeniami w okolicy – tłumaczył M. Ślusarczyk z KWP Kielce.

fot. KWP Kielce

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze